عجایب دنیای هواپیما, مدل‌های هواپیما

Dornier Do 335 Pfeil، جنگنده‌ای متفاوت

Dornier Do 335 Pfeil، جنگنده‌ای متفاوت

دورنیر نام جنگنده‌ای خاص از نیروی هوایی ارتش آلمان در خلال جنگ جهانی است؛ البته جنگنده‌ای که هیچگاه در نیروی هوایی ارتش این کشور بکار گرفته نشد! Dornier Do 335 Pfeil را می توان یکی از عجایب دنیای هواپیما نامید که شاید می توانست سرنوشت جنگ را به کلی عوض کند.

دو سال به پایان جنگ جهانی مانده بود که یک شرکت هواپیماساز آلمانی به نام دورنیر، موفق به تولید جنگنده ای خاص برای رقابت با موستانگ های تهاجمی آمریکا گردید. ظاهر کوچک دونیر، در کنار ظاهر استوانه‌ای آن، در واقع رونمایی از نسل جدیدی از هواپیماهای جنگی در آن عصر شناخته می‌شد. اما بد نیست موضوع اصلی که باعث خاص شدن این هواپیما گردیده بود، شیوه طراحی به اصلاح فشار و مکش آن بود که منجر به چابکی قابل توجه آن در زمان پرواز به سرعت بالا می‌گردید.

Dornier Do 335 Pfeil، جنگنده‌ای متفاوت
در توصیف خارق العاده بودن این هواپیما همین بس که حتی خلبانان پرآوازه انگلیسی نیز از ویژگی های استثنایی Dornier Do 335 Pfeil حیرت زده شده بودند.

اما آنچه باعث شد در نهایت این هواپیما در نیروی هوایی ارتش آلمان مورد استفاده قرار نگیرد، دلیلی نداشت جز کمبود مواد اولیه و به سبب آن تکمیل موتور… در نهایت دورنیر زمانی آماده بکارگیری شد که تقریباً شکست آلمانی‌ها در جنگ حتمی شده بود و کار از کار گذاشته بود.

Dornier Do 335 Pfeil، جنگنده‌ای متفاوت
بدون شک Dornier Do 335 Pfeil، جنگنده‌ای متفاوت در تمام طول تاریخ صنعت هوانوردی می‌باشد که تنها حدود 30 نمونه از آن توسط آلمانی‌ها تولید شد و البته به دست آمریکایی‌ها افتاد!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *