اخبار صنعت هواپیمایی, فناوری هواپیما

ساخت جنگنده نسل 5 ایرانی مشابه با J-31 چینی

جنگنده J-31 چینی

در جهانی زندگی می کنیم که حتی علی رغم بوجود آمدن جنگ، همواره تهدیدات نظامی کشورهای مختلف علیه یکدیگر وجود داشته که این موضوع سبب اهتمام دولت های گوناگون به پیشرفت در حوزه نظامی و بخصوص هوانوردی نظامی شده است. در این خصوص کشور عزیزمان ایران نیز همواره تلاش نموده تا پیشرفت قابل توجهی در حوزه توسعه و ساخت هواپیماهای جنگی داشته باشد. در مقاله امروز AirPlanes News با خبر ساخت جنگنده نسل 5 ایرانی مشابه با J-31 چینی در خدمت شما خواهیم بود.

جنگنده میگ 29
جنگنده میگ 29

همانطور که می دانید، کشورمان همیشه با مشکل جنگنده های نسل 4، +4 و ++4 مواجه بوده است و از طرفی نیز تحریم ها همواره مانع خرید نمونه های دست دوم از کشورهای دیگر و در نتیجه بروز مشکلات متعدد می شده است. اما خبرهای واصله دو سال اخیر از صنعت هوانوردی نظامی کشور، حاکی از شروع گامی بزرگ در زمینه تولید بومی هواپیماهای نظامی دارد.

در ابتدا بد نیست بدانید که در حال حاضر جنگنده پیشرفته و بی نظیر چینی J-31 یکی از مشابه ترین جنگنده ها با پرنده نظامی میگ 29 جهوری اسلامی است؛ این جنگنده چینی در زمره جنگده های نسل 5 و +5 و حتی تاحدودی نسل 6 قرار دارد.

موتور توربوجت اوج
موتور توربوجت اوج

در مرداد ماه سال 1395 بود که برای نخستین بار از موتور توربوجت اوج رونمایی شد؛ مطمئناً با خلاقیت و تولید موتور اوج در کشور و نصب 3 تا 4 موتور، به راحتی می توان جنگنده ای همچون جی 31 را بطور بومی تولید نمود تا پس از جنگنده ایرانی کوثر که علی رغم وجود انتقادات گوناگون درخصوص آن به جهت تماماً بومی بودن یا ارتقا داده شده نمونه اف 5 که در هر صورت گامی بزرگ در زمینه خودکفایی ابتدایی ایران در زمینه تولید جنگنده های نظامی بشمار می رفت، شاهد جهش بزرگی دیگر در این حوزه باشیم.

خط تولید انبوه جنگنده ایرانی کوثر
خط تولید انبوه جنگنده ایرانی کوثر

با این تفاسیر بدون شک می توان کلیه جنگنده های کشور که عمری در حدود نیم قرن تا 30 سال دارند را با جنگنده های محصول 2019 به بعد جایگزین نموده و حتی در نگاهی کلان‌تر، به کشورهای دیگر هم صادر کرد.

لازم بذکر اینکه هم اکنون زیرساخت های ساخت قطعات و ارتقای جنگنده میگ 29 در کشورمان به صورت بومی در حال ساخت و عملیاتی شدن است که برای اثبات این مدعا نیز می توان به اورهال هواپیماهای میگ ۲۹ با صرف ۱۷هزار نفر ساعت در بهمن ماه 1394 و تست عملییاتی گیربکس ایرانی هواپیمای میگ 29 در اسفندماه 1397 در پایگاه شهید فکوری تبریز توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی کشورمان اشاره داشت.

در پایان به این نکته نیز توجه داشته باشید که استایل فیزیکی جنگنده میگ 29 با جی 31 نسل پنجم تقریبا یکسان بوده و قدت موتور، وزن و ابعاد تقریباً مشابهی دارد؛ در حال حاضر جنگنده چینی J-31 تا چندین سال آینده، نمونه برتری از هواپیماهای جنگی نسبت به تایفون اروپایی، اف 35 آمریکایی و داسالت رافائل فرانسوی می باشد.

 

منبع خبری: Aerospacetalk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *