عجایب دنیای هواپیما

F2Y Sea Dart، رویایی که محقق نشد!

F2Y Sea Dart، رویایی که محقق نشد!

هواپیماهای جنگنده همواره نقش پر رنگی در دنیای هوانوردی نظامی داشته‌اند. سوخو، میگ، لاکهید مارتین، یورو فایتر، داسالت رافائل، مک‌دانل داگلاس، نورثروپ و… همگی از برترین و البته نام‌آشنا ترین هواپیماهای جنگی هستند که در ارتش‌های مختلف جهان مورد استفاده می‌باشند؛ اما تاکنون به این موضوع توجه کرده اید که هیچ یک از این جنگنده ها توانایی لندینگ یا تیک‌آف را از روی سطح آب ندارند!؟ اصلاً چنین جنگنده‌ای وجود دارد؟ پاسخ مثبت است!

F2Y Sea Dart، رویایی که محقق نشد!
بد نیست بدانید F2Y Sea Dart تنها جنگنده ساخته شده در تاریخ صنعت هوانوردی نظامی است که آب‌نشین بوده و طراحی آن به اواخر دهه 40 میلادی باز می‌گردد. در واقع ایده ساخت این جنگنده از آنجا شکل گرفت که آن زمان تصور نمی‌شد پرواز جت‌های مافوق صوت از روی ناوهای هواپیمابر چندان آسان باشد؛ امری که البته سال‌هاست تحقق یاقته است.

کانویر نام شرکتی آمریکایی است که متصدی ساخت این جت آب‌نشین بود؛ یک نوع هواپیمای جنگی که می‌توانست با سرعتی بالغ بر 1300 کیلومتر بر ساعت، با بکارگیری اسکی‌های خود از روی آب تیک‌آف کرده و یا روی آن فرود بیاید!

F2Y Sea Dart، رویایی که محقق نشد!
جالب اینجاست که ایده اصلی ساخت F2Y Sea Dart، رویایی که در نهایت محقق نشد، حتی فراتر از این حرف‌ها بود! در واقع طرح اصل شامل ساخت نوعی زیردریایی‌های هواپیمابر بود که بتوانند تا حداکثر 3 هواپیمای جنگی F2Y Sea Dart را حمل کرده و در هرکجای اقیانوس که مدنظرشان بود به پرواز در بیاورند. گفتنی است آنچه باعث شد در همان ابتدا رویای ساخت این نوع زیر دریایی را غیرقابل تحقق جلوه دهد، موضوع کنترل پذیری هواپیما بر روی آب و همچنین برطرف شدن مشکل پرواز جت‌های مافوق صوت از روی ناوهای هواپیمابر بود که باعث شد یکی دیگر از عجایب دنیای هواپیما در همان عصر 1940 برای همیشه به فراموشی سپرده شود!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

1 Comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *