خلبانی و مهمانداری

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟ راهنمای صفر تا صد مهماندار شدن

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟ احتمالا این سوالی است که خیلی از شما خوانندگان این متن نیز دارید؛ وگرنه الان اینجا نبودید!

با کمی جستجو در موتور جستجوی گوگل می توانید اطلاعات گوناگونی درباره وظایف مهماندار، تعریف شغل مهمانداری، سختی های این حرفه و… بدست آورید؛ به همین دلیل هم ما در این مقاله Airplanes News قصد نداریم درباره هیچ یک از موارد ذکر شده صحبت کنیم؛ طبیعتا کسی که به دنبال جواب سوال ” چگونه مهماندار هواپیما شویم!؟ ” می گردد، پیش‌تر از این به همه جوانب آن فکر کرده است…

برای اینکه خیال‌تان را راحت کنیم در همین ابتدای کار بد نیست به شما بگوییم که نویسنده این متن تجربه حضور در دو پروسه استخدامی بعنوان مهماندار شرکت های هواپیمایی را تا مرحله پایانی داشته است و همه مراحلی که لازم است شما از آن آگاهی داشته باشید را بطور کامل به شما انتقال خواهد داد.

از اینجا به بعد مقاله ما را از زبان نویسنده آن بخوانید…

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

چه ویژگی هایی باید داشته باشم؟

خیلی شفاف باید به اطلاع شما برسانم که اگر دو ویژگی زیر را نداشتید، تقریبا باید بیخیال مهماندار شدن شوید!

 • تسلط نسبی به زبان انگلیسی
 • قد و وزن متناسب

اگر از نظر زبان انگلیسی در وضعیت “صفر” قرار دارید بدانید که اوضاع خیلی خراب است! اول باید زبان انگلیسی‌ خود را تا حد مطلوب ارتقا دهید و بعد به فکر اقدام برای مهماندار شدن بیفتید!

اما قد و وزن… طبیعتا وزن را می توان با رژیم های غذایی مناسب تا حد مورد نیاز و تناسب با قدتان کاهش یا افزایش داد اما همانطور که می دانید چنین امری برای قد امکان پذیر نیست.

گفتنی است یکی از شرایط استخدامی مهم مهماندار در شرکت های هواپیمایی داخلی میزان قد بر اساس معیار زیر است:

 • آقایان: حداقل 170 سانت و حداکثر 185 سانت
 • خانم‌ها: حداقل 165 سانت و حداکثر 180 سانت

لازم بذکر است که ممکن است معیار بالا در استخدامی ایرلاین خارجی متفاوت باشد اما قطعا اگر قصد مهماندار شدن در شرکت های هواپیمایی خارجی را دارید باید تسلط کامل بر زبان انگلیسی داشته باشید؛ چه بسا تسلط نسبی یا کامل بر دیگر زبان های خارجی نیز خود یک امتیاز بزرگ محسوب شود!

نکته بعد اینکه مدرک تحصیلی مورد نیاز برای استخدام بعنوان مهماندار دیپلم است که این موضوع شرایط را برای اکثر متقاضیان راحت می کند.

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

ویژگی های بالا رو دارم! میخوام مهماندار بشم؛ چه کار کنم!؟

خب اگر ویژگی های بالا را دارید، لازم نیست کار خاصی انجام دهید؛ فقط باید منتظر آگهی های استخدامی شرکت های هواپیمایی بمانید!

برای استخدام باید مدرک مهمانداری داشته باشم؟

مطمئنا سوالی که برای خیلی از شما وجود دارد، همین است!

شاید خیلی از شما به این موضوع فکر کنید که اگر رفتم با صرف وقت و هزینه مدرک مهمانداری هم گرفتم و آن وقت هیچ ایرلاینی نیاز به مهماندار نداشت چه!؟

اگر از من بپرسید، دقیقا حق را به شما می دهم. خصوصا که با وضعیت موجود ایرلاین های ایرانی وضعیت سختی در خرید هواپیماهای جدید دارند و عدم خرید هواپیماهای جدید یعنی عدم نیاز به نیروی جدید! البته با توجه به خرید گه‌گاه هواپیماهای دست دوم توسط برخی ایرلاین ها و همچنین به اتمام رسیدن خدمت مهمانداران با سابقه، مطمئنا نیاز به جذب نیروی جدید هست و نباید نا امید شد ولی مدت انتظار برای رسیدن به این هدف یعنی مهماندار شدن مشخص نیست!

به هر حال چیزی که مشخص است این است که تقریبا بغیر از دو شرکت هواپیمایی داخلی که نام آنها را در ادامه خواهم گفت، سایر شرکت ها برای استخدام مهماندار باید مدرک مهمانداری متقاضیان را رویت کنند. جالب است بدانید که برخی از ایرلاین ها تنها مهمانداران با سابقه کاری و یا برخودار از تایپ یک هواپیمای خاص مثل ایرباس A300 را استخدام می کنند!

خب شرایط سخت‌تر هم شد…

بد نیست به این نکته اشاره داشته باشم که برای گذراندن دوره های مهمانداری یا باید دانشجوی دانشگاه های علمی کاربردی شوید یا از طریق آموزشگاه های آزاد نسبت به گذراندن دوره های اقدام کنید.

مزیت آموزشگاه های آزاد نسبت به دانشگاه های علمی کاربردی زمان محدود دوره مهمانداری است که معمولا حداکثر 6 ماه به طول می انجامد اما در عوض هزینه دوره مربوطه نیز تقریبا معادل 5 تا 7 میلیون تومان است که چندین برابر هزینه تحصیل در دانشگاه های عملی کاربردی است.

اگر قصد تحصیل در آموزشگاه های آزاد را دارید، شخصا دانشگاه صنعت هوانوردی کشور واقع در مجموعه فرودگاه مهرآباد را به شما معرفی می کنم؛ در کنار این گزینه باید این موضوع را هم ذکر کنم که ممکن است گاهی اوقات صندوق بازنشستگی شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) نیز نسبت به برگزاری این دوره ها اقدام کند.

اما حال در نظر می گیریم که شما هم نخواهید مثل من خیلی ریسک کنید که در نتیجه می رسیم به نام آن دو شرکت هواپیمایی مورد نظر که کمی قبل‌تر گفته بودم…

در حال حاضر هواپیمایی ایران ایر (هما) و هواپیمایی ماهان تنها ایرلاین های کشورمان هستند که اقدام به استخدام مهماندار بدون نیاز به مدرک مهمانداری می کنند؛ بدین معنا که ترجیح می دهند ابتدا نیروهای مورد نظرشان را از طریق آزمون های عمومی و تست های پزشکی جذب کرده و سپس خود این ایرلاین ها نسبت به آموزش آنها اقدام کنند.

از قضا اینجانب نویسنده مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید، در آزمون های هر دو شرکت هواپیمایی ذکر شده شرکت کرده ام؛ شاید نیاز به گفتن جزئیات نباشد اما باید خاطرنشان کنم که آزمون هواپیمایی ماهان در یک روز تعطیل در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد در حالی که ایران ایر ترجیح داد آزمون را در مرکز ادارات خود واقع در ابتدای فرودگاه مهرآباد برگزار کند.

یک تفاوت آشکار در ابتدای امر میان پروسه استخدام این دو شرکت هواپیمایی وجود داشت و آن اینکه ماهان ایر پیش از برگزاری آزمون با دعوت از متقاضیان نسبت به بررسی مدارک آنها و بعد از آن اخذ تست های پزشکی سطحی لازمه شامل موارد زیر اقدام نمود:

 • تست کور رنگی
 • محاسبه بسیار دقیق وزن و قد
 • سلامت ظاهری جسمانی
 • سنجش بینایی

اتفاقا در همین مرحله به من تذکر داده شد که وزن شما نسبت به قدتان کمی زیاد است و در صورت قبولی در آزمون بهتر است تا مرحله مصاحبه وزن‌تان را کاهش دهید! بعد از آن هم به من کارت حضور در آزمون داده شد؛ متاسفانه در همین مرحله آغازین برخی از متقاضیان بدلیل عدم برخورداری از برخی شرایط ذکر شده نتوانستند کارت حضور در آزمون را اخذ کنند.

دو نکته:

 1. عینکی بودن شما دلیل بر حذف شما در این مرحله نیست! (من هم عینکی بودم)
 2. قد و وزن‌تان را در فرمول استاندار BMI محاسبه کنید و ضعف خود را به لحاظ وزن تا پیش از زمان مقرر بهبود ببخشید. (از روز معاینه پزشکی تا روز مصاحبه حضوری که حدود 1 ماه به طول انجامید، شخصا 7 کیلوگرم وزن کم کردم)

درباره تفاوت پروسه استخدام ایران ایر و ماهان صحبت می کردیم؛ باید به این موضوع اشاره کنم که هواپیمایی ایران ایر تنها با بررسی مدارک شما که باید حتما بصورت پستی ارسال شوند، نسبت به اجازه حضور شما در آزمون کتبی بررسی های لازمه را انجام می دهد.

آزمون کتبی

حال که از مرحله اول یعنی معاینه پزشکی و بررسی مدارک رد شدیم می رسیم به غول مرحله بعد یعنی آزمون…

آزمون معمولا شامل چند تست هوش، معارف، اطلاعات عمومی و البته زبان انگلیسی می شود. میزان تست های زبان انگلیسی از جمع تست های سایر مباحث بیشتر است که این نشان از اهمیت تسلط بر زبان انگلیسی دارد!

من قبل از هر دو آزمون حدود چند روز کتاب های زبان انگلیسی قدیمی خودم را شامل مجموعه کتاب‌های Top Notch و سری اول کتاب های Summit را مطالعه کردم و همین میزان مطالعه برای قبولی در آزمون کفایت می کند.

کتاب های Top Notch و Summit
کتاب های Top Notch و Summit

مصاحبه

اگر آزمون کتبی را قبول شدید، باید منتظر مرحله دعوت به مصاحبه بمانید. مرحله مصاحبه شرکت هواپیمایی ماهان با ایران ایر تفاوت بسیار زیادی دارد! اگر از من بپرسید شرکت ماهان به مراتب دقیق‌تر و حساس‌تر از ایران ایر در جذب نیرو اقدام می کند.

ابتدا جزئیات مرحله مصاحبه شرکت ایران ایر را خدمت تان عرض می کنم…

در ابتدا وقتی وارد اتاق انتظار پیش از مصاحبه می شوید، در کنار سایر متقاضیان قرار می گیرید تا پیش از فراخواندن نام شما برای ورود به اتاق مصاحبه مسئول مربوطه اتاق انتظار با دعوت از شما قد و وزن تان را بصورت دقیق محاسبه و در پرونده شما ثبت نماید. (این بخش در ماهان ایر پیش از مرحله آزمون کتبی انجام شد)

و اما نام شما را برای ورود به اتاق مصاحبه صدا می کنند…

سعی کنید بدون استرس، لرزش در صدا و دست ها و تکان ندادن پاها در هنگام حرف زدن به سوالات مصاحبه کنندگان پاسخ دهید. ممکن است در ابتدای ورود به اتاق کمی مثل من از تعدد میزان مصاحبه کننده ها شوکه شوید اما خودتان را کنترل کنید؛ حدودا 10 نفر مصاحبه کننده در اتاق وجود دارد که معمولا 2 یا 3 نفر آنها یا کلا از شما سوال نمی کنند یا با تنها یک سوال، دیگر با شما کاری ندارند و تنها به ثبت حرف های شما روی کاغذ می پدازند؛ احتمالا یکی از این افراد مسئول حراست مجموعه باشد!

دیگر مصاحبه کنندگان از مدرک تحصیلی شما، دلیل شما برای مهماندار شدن، میزان علاقه تان و سایر موارد از این دست سوال می کنند. توجه داشته باشید که احتمال قریب به یقین در میان مصاحبه کنندگان یک روانشناس هم وجود دارد که خیلی راحت می تواند متوجه صدق یا کذب بودن پاسخ های شما شود. (به همین دلیل گفتم که استرس در صدا و لرزش دست ها نداشته باشید)

موضوع دیگر اینکه ممکن است یکی از مصاحبه کنندگان با برخی پرسش های عجیب شما را به چالش بکشد! مثلا بپرسد که اگر مسافری غذای خود را روی صورت شما پرتاب کرد، چه واکنشی نشان می دهید؟ سعی کنید پاسخ هایی منطقی، با تامل و دقیق بدهید و از هیچ چیز واهمه نداشته باشید. بالاتر از سیاهی که رنگی نیست؛ هست!؟

در پایان هم برای شما آرزوی موقیت می شود و از شما می خواهند که اتاق را ترک کنید. تمام شد… همین!

اما مرحله مصاحبه ماهان ایر کمی مفصل تر است…

در ابتدای ورود به مرحله مصاحبه شما را به اتاقی دعوت می کنند که کاملا شبیه سازی شده با کابین هواپیماست! در این اتاق سایر متقاضیانی که آنها هم مثل شما مرحله کتبی را با موفقیت به پایان رسانده اند نیز حضور دارند که در همان بدو ورود میزان چند برابری خانم ها نسبت به آقایان جلب توجه می کند! دقیقا به ازای هر سه خانم یک آقا حضور دارد…

برای شما کمی فیلم پخش می کنند و بعد از آن یکی از مهمانداران ماهان ایر به زبان انگلیسی برای شما صحبت می کند و در میان صحبت هایش به برخی نکات در خصوص تاریخچه این شرکت هواپیمایی اشاره می کند که بد نیست آنها را یادداشت کنید؛ البته این نکات را در سایت ماهان ایر نیز می توانید پیدا کنید و بد نیست قبل از مرحله مصاحبه نگاهی به آن بیندازید.

بعد صحبت های مهماندار هواپیمایی، یک یا دو نفر دیگر از مصاحبه کنندگان اصلی نیز در آن اتاق حاضر می شوند و از شما می خواهند که یک به یک بلند شده، خودتان را پشت میکروفون به زبان انگلیسی معرفی کرده و سپس به اتاق کناری منتقل شوید.

بعد از اینکه به اتاق بعدی رفتید باید به صورت گروه های 4 نفره سر میزهایی که در آنجا قرار داده شده اند، بنشینید؛ هر گروه 3 خانم و 1 آقا… سپس به هر گروه یک برگه نوشته به زبان انگلیسی می دهند که باید به صورت گروهی به سوالات آن به زبان فارسی یا انگلیسی پاسخ دهید.

نکته: در کنار شما میز پذیرایی نیز وجود دارد که بهتر است تا بعد از پایان پاسخ به سوالات برگه سمت آن نروید! چراکه زمان شما برای پاسخ گویی محدود است. سعی کنید با اعضای گروه نیز همفکری داشته باشید، شما لحظه به لحظه زیر نظر ناظران اتاق قرار دارید! به هیچ عنوان منزوی و ساکت نباشید!

بعد از این مرحله شما را بصورت فردی به اتاق مصاحبه اصلی دعوت می کنند. در اتاق مصاحبه احتمالا 4 نفر بیشتر حضور نخواهند داشت. دو نفر مهماندار خانم که یکی از آنها فقط به زبان انگلیسی با شما صحبت می کند. (همان مهمانداری که در ابتدای جلسه برای شما به زبان انگلیسی سخنرانی کرد) و دو نفر آقا که یکی از آنها قریب به یقین روانشناس مجموعه است.

باز هم سعی کنید بدون استرس و نگرانی به سوالات پاسخ دهید و حتما  و حتما همواره لبخند روی صورت‌تان به همراه داشته باشید! یکی از رازهای موفیت شما در این مصاحبه لبخند جادویی شماست…

توجه داشته باشید که روانشناس مربوطه بسیار خبره است و با سوالاتش می تواند دروغ های شما را بفهمد و حسابی شما را به چالش بکشد! همانگونه که من را تسلیم خودش کرد…

استخدام شدیم؟ تمام شد!؟

تقریبا می توان گفت کار شما به اتمام رسیده است. ایران ایر بدون شک در همان ابتدای کار از شما تعهد خدمت چند ساله می گیرند که با توجه به آموزش رایگان و زمان و هزینه ای که قرار است برای شما اختصاص دهند، کاملا طبیعی است؛ و احتمالا شما را برای چک آپ های تخصصی و دقیق‌تر پزشکی نیز معرفی می کنند تا از سلامت کامل شما بر اساس معیارهای خودشان اطمینان حاصل کنند.

اما هواپیمایی ماهان پس از قبولی شما در مصاحبه، شما را به مرکز پزشکی مخصوص استخدامی هواپیمایی ماهان معرفی می کند تا آن‌ها نیز چک آپ های مربوطه را برای شما انجام دهند؛ اما باید به این موضوع نیز اشاره کنم که هزینه کامل این چک آپ به عهده خود شماست که این مبلغ در سال 95 مبلغی بین 1 تا 2 میلیون تومان بود. نکته شاید حساسیت برانگیزی که در خصوص این چک آپ وجود دارد این است که در صورت رد شدن شما در چک آپ پزشکی مرحله پایانی، وجه پرداختی شما بابت تست پزشکی مسترد نخواهد شد!

بعلاوه هزینه دوره آموزش مهمانداری نیز برخلاف ایران ایر توسط هواپیمایی ماهان از شما اخذ خواهد شد! البته این مبلغ از هزینه ثبت نام در آموزشگاه های آزاد کمتر است و البته گفتنی است استخدام شما در ماهان ایر قطعی است.

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

علاقه، حقوق، مزایا و پیشرفت شغلی…

یک توصیه صمیمانه به شما… اگر تنها به قصد داشتن یک شغل می خواهید مهماندار هواپیما شوید، همین حالا قید مهماندار شدن را بزنید! مهمانداری آنطور که از دید عموم مردم زیبا و جذاب است، آنقدرها هم راحت نیست!

ساعت های کاری نامشخص، پروازهای طولانی مدت و خسته کننده و البته سروکله زدن با برخی مسافرین بد اخلاق تنها چند نمونه از سختی های کار مهمانداران است! اما اگر علاقه مند به هم صحبتی و ارتباط با قرار کردن با فرهنگ های گوناگون و قشر عظیمی از مردم و علاقه مند به دنیای هواپیماها و پرواز در آسمان زیبای خداوند هستید، مطمئنا می توانید در این کسوت موفق و خوشحال باشید.

اما بحث شیرین حقوق… صادقانه باید گفت که حقوق جامعه هوانوردی در ایران به مراتب کمتر از این قشر در ایرلاین های خارجی می باشد. در این بین مهمانداران یکی از کم حقوق ترین افراد این حوزه هستند. البته با روند فعالیت شما در ایرلاین، راضی بودن سرمهماندار از کیفیت کاری شما و سابقه کاری‌تان این حقوق افزایش پیدا می کند.

از جمله مزایای شغل مهمانداری نیز می توان به سهمیه رایگان سفرهای داخل و خارج از کشور با ایرلاینی که در آن مشغول هستید و یا بن های تخفیف ایرلاین شما با مراکز فروشگاهی، رستوران ها و یا هتل هایی که با آنها قرارداد دارند، اشاره نمود.

تقریبا بعد از 7 تا 8 سال در صورتی که تسلط مناسبی بر زبان انگلیسی داشته باشید، می توانید در پروازهای خارجی ایرلاین نیز مشغول به فعالیت شوید. پروازهای خارجی علاوه بر جذابیت هایی که احیانا می توانند برای شما به همراه داشته باشند، دارای مزیت های ویژه ای همچون پرداخت حق پرواز (جداگانه از حقوق ثابت) بصورت دلار نیز می باشند. بعلاوه با کسب سابقه مثبت در خلال این سال ها می توانید به درجه سرمهمانداری نیز ارتقا پیدا کنید و به پیشرفت قابل توجهی در کارتان برسید.

اگر با این تفاسیر هنوز سوالی دارین که من جوابش رو به شما ندادم، میتونین بپرسین… در خدمت هستیم!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 votes, average: 4٫14 out of 5)
Loading...

240 دیدگاه

 1. سلام مرسی بابت تجربه ای که دراختیار گذاشتین. خواستم بدونم اگر فقط همین کتاب هارو بخونیم زبانمون راه میافته ؟ و همین کناب هایی که معرفی کردین برای ازمون های انگلیسی که میگیرن کفایت میکنه ؟ و اینکه چه مدت طول میکشه به صورت فشرده زبان رو یاد بگیریم؟ مشکل من برای این شغل فقط زبان هستش . اگر امکان داره راهنمایی کنین سپاس.

  1. عرض ارادت… 🌹
   برای قبولی در آزمون مطالعه همین چند کتاب کفایت میکنه؛ البته باید خوب مطالعه کنید 😀
   اما اگه میخواین زبان‌تون راه بیفته نیاز به Listening و Speaking دارین که خب طبیعتا بهترین راهش شرکت در کلاس های آموزشی زبان انگلیسیه.
   هستن آموزشگاه هایی که کلاس های فشرده برگزار میکنن… با یکم پشتکار ان شالله به هدف‌تون خواهید رسید 🤗

   1. سلام… خسته نباشید با تشکر از راهنماییتون میخواستم بپرسم ایا محدودیت سنی داره و اینکه برای شرکت در ازمون ماهان ایر باید از کجا اقدام کنم و اینکه باید منتظر فراخوان مهمانداری باشم؟؟؟؟

  2. سلام ببخشيد ميخواستم بپرسم ساعت كاريش تقريبا چند ساعته؟مثلا بيست چار ساعته ميريم سركار يا شيفت عوض ميشه؟

  3. سلام برشما ممنون بابت توضیحاتتون
   من دانشجو ادبیات انگلیسی هستم و الان تقریبا ۲۱سال سن دارم..خواستم بدونم تا موقع اتمام درسم ک تقریبا ۲۳یا ۲۴ ساله میشم مشکلی برای استخدامی ام نداره؟منظورم اینکه چ رده سنی را میپذیرند؟

   1. سلام… یه نگاه به آگهی های استخدامی وب سایت مون بندازین میانگین سنی رو متوجه میشین. برای شما مشکلی نخواهد بود ان شالله 🙂

  4. بسيار مطالب جامع و مفيدي بود، فقط يه سوال مهم! دقيقا كجا و چطوري باید منتظر آگهی های استخدامی شرکت های هواپیمایی باشيم؟

 2. سلام مرسی بابت تجربیاتتون که در اختیار گذاشتین . لطف میکنید درباره تایپ هواپیما توضیح بدید ممنون میشم 🙏راهنمایی کنید

  1. سپاس از شما…
   خود واژه تایپ در انگلیسی به معنای “نوع” هست…
   به زبان ساده به هر نوع مدل هواپیما یه تایپ گفته میشه؛ مثلا ایرباس A330 یه تایپ هست و A321 یه تایپ دیگه. شما اگر مهماندار ایرباس A330 بخوای بشی اول باید دوره آموزشی مخصوص اون هواپیما رو بگذرونی. و نکته دیگه اینکه شما با تایپ ایرباس A330 نمی تونی بری مهماندار تایپ A320 بشی چون هر هواپیمایی دوره آموزشی مخصوص خودش رو داره! این موضوع در خصوص خلبان ها خیلی سخت تر میشه چون سیستم های ناوبری هر هواپیما با دیگری تفاوت خیلی بیشتری داره تا امکانات و تجهیزات داخلی اون که مورد استفاده مهماندارها قرار می گیره. امیدوارم متوجه شده باشین کاملا 🙂

   1. ممنون بابت راهنماییتون بله کاملا متوجه شدم
    فقط سوال دیگه اینکه حداکثر سن برای مهماندار شدن چند سال هست

    1. معمولا حداکثر تا 28 برای آقایان هست… شاید گاهی اوقات یکی دو سال بالاتر یا پایین تر هم بشه البته

     1. ممنون از اطلاعاتتون من فرم های استخدام را پر کردم هزینه آزمایشات را هم پرداخت کردم فقط میخولستم بدونم 27ساله بودنم خللی تو استخدام نداره؟

     2. اگر شرایط اعلام شده اون ایرلاین رو دارین که خب مشکلی نیست اما اگر برخلاف شرایط اعلام شده ایرلاین عمل کردید، ممکنه ریجکت کنن شما رو

     3. سلام . عذر میخوام یک سوال داشتم . فرمودین حداکثرِ سن ۲۸ سال هست یعنی فقط واسه استخدام ؟ یا نه تا ۲۸ سالگی فقط میشه مشغول به کار بود !؟

     4. سلام… خیر؛ 28 سال، حداکثر سن برای استخدامی هست نه برای اشتغال تا اون سن 🙂

   2. عالی و کامل
    متشکرم
    فقط یک سوال اونم این ک توی معاینات پزشکی دقیق تر به چه چیزی توجه میکنن؟و چیارو مورد بررسی قرار میدن
    من تنها مشکلی ک دارم سیگار کشیدن هستش

  2. سلام م سال نهم هستم و به رشته ی مهمانداریدعلاقه ی زیادی دارم و با هیچکدوم از شرایطش هم مشکلی ندارم اما نمیدونم چه رشته رو انتخاب کنم لطفا اگه میشه کمک کنید و بگید با چه رشته هایی میتوان مهماندار شد

   1. سلام ممنون از اطلاعات خوبتون سوالی که من دارم اینه که برای شرکت تو این آزمون ها و کلا مهماندار شدن ،ساکن تهران بودن ضروری هست؟! یعنی تمام مهمانداران کشور تهرانی هستند؟! هیچ امکانی وجود نداره که افراد از استان های دیگه هم متقاضی باشند؟!

 3. فقط میشه لطف کنید این سوالاتی که روانشناس ازتون کرد رو بیشتر توضیح بدید چطور به چالش میکشونه خیلی ذهنمو درگیر کرده

  1. ممکنه برای هر کسی متفاوت باشه… شما باید خونسردی تون رو حفظ کنین و با آرامش فقط پاسخ بدین… مثلا از من پرسید مشکلی با مهمانداری نداری؟ گفتم نه علاقه دارم و دوست دارم همیشه در سفر باشم 🙂 این جمله “دوست دارم همیشه در سفر باشم” فکر میکردم یه جمله مثبت تلقی بشه اما ظاهراً اینطور نبود و سوالات چالش های بعدی شون رو در پی داشت… گفتن خب اون سفری که شما مدنظرته خیلی با این نوع سفر که فقط باید تو هواپیما باشی فرق میکنه! با این سوالی که من انتظارش رو نداشتم یه لحظه گیج شدم و در لحظه نمی دونستم چی باید بگم… در نهایت با یک سری پاسخ های نه چندان منطقی مصاحبه تموم شد اما خب خوب تمام نشد… شما دقت کنین 🙂

   1. سلام م سال نهم هستم و به رشته ی مهمانداریدعلاقه ی زیادی دارم و با هیچکدوم از شرایطش هم مشکلی ندارم اما نمیدونم چه رشته رو انتخاب کنم لطفا اگه میشه کمک کنید و بگید با چه رشته هایی میتوان مهماندار شد

    1. همونطور که در متن هم ذکر شده مهم نیست مدرک دیپلم شما مربوط به چه رشته ای باشه… شما حتی میتونید برید هنرستان هوانوردی ادامه تحصیل بدین… اما به نظر من با توجه به وضعیت مبهم استخدامی ایرلاین ها در شرایط فعلی، به نظرم در سایر رشته ها ادامه تحصیل بدین که اگر شرایط استخدامی مهیا نشد، بتونید برای ادامه تحصیل در دانشگاه راه دیگه ای رو انتخاب کنین

   2. سلام خسته نباشین.زبان انگلیسی من در حدیه ک میتونم راجع به موضوعات مختلف صحبت کنم ولی مدرک معتبری ندارم.این سطح کفایت میکنه یا نیازمند مدرک معتبری هس؟یا اینکه اگه مدرک ایلتس داشته باشیم امتیاز برامون محسوب میشه؟با دیپلم تحربی میتونیم وارد موسسات بشیم یا لازمه ک لیسانس داشته باشیم؟معتبرترین موسسه ها کدوما هستن و آیا فقط داخل تهران کلاسا برگزار میشه یا مشهد هم این کلاس ها هست؟

    1. سپاس… مدرک زبان مهم نیست؛ تسلط شما در مصاحبه ها مهمه. همونطور که عرض کردم مهم نیست دیپلم چه رشته ای باشه و با دیپلم هم میتونید وارد آموزشگاه بشین… طبیعتاً در پایتخت آموزشگاه های بیشتری وجود داره اما بطور مثال اگر در آزمون های اولیه هواپیمایی ماهان قبول بشین، قبلاً داشتیم دوره هایی که در کرمان هم برگزار شده.

   3. سلام متشکر از اطلاعاتتون
    سن قانونی برای مهماندار شدن چه سنی هست؟
    من تمام شرایطو دارم و کاملا به زبان انگلیسی و یه مقدار فرانسوی مسلطم اما سال آخرم هنوز دیپلم نگرفتم رشتم تجربیه و 17 سالمه
    از چه سنی میتونم برم دنبال مدرک مهمانداری؟

  1. توصیه می کنم نگاهی به وب سایت Sharifstudy.com بندازین… در بخش جستجو واژه مهماندار رو سرچ کنید تا بتونید دوره های بین المللی مهمانداری رو ملاحظه کنید 🙂

   1. ممنون از اطلاعاتتون من فرم های استخدام را پر کردم هزینه آزمایشات را هم پرداخت کردم فقط میخولستم بدونم 27ساله بودنم خللی تو استخدام نداره؟

  1. خواهش می کنم…
   خیر برای مهمانداری، خلبانی و مهندسی تعمیرات شرط تاهل و تجرد وجود نداره 🙂

 4. سلام وقتتون بخیر،ممنون واسه این اطلاعاتِ مفید،میخوام بدونم که حداقلِ سن برای مهماندار شدن چقدر هست؟یه جا خوندم که ۲۲ هست،درسته؟

  1. معمولاً بین رنج 20 تا 28 هست که البته شاید شرایط استخدامی بعضی شرکت ها با بقیه یک مقدار جزئی تفاوت داشته باشه اما عموماً همگی یک استاندارد دارن. چندتا از آگهی های جذب مهماندار در بخش #استخدامی Airplanes News رو مشاهده کنید، براتون شفاف‌تر خواهد شد 🙂

   1. سلام واقعا ممنون واسه وقتی ک برای این مقاله گذاشتید. من به لطف شما جوابه بیشتر سوالامو گرفتم.
    میخاستم بدونم اگ تو مصاحبه قبول نشدیم چی کار باید بکنیم ؟!
    مثلا دوباره میشه شرکت کرد ؟؟
    واسه تقویت زبان انگلیسی چی کار باید بکنم در حد یادگیری مکالمه روزمره کفایت میکنه؟

   2. سلام من شرایط قدووزن ومدرک تحصیلی رودارم فقط سن دقیق استخدام رومیخوام بدونم؟چون تازه میخوام برم ثبت نام

  1. وزن رو میشه تغییر داد اما متاسفانه یا خوشبختانه قد المان خیلی مهمی برای گزینش مهمانداری محسوب میشه…

  2. سلام، مرسي از اطلاعات مفيدتون، من كارشناس ارشد مديريت جهانگردي هستم و سطح زبانم هم خوبه، و واقعا مهمانداري رو دوست دارم، ميخواستم بدونم شما چطور به مرحله ي مصاحبه رسيديد؟ مثلا تو سايت ماهان اعلام شده بود؟؟؟

 5. سلام خسته نباشید یک سوالی داشتم.میخواستم بدونم اگر بعد چند سال کار کردن در شرکت هایی هوایی ایران و داشتن سابقه کار امکانش هست با ارسال مدارک مهماندار شرکتهای هوایی کشورهای دیگه شد؟

  1. سلام… بله. چراکه نه!؟ همین اواخر هواپیمایی عمان ایر آگهی جذب مهماندار ایرانی داده بود که میتونید جزئیات این آگهی رو در بخش #استخدامی ما مشاهده کنید 🙂

   1. سلام ممنون بابت اطلاعاتی که دادین.
    اینکه قد برای خانوما حداقل باید۱۶۵باشه توی تمام شرکتای هواپیمایی یکسان هستش؟من قدم۱۶۲هست

  2. سلام مرسی بابت اطلاعاتتون . من میگرن دارم و درزمانی که بترسم یا هیجان زده بشم پای چپم می لرزه و قرص مصرف میکنم با این شرایط میتونم برای این شغل امیدوار بشم؟ البته دکترم گفته این علائم فقط بخاطر استرس بالایی هست که داری

   1. سلام… پیش از هر چیز آرزوی بهبودی کامل برای شما هموطن عزیز رو داریم… قبولی در مصاحبه های استخدامی منوط به نظر پزشک ایرلاین هست.

 6. سلام ممنکن عالی بود فقط اینکه اگر ما توی یکی از دانشگاه های تهران رشته ی هوا فضا از ریاضی رو بخونیم بازم باید مدرک مهمانداری رو داشته باشیم؟ و اینکه مزایای سفر رایگان با اون ایر لاین فقط براب خودمونه یا پدر و مادرمون هم میتونن استفاده کنن؟؟

  1. ایرلاین های ایران ایر و ماهان بصورت عمومی داوطلبین رو جذب میکنن و خودشون آموزش مهمانداری میدن لذا نیاز به مدرک مهمانداری نیست!
   اما سایر ایرلاین ها غالباً علاوه بر مدرک مهمانداری، مدرک تایپ یک هواپیمای خاص رو هم میخوان…
   درخصوص مزایا احتمالاً شامل اعضای خانواده هم میشه؛ تا اونجایی که اطلاع داریم ایران ایر قبلاً برای عموم کارمندها این امکان رو داشت که البته اواخر ظاهراً به همه کارمندان‌شون تعلق نمی گیره! لذا سایر ایرلاین ها هم بستگی به خودشون داره… از کم و کیف نمیشه دقیق اطلاعی داد

  2. سلام خسته نباشید ببخشید من 19سالمه و از نظر قد و وزن هیچ مشکلی ندارم. دیپلم تجربی دارم باید برای شغل مهمانداری از چه راهی وارد بشم؟باید از طریق کنکور رشته هوافضا بخونم؟باید بعد از گرفتن چه مدرکی توی فراخوان ها شرکت کنم؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

   1. سلام. با همین مدرک دیپلم هم میتونید در فراخوان ها شرکت کنید. مقاله رو با دقت مطالعه کنین لطفاً!

  1. طبیعتاً زبان انگلیسی یک ضرورته!
   احتمالاً سابقه کاری هم یک اولویت باشه و اینکه خود ایرلاین مورد نظر چه شرایطی داشته باشه!
   این اواخر هواپیمایی عمان ایر آگهی استخدام مهماندار ایرانی داده بود که می تونید در بخش استخدامی مشاهده کنید. شاید شرایط استخدامی مندرج در آگهی بتونه دید بیشتری بهتون بده 🙂

 7. سلام ببخشید از طریق هنرستان رشته کامپیوتر بخونم بعد دیپلم که گرفتم میتونم وارد این شغل بشم یا خیر ،ملیت کشور افغانستان مشکلی داره یا خیر ممنون

  1. سلام به شما
   بابت رشته مشکلی نیست و مدرک دیپلم هر رشته ای باشه فرقی نمی کنه
   اما بابت ملیت اگر به آگهی های استخدام شرکت های هواپیمایی داخلی یه نگاه بندازید متوجه میشید که شرط اول برای استخدام، تابعیت نظام جمهوری اسلامی ایران هست

  2. سلام
   بابت تمام اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید خیلی ممنون و اینکه میخواستم راجب چکاپ یه مختصر توضیحی بدید ممنون میشم

   1. سلام. سپاس. توضیح داده شده در مقاله. چک آپ اولیه سطحی و شامل سنجش قد، وزن، بینایی و کور رنگی میشه

  1. سلام
   زبان انگلیسی تون رو تقویت کنید
   بعد از اخذ مدرک دیپلم احتمالا باید برید خدمت سربازی(اگر آقا هستید) چون نیاز به کارت پایان خدمت دارید
   با همین سه مورد می تونید برای آزمون استخدامی اقدام کنید
   در صورتی که انتخاب رشته نکردید، می تونید به هنرستان های مختص رشته های هوانوردی هم فکر کنید 🙂

 8. سلام. خیلی ممنون بابت مطلب فوق العادتون.
  بنده سه سوال از شما دارم.
  سوال اول بنده این هست که من مشکل تناسب قد به وزن رو دارم و BMI بنده 16 هست. سن بنده 19 و قد 180 هست. حالا اگه بنده بتونم BMI‌خودم رو به 19 برسونم، میتونم مهماندار بشم یا نه؟
  سوال دوم بنده این هست که مدرک مهمانداری که توسط ایران ایر یا ماهان ایر صادر میشه، برای سایر ایرلاین ها معتبر هست یا به عبارت دیگر قابل قبول برای استخدام مهمانداری در ایرلاین های دیگه هست؟
  سوال سوم بنده این هست که معدل کتبی یا معدل کل دیپلم در استخدام مهمانداری تاثیری داره یا خیر؟

  1. سلام… خوشحالیم از این بابت 🙂
   BMI با قد و وزن سنجیده میشه و چون قد شما مناسب هست فقط میمونه وزن… افزایش یا کاهش وزن هم شاید سخت باشه ولی قطعاً شدنیه
   درباره ایران ایر و ماهان باید بگم که اول جذب میکنن و بعد آموزش میدن؛ یعنی برای کسی هزینه می کنن که از جذبش مطمئن باشن و البته ایران ایر بخاطر همین هزینه ای هم که میکنه از شما تعهد می گیره که تا چند سال در اختیار اون ایرلاین باشین و حق جدایی ندارین… و نکته اصلی اینکه نه تنها مدرک مهمانداری بلکه مدارک خلبانی و مهندسی تعمیراتی که به تایید سازمان هواپیمایی کشوری رسیده باشند، معتبر هستند.
   درخصوص دیپلم هم باید بگم تو شرایط استخدامی معمولاً شرطی بابت معدل وجود نداره اما طبعاً باید یه حداقل هایی هم وجود داشته باشه دیگه 🙂

 9. سلام اول تشکر میکنم ازتون بابت راهنمایاتون و بعدش هم یک سوال داشتم :این شرکت های هواپیکایی که گفتین زملنه خاصیو خودشون بری جذب داوطلب معین میکنن یا اینکه در طول سال هر موقع میشه برای آزمون هاش رفت؟؟؟…و حداقل سن باید چقدر باشع ؟

  1. سلام
   خیر؛ باید آگهی جذب بدن
   شرایط سنی در آگهی های استخدامی درج میشه و معمولاً حداقل سن بین 20 تا 22 سال هست

   1. سلام مرسی بابت اطلاعات مفیدتون چندتا سوال داشتم که ممنون میشم اگه پاسخ بدین اول اینکه یکی از مزایای مهمانداری بعد از استخدام در اختیار گذاشتن یک آپارتمان مبله هست یا حتما باید خودمون خونه داشته باشیم؟و۱۵روز کامل سفر هستی و۱۵روز دیگر در ماه تعطیل حقیقت داره؟و سوال اخر اینکه کدوم آموزشگاه ثبت نام بکنیم که احتمال استخداممون بیشتر باشه اگر هواپیمایی ماهان شرکت بکنیم احتمال استخدام چقدر هست و مثلا اگر در ماهان ثبت نام و مدرک مهمانداری رو دریافت کردیم میتونیم تو چند تا از شرکت های هواپیمایی مثل اسمان،ایران ایر،ماهان درخواست استخدام بدیم؟

    1. سلام
     احتمالاً اون آپارتمان مبله مربوط به ایرلاین های خارجی هست چون چیزی در ایرلاین های داخلی نداریم خصوصاً با وضعیت گرانی های اخیر در حوزه مسکن
     پرواز داشتن بستگی داره به برنامه ای که برای شما چیده میشه… دقیق نمیشه گفت دقیقاً 15 روز تعطیل هستین یا نه… هر چی تجربه تون بیشتر بشه به تدریج تعداد پروازها بیشتر و حقوق تون افزایش پیدا میکنه
     مدارک خود ماهان ایر و ایران ایر معتبر هست… اگر دنبال تضمین استخدام هستین، توصیه میکنم منتظر آگهی های استخدامی همین دو شرکت باشین؛ شایسته سالاری ملاک قبولی شما در این دو ایرلاین خواهد بود.

 10. با سلام و خسته نباشید خدمت شما . فقط میخواستم بدونم تاریخ خاصی هست که شرکت های هواپیمایی برای جذب نیروی مهماندار اقدام میکنن ؟ و یا قبل از استخدام اطلاع رسانی میکنن؟؟ ممنون میشم برای پاسخ گویی به سوالاتم🌹

  1. عرض ادب
   خیر تاریخ خاصی وجوذ نداره… هر زمان نیاز به نیرو داشته باشن، آگهی استخدم منتشر میکنن… آخرین اخبار استخدامی هوانوردی هم در سطح وب قابل دسترس هست و هم در بخش استخدامی وب سایت ما 🙂

 11. با عرض سلام بنده اهوازي هستم و عرب زبان و ترم ٢مترجمي زبان انگليسي هستم ،البته قدم زياد مطلوب نيس يعني ١٥٦هستم و خيلي شنسدم كه يكي از شرايط مهمانداري بعد قد و وزن زيبايي هستش و من ان زيبايي مطلوب را دارم ،به نظر شما قيدشو بزنم به خاطر قدم و قوميتم يا نه ؟؟

  1. سلام و عرض ادب به شما هموطن عرب زبان گرامی
   اولا عرض کنم بابت قومیت محدودیت خاصی در استخدامی مهمانداری وجود نداره… زبان انگلیسی شما نقطه قوت شماست
   تنها فاکتور منفی قد شماست متاسفانه که ایرلاین ها حساسیت خاصی روی این موضوع دارن

 12. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من آرش 17 ساله از شیراز هستم. راستش خیلی علاقه به رشته مهمانداری دارم قدم 175 و BMI نرمالی دارم . در رشته تجربی تحصیل میکنم. و زبان انگلیسی در سطح عالی هستم و موفق به دریافت دیپلم ار آموزشگاه نوید در زبان انگلیسی شده ام.
  متاسفانه چشم من ضعیفه و نمره چشمم بالاست در صورتی که با عینک میتونم بینایی سنجی بدم اما بدون اون اصلا! و همینطور مادر زاد فاقد یه کلیه بودن که با توجه به این که مادرم متخصص یورولوژی هست به من گفته که این کمبود من هیچ تاثیری در فعالیت زندگی من نداره و کاملا مثل کسایی هستم که هر دو کلیه رو دارن(چون کلیه دیگه ام بزرگ تر و کارکرد بیشتری نسبت به کلیه عادی داره)حالاخواستم بدونم میتونم تو رشته مهمانداری موفق بشم و آموزش ببینم و استخدام بشم؟
  مرسی . ممنون از راهنماییتون

  1. عرض ادب
   درخصوص چشم همونطور که در متن هم نوشته شده، عینکی بودن نره منفی تلقی نمیشه، اما درخصوص چشم شما که فرمودین خیلی ضعیف هست مطمئن نیستم متاسفانه! امکان لیزیک کردن چشم تون رو دارین!؟ با این کار میتونید مشکل رو بطور کامل رفع کنین…
   در مورد کبد هم باید بگم تصمیم نهایی رو پزشک تایید کننده شرکت هواپیمایی میگیره… برای مطمئن شدن از این موضوع یه راه بیشتر برای فهمیدنش ندارید… به عنوان تجربه در آزمون استخدامی بعدی هواپیمایی ماهان شرکت کنید. مرحله اول معاینه پزشکی مقدماتی هست که بینایی سنجی هم یک بخش از همونه. اگر اون مرحله رو قبول شدید، خیال تون از بابت چشم راحت میشه. حالا اگر تا مرحله آخر رفتید و مصاحبه رو هم قبول شدید، می رسید به معاینات پزشکی اساسی… اونجا پزشک هواپیمایی ماهان نظر قطعی رو میده. 🙂 شاید همین طوری که برای تجربه رفتید جلو، مهماندار هم شدین 🙂

  1. عرض ادب… مطمئن نیستیم که ایران ایر بابت معاینات پزشکی هزینه ای بگیره! چون ایرلاین دولتی هست و بابت هزینه ای که برای آموزش و سایر موارد مربوط به شما انجام میده، ازتون تعهد همکاری می گیره… اما هزینه معاینات نهایی پزشکی ماهان ایر در سال 95 حدود 1.5 میلیون تومان بود

  1. سلام
   اصولا روی قد حساسیت خاصی وجود داره اما شما برای استخدام اقدام کنید؛ ممکنه در مرحله اول که معاینات مقدماتی هست، تایید بشین و این چند سانت اختلاف قد رو در نظر نگیرن 🙂

 13. با عرض سلام و سپاس از مطالب بسیار خوبتون
  من معلم زبان انگلیسی هستم ۲۱ سالمه
  لیسانس مهندسی صنایع دارم
  قدم ۱۶۳ هستش bmi ۱۹.۹
  به نظرتون به خاطر شرایط قدم برای استخدام اقدام نکنم؟

  1. سلام… عرض ادب
   درسته که از حداقل قد استاندارد 2 سانتی متر کم دارین، اما اقدام کردن که ضرری نداره… شاید اصلا درنظر نگرفتن! اقدام کنید شما هرچی قِسمت باشه همون میشه 🙂

 14. سلام و خسته نباشید
  سوالم این بود که تا چند سال میتونی کار کنی یا فقط تا ۲۸ سالگی هست و بعد ۲۸ سالگی نمیشه کار کرد

  1. سلام
   خیر اینطور نیست… اگر دقت کنید عموم سرمهماندارهای عزیزمون افراد میان‌سالی هستند… 28 سالگی که خودش تازه برای خیلی از مهماندارها سال اول شروع کار هست 🙂

 15. سلام من علاقه زیادی به این شغل دارم همه شرایط هارو هم دارم ولی قدم نسبتا بلنده ۱۹۳ هست ب نظرتون قبول می کنن؟

 16. سلام و با تشکر از مطالب آموزندتون خسته نباشید . منم آرزو دارم مهمان دار بشم امیدوارم به این آرزویم برسم ….

 17. سلام ممنونم بابت توضیحات کامل و عالیتون
  بنده 22 سالمه و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و تسلط کامل دارم، قدم 187 و BMI هم تو محاسبات سایت ها 22.5 گرفتم، فقط تنها مشکلی که دارم اینه که حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشم برای استخدام؟

  1. سلام
   بله… در شرایط استخدامی همه ایرلاین ها، همیشه داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان یک ضرورت بوده…

 18. سلام ممنون از راهنمایی هاتون سوال من این بود اگر از بستگان درجه یک خارج از کشور باشند مشکلی پیش نمیاد که یا افراد که سیگاری باشند.

  1. درخصوص بستگان درجه یک تاحالا هیچ مسئله ای مطرح نبوده… درباره سیگاری بودن هم باید بگم که یک مهماندار باید همیشه مرتب، منظم، خوش بو و آراسته باشه حالا چه سیگاری باشه یا نباشه! لذا سیگاری بودن منعی نداره مگر اینکه روی سلامت شما اثر سوء گذاشته باشه و در معاینات پزشکی ایرلاین براتون مشکل بوجود بیاره

 19. سلام و تشکر برای همه ی اطلاعات مفیدتون . من میخواستم بدونم حقوق مهمانداری در چه حدودیه ؟! بعد اینکه امسال باید اتنخاب رشته برای دبیرستان کنم میخواستم ببینم رشته خاصی رو باید واسش بردارم ؟!

  1. درخصوص حقوق نمیشه مقدار دقیقی رو اعلام کرد اما صحبتی که همواره وجود داشته اینه که معمولا مهماندارها از حقوق شون راضی نیستن خصوصا در اوایل کار که تعداد پروازهای کمتری رو تجربه میکنن… این وضعیت با افزایش تعداد پروازها و همچنین بکارگیری در پروازهای خارجی بهبود خوبی پیدا میکنه…
   رشته خاصی هم نیاز نیست… مهماندار شدن نیاز به مدرک دیپلم مشخصی نداره اگرچه در صورت علاقه می تونید در هنرستان های هوانوردی هم تحصیل کنید

 20. سلام . خسته نباشید
  میخواستم بدونم با پارتی بازی هایی که بعضا صورت می گیره، جایی برای ما هست؟

  1. در صورت شایستگی مطمئن باشید می تونید مهماندار باشین… همونطور که مقاله رو مطالعه کردید، باید متوجه شده باشید که نویسنده ما تا مراحل پایانی استخدامی هر دو ایرلاین ماهان و ایران ایر بدون پارتی بازی به راحتی پیش رفته… شما هم می تونید؛ موفق باشین

 21. با عرض سلام. ممنون از اطلاعات مفیدتون. من ۲۲ سالمه و دارم فوق لیسانس میگیرم. بنده خیلی حیلی علاقه مند به این شغل هستم و شب و روز در فکرشم.ولی واقعا نمیدونم اگر برم دوره مهمانداری رو بگذرونم و پول زیادی بدم، بعدش چقدر احتما استخدام وجود داره؟ میشه کمکم کنید چه راهی رو انتخاب کنم؟

  1. نگرانی شما طبیعی هست چون عموم ایرلاین ها علاوه بر مدرک مهمانداری، سابقه کاری یا مدرک تایپ هواپیمای خاصی رو هم میخوان که برای خیلی ها نشدنیه! بهترین گزینه پیش روی شما ایرلاین های ماهان و ایران ایر هستند که بهتون تعهد استخدامی میدن و شرایط قابل قبولی دارن… موفق باشین

 22. سلام خیلی ممنون بابت توضیحات
  حالا باید حتما حتما سربازی بریم یا بین شرکت ها تفاوت داره ؟؟؟؟؟

  1. عرض ادب…
   اگر به شرایط استخدامی آگهی هامون نگاه بندازین متوجه میشن که کارت پایان خدمت برای آقایان یک ضرورت دائمیه… تفاوتی هم وجود نداره

 23. درود. ممنون از اطلاعات مفیدتون. الان تازگیا هما اگهی تربیت مهماندار هوایی منتشرکرده ولی تعهداستخدام نداره و هزینه هفت میلیون تومان در نظر گرفته. به نظرتون هیچ راهی نداره که تو این ایرلاین استخدام بشیم. اگه نیرو لازم داشته باشن از همین نیروهایی که به طورازاد تربیت کردن اسنفاده نمیکنن؟

  1. ببینید مسئله اینجاست که آگهی استخدام تربیت مهماندار هوایی رو کانون بازنشستگان هما داده یا خود اداره مرکزی هما… کانون بازنشستگان کلاس آموزشی میگذاره معمولا که تعهد استخدامی نداره اما خود اداره مرکزی هما تعهد استخدام هم به داوطلبین واجد شرایط میده

 24. سلام خسته نباشین توضیحاتتون عالی بود من دوتا سوال داشتم اینکه چه مدت باید داخلی کار کنیم تا توی مسافرت های خارجی بتونیم مشغول بشیم یکی دیگه اینکه درسته که میگن مهماندارا حق خروج از هتلو ندارن و تمام مدتو باید داخل هتل بمونن؟

  1. سلام… سپاس
   معمولاً چند سالی طول میکشه… شاید 4 الی 8 سال که ممکنه بسته به شایستگی یا عوامل دیگه با این رِنج تفاوت داشته باشه
   درخصوص موضوع دوم چنین چیزی نشنیده بودیم تاحالا… البته باید میزان ساعت بین پرواز رو در نظر بگیرید… ممکنه بین پرواز رفت و برگشت ایرلاین 2 ساعت بیشتر زمان نباشه که خب طبیعتاً مهماندار اصلا وقت خروج از فرودگاه و هتل برای تفریح و گشت و گذار رو نداره اما اگر فاصله زیاد باشه بعید میدونم مشکلی باشه… اصلا یکی از فلسفه های پرداخت ارز در پروازهای خارجی به مهماندارها، به نوعی پول توجیبی برای گشت و گذار و استراحت در اون مقصد خارجی هست 🙂

  1. سلام
   آگهی های استخدامی هر دو ایرلاین در عموم وب سایت های استخدامی و هوانوردی من جمله #ایرپلین_نیوز درج میشن

 25. سلام خسته نباشید و ممنون از اطلاعاتی ک دادید…من قدم کوتاهه ۱۶۰ امکان اینک ردم کنن هست من ولی ب زبان انگلیسی تسلط دارم …

 26. با عرض سلام و سپاس از تجربیات و مطالب با ارزشی که در اختیار ما گذاشتید. من میخاستم بگم bmi من 18.3هست..یعنی باید قید این شغل رو بزنم؟
  و اینکه کجا باید برم بپرسم کی ممکنه استخدام داشته باشن این دو ایرلاین ها؟
  باسپاس

  1. سلام… BMI خودتون رو باید به محدوده نرمال برسونید… آگهی های استخدام این دو ایرلاین هم در وب سایت اونها و هم در سراسر وب سایت های هوانوردی و اشتغال درج میشه

 27. سلام .میخواستم بدونم درمورد مسائل مذهبی و اطلاعات عمومی دقیقا چه کتاب هایی رو باید بخونم؟من زبانم خوبه. خودم تدریس میکنم اما از نظر سوالات مذهبی واقها هیچی نمیدونم

  1. عرض ادب
   اطلاعات بخصوصی نیاز نیست… مسائل عقیدتی عامه و واجب دینی مون رو بدونید کفایت میکنه… علی ایحال می تونید نمونه سوالات استخدامی عقیدتی رو هم از اینترنت دانلود کنید و نگاهی بندازین

 28. اسلام وخسته نباشید خدمت شما بخاطراطلاع رسانیه دقیقی که دراختیارما گذاشتین . بنده قدم ١۵٩ووزنم۵٩ است میخواستم راهنمایی کنید زبان رادرچه حدبایدبلدباشیم ؟برای یادگیری زبان لطفاً برنامه ای را پیشنهاد دهید؟سوال دیگه ای که دارم اینه بخاطرقدم حتماًحذفم میکنن؟

  1. سلام… قدتون متاسفانه از حداقل لازم 6 سانت کمتره که ممکنه باعث نادیده گرفتن شما بشه 🙁 زبان انگلیسی تون اگر صفر صفر باشه که خب قطعاً به مشکل میخورین و باید برین کلاس زبان. اما برای قبولی در آزمون و تقویت زبان انگلیسی تون در خانه، می تونید از کتاب های معرفی شده استفاده کنید

 29. سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون عالی بود
  من الان تو پیج ایران ایر بودم و یه اگهی برای جذب مهماندار دیدم که نوشته بود مدرک مهمانداری الزامی است
  ولی من اینجا خوندم که برای استخدام در ایران ایر نیازی به مدرک مهمانداری نیست و خودشون مدرک میدن؟
  و میشه بگین چجوری از استخدام مهماندار باخبر شدین؟

  1. سلام. آگهی استخدام رو در پیچ رسمی ایران ایر دیدین؟
   چون همونجور که در کامنت ها گفتم در صورتی که خود اداره هما مستقیما اقدام به جذب نیرو کنه، نیاز به مدرک مهمانداری نیست و خودشون آموزش میدن
   – آگهی های استخدامی مهمانداری رو در ایرپلین نیوز، وب سایت های هوانوردی و اشتغال مثل ایران استخدام دنبال کنید

 30. سلام بنده دارم دوره های مهمانداری و فشرده در ایران ایر میگذرونم الان کتاب کبین هستیم میتونید ادامه راه رو برام توضیح بدید که چه کتابهایی مونده .؟
  و اینکه میگید از حقوق راضی نیستن به چه معنی هستش ؟ مثلا پایه حقوق رو چقدر تنطیم میشه برای ماهان ایر ؟
  ممنونم sky victor

 31. سلام و وقتتون بخیر.
  بنده قصد دارم که دوره ی خدمت سربازی رو بگذرونم و از آنجایی که بنده BMI پایینی دارم(البته قصد دارم در حین گذروندن دوره ی خدمت سربازی، نسبت قد به وزن رو افزایش بدم) میتونم از معافیت دوره ی آموزشی بهره مند بشم. حالا سوال بنده این هست که اگر از معافیت دوره ی آموزشی استفاده کنم، در استخدام دچار مشکل نمیشم؟ چون بنده شنیدم که باید در استخدام، معافیت غیر پزشکی داشته باشم.

  1. سلام. روی کارت پایان خدمت شما به هیچ عنوان نباید معافیت پزشکی درج بشه! نه تنها در ایران ایر بلکه اگر قصد استخدام در سایر ارگان های دولتی رو هم داشته باشین، احتمال زیاد به مشکل میخورین

  1. مقدار دقیقی نمیشه مشخص کرد اونم با این همه ایرلاین متفاوت! اگر خیلی کنجکاو هستین می تونم توصیه کنم به اینستاگرام ماهان ایر سَر بزنین… معمولا اکثر بازدید کنندگان اون پیچ از اعضای جامعه هوانوردی و به ویژه مهمانداران عزیز هستن که می تونید در بخش کامنت پست هاشون این سوال خودتون رو مطرح کنید 🙂

 32. سلام میخواستم ببینم اگه معافیت پزشکی داشته باشیم هم میتونیم استخدام مهمانداری بشیم؟؟

  1. سلام ممنون از اطلاعاتتون. میشه بگین چ زمانی احتمال آگهی استخدام برای آموزش مهماندار وجود داره از طرف شرکت هواپیمایی ماهان و ایران ایر

 33. سلام با تشکر از ارائه ی تجربیاتتون…
  میخواستم بدونم تجرد جزوی از شروط استخدام بود یا نه؟

 34. سلام من متولد بهمن 69 هستم بقیه شرایطارو رو دارم فقط میخاستم ببینم با این شرایط سنم میتونم مهماندار بشم واگر میشه باید از کجا شروع کنم برای اموزش ممنونم .

 35. سلام خسته نباشید
  ممنون بابت اطلاعاتتون
  من کلاس دوازدهم هستم رشته انسانی و امسال کنکور دارم
  راستش علاقه مندم به این شغل ..چندتا سوال داشتم ازتون بپرسم ،لطفا به همه سوالاتم جواب بدین❤
  1. من میتونم در انتخاب رشته کنکور از راه رشته انسانی در رشته مهمانداری هواپیما شرکت کنم؟اگر میتونم تو کدوم رشته میشه؟کاردانی مهمانداری دانشگاه علمی کابردی تهران؟یعنی اگر بخوام از طریق دانشگاه تو این رشته تحصیل کنم باید چکار کنم؟

  2. من وزنم نسبت به قدم کاملا مناسبه..اما قدم برای این شغل کوتاه قدم 158 سانتی متره …یعنی باید قیدشو بزنم؟به نظرتون چون هنوز امکان رشد دارم میتونم با ورزش و بارفیکس بلندش کنم؟

  من خیلی سردرگمم …واسه کنکور دارم تلاش میکنم به عشق این شغل اما دقیق نمیدونم باید تو کدوم رشته و دانشگاه درس بخونم نمیدونم به چه رتبه ای نیاز دارم …از طرفی هم قدم خیلی اعصابمو ریخته بهم…امیدوارم بتونم از طریق ورزش بلند کنم قدمو….لطفا کمکم کنید …من یه دختر جوونم با هزارتا آرزو…امیدوارم شما کمکم کنید بتونم از طریق این شغل به ارزوهام برسم

  1. سلام…. سپاس از شما

   برای مهماندار شدن مدرک دیپلم کفایت میکنه و هیچ نیازی به مدرک خاص دانشگاهی وجود نداره؛ در متن هم ذکر شده.
   اما درخصوص قد همونطور که گفته شده حداقل قد برای خانم ها 165 هست و شما حدود 7 سانت کم دارین متاسفانه؛ با توجه به اینکه هنوز سن چندانی ندارین احتمالاً بتونید به استاندارد مورد نظر برسین؛ در این خصوص بهتره با پزشک مشورت کنین 🙂

 36. ببخشید یه سوال دیگه یادم رفت بپرسم!

  ایا این شغل بازار کار خوبی داره؟!؟
  و اینکه ایا میشه قدمو به ۳_۱۶۲ برسونم ولی این نقصمو با یه چیز دیگه جبران کنم؟مثلا دوتا زبان بلد باشم؟

  1. متاسفانه در حال حاضر بازار اشتغال در همه زمینه های حوزه هوانوردی وضعیت خوبی نداره!
   درخصوص قد نمیشه بطور قطع نظر داد اما طبیعتاً مسلط بودن به دو زبان خارجی یک امتیاز محسوب میشه

 37. ۱)تووی آزمون استخدامی بجز انگلیسی دیگه چی میاد؟چی باید بخونیم؟
  ۲)سوالای انگلیسیش در چه حده..من هرکتاب زبانی که درطول دیپلم میخونیم رو حفظم…کفایت میکنه؟!

  1. کتاب های زبان انگلیسی معرفی شده رو مطالعه کنید کفایت میکنه… تقریبا معادل با انتهای دوره Intermediate در آموزشگاه های زبان انگلیسی هست

 38. سلام
  من پایه نهم هستم میخواستم رشته مهمانداری رو توی هنرستان انتخاب کنم و علاقه ی شدیدی هم به شغل مهمانداری هواپیما دارم ولی توی چنتا سایت خوندم که نمره باید 18 باشه ولی متاسفانه من نمره 18 رو ندارم و چون به رشته کامپیوتر هم علاقه دارم و بعد از مهمانداری کامپیوتر رو توی اولویت گذاشتم ، میخواستم بدونم میشه از رشته ی کامپیوتر وارد شغل مهمانداری بشم یا نه ؟؟؟؟ ممنون

  1. سلام
   همونطور که در متن هم گفته شده، برای شرکت در آزمون استخدامی مهمانداری، مهم نیست که مدرک تحصیلی تون به چه رشته ای مربوط میشه

 39. سلام. مرسی بابت اطلاعات مفید تون. من 23 سالمه و عاشق اینم که مهماندار بشم. لیسانس مترجمی زبان انگلیسی هستم. فرانسه و المانی هم میدونم تا یه حدی. متاسفانه من شیراز هستم. منطقی ترین راه برای رسیدن به شغل رویاهام چیه؟ پرس و جو کردم. میخوام بیام تهران دوره آزاد بگذرونم. با توجه به این بنظر شما میتونم کار کنم؟ چه تهران چه شیراز؟ یا صرفا دور ریختن پولمه. در ضمن من قدم 168 هست و زن مناسبی دارم.

  1. سلام
   در حال حاضر با توجه به کم شدن استخدام ایرلاین ها در حوزه مهمانداری و همچنین در اولویت بودن منطقه سکونت که عموما هم تهران هست، به نظر بهتره شتاب زده عمل نکنید فعلا

 40. سلام وقتتون بخیر من ی دختر 13 ساله هستم شاید برای بعضی افراد عجیب باشه که من تو این سن به این شغل فکر می کنم.قد و وزنم که خوبه زبانم رو هم که میتونم سطحش رو از این که هست بالاتر ببرم و اما یه سوال… من در حال حاظر توی سنی هستم که هر دفعه میگم یا این کاره میخام بشم یا اون کاره.(یه مدت میگفتم میخام متخصص قلب شم دوباره یه مدت میگفتم میخام موسیقی دان شم آخه ویولن میزنم)پدر و مادر (مخصوصا مادر) میگه تو باید باید دکتر بشی. اقا من نخام دکتر شم باید کیو ببینم؟! حالا شرایط مهمانداری طوری هست که من الان یه تصمیم جدی بگیرم که میخام وارد این شغل بشم؟در آینده پشیمون نمیشم؟ بدجور به فکر آیندم هستم خواهش میکنم سوالم رو کامل جواب بدین.با تشکر

  1. سلام
   برای مهماندار شدن نیاز نیست از این سن برین و در رشته خاصی تحصیل کنین… تقویت زبان انگلیسی که خب برای هر رشته تحصیلی کاملا مفیده
   شما تا دوره دیپلم 5 سال فاصله دارین! در هر رشته ای که تمایل دارین تحصیل کنین و هر وقت به سن مجاز د در استخدامی مهمانداری رسیدین، در اون آزمون هم شرکت کنین 🙂

 41. سلام!
  من 21 سالم هست تمامی شرایط ذکر شده رو دارم تسلط خوبیم به زبان انگلیسی دارم و IELTS 7 دارم و معاف پزشکی برای شنواییم هستم بطوریکه یک گوشم شنواییش کمه ولی از نظر شنوایی کلی مشکلی نداشتم تاحالا اما چند جا خواندم که معافیت پزشکی قبول نمی کنند !بنظر شما راهی هست یا اینکه ایرلاین های خارجی چطور هست اون جا ها هم نمی تونم استخدام بشم؟!
  سپاس از پاسخ گوییتون

  1. در ایرلاین های ایرانی معافیت پزشکی تقریبا خط قرمزه! در ایرلاین های خارجی باید شرایط استخدامی رو مطالعه کنید؛ طبیعتاً کارت پایان خدمت ما اصلا برای اونا معنا نداره 🙂 اما باید تست های پزشکی شون رو با موفقیت طی کنید

   1. ممنونم از راهنمایی و پاسخ تون!
    شما می دونید چطور می تونم از شرایط پزشکی ایرلاین های دیگه خارجی مطلع بشم؟
    تو سایتشون جزیات پزشکی و ندیدم من!
    سپاس مجدد.

 42. سلام.میخواستم بدونم بعد از استخدام شدن چه مدت باید کار کنیم؟ یعنی چند سال باید خدمت کنیم؟

 43. سلام،ممنون بابت توضيحات جامع و كامل شما
  سوالي داشتم،من متوجه نشدم كه در قسمت آخر آيا ماهان اير هم مانند ايران اير ،تعهد كار چندين ساله مي گيرد؟ واين كه كلا ميشود براي بازه ي كوتاهي مثل يك يا دوسال در اين حرفه مشغول بود؟

 44. سلام
  من کلاسهای مهمانداری هواپیمای هما رو میخواستم ثبت نام کنم اما هزینه ی هفت میلیون تومانی از من میگیرند
  اینکه شما گفتید اموزش شما رایگانه در صورتی هست که در زمان ازمون استخدامی قبول شویم؟؟؟

  1. بله. آموزش رایگان هست بعد از اینکه شما در دوره استخدامی قبول قطعی شده باشین… این هزینه ای که شما می فرمایین احتمالاً مربوط به کانون بازنشستگی هما هست که اونا هم دوره برگزار میکنن اما تضمینی برای استخدام نمیدن! شما باید منتظر آگهی استخدامی ادارت مرکزی هما باشین

 45. ممنون بابت وقتی ک برای مقاله گذاشتید. به شخصه جوابه اکثر سوالاتمو گرفتم.
  فقط اینک اگ تو مصاحبه قبول نشدیم چی کار باید بکنیم ؟!
  یعنی امکانش هست باز شرکت کرد یا ن

 46. سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  لطفا بفرمایین محدودیت سنی به چه صورت هست

  من فقط از این کار خوشم اومده و دوست داشتم تجربه اش کنم و ۲۸ سالم هست به نظرتون استارت بزنم?

 47. سلام من مدرک مهمانداریم رو تا دوماه دیگه تقریبا از اموزشگاه هوانوردی تابان میگیرم سوالالی که هست این که من منوزده سالمه و مدرک دیپلم دارم بنظرتون بعد اخذ مدرک برم سربازی و بیام برای استخدام یا با توجه به این شرایط دوسال هم برم و مدرک کاردانی مترجمی زبان بگیرم اصلا چقدر مدرک تحصیلی مهمه برای استخدامی

  1. مدرک زبان برای استخدامی مهم نیست و این نکته مثبتیه که مدرک گرایی وجود نداره! مهم تسلط شما به زبان انگلیسی هست… اما باید خاطر نشان کنم یکی از شرایط آقایان برای استخدامی، کارت پایان خدمت هست!

  1. بله… حتی ممکنه بیماری خاصی وجود نداشته باشه و فرد بنا به تشخیص پزشک معتمد ایرلاین شرایط مهماندار شدن رو نداشته باشه

  1. دوستان بزرگوار ممنون میشیم متن رو با دقت مطالعه کنید؛ متاسفانه تعداد زیادی از سوال ها تکراری هستن و جوال اونها قبلا یا در کامنت ها یا در متن داده شده… شما می توانید در هر رشته ای ادامه تحصیل بدین؛ مهم نیست مدرک چی باشه

   1. سلام مرسی از مطلب خوبتون من به تازگی در یکی از کانال های مهماندارن خوندم درآزمون عمان ایر کسایی که جوش صورت یا جای جوش و بخیه روی پاها یا دستاشون داشتن رد میشدن من تمام شرایطتو دارم ولی فقط یه بخیه کوچیک روی انگشتم هست می خواستم بدونم این مطلب خیلی مهمه برای ایران ایر و ماهان؟

 48. سلام ممنون سایت خوبتون
  سوالم اینکه اگه از هر رشته ای میشه وارد شد پس تکلیف رشته مهمانداری توی هنرستان چیه و چرا این رشته رو گذاشتن ؟؟؟
  مراحل اشتغال بعد از گرفتن دیپلم این رشته همه مثل همین توضیحاتی که نوشتین هستش یا راحت تره ؟؟
  بعد از گرفتن دیپلم این رشته باید کنکور داده بشه یا بدون کنکوره ؟؟؟
  بعد از گرفتن دیپلم این رشته چه دانشگاه هایی پذیرش میکنن ؟؟ منظورم اینکه داشنگاه دولتی باید برای ادامه تحصیل بریم یا یا دانشگاه های غیردولتی یا دانشگاه عالی یا …. ؟؟؟
  ممنون از کمکتون

  1. سلام. سپاس… ببینید طبیعتاً کسی که میره هنرستان هوانوردی تسلط بیشتری به مباحث این موضوع داره و ادامه کار براش راحت تره… اما دوره هایی که خود ایرلاین ها برگزار میکنن، باید برای همه سپری بشه! چون دانشگاه هوانوردی رفتن که مدرک تخصصی مهمانداری نمیدن، مدرک فارغ التحصیلی میدن… برای رشته مهمانداری هم فکر نمی کنم مدارج بالاتر نیاز باشه؛ اما برای سایر رشته ها دانشگاه های زیادی وجود داره که معتبر ترینش دانشگاه دولتی صنعت هوانوردی کشور واقع در فرودگاه مهرآباد هست…

 49. درحال حاضر من 16 سالمه و 175 سانتی متر قد منه و وزنم حدودا بین 55 تا 60 کیلو هستش ! . مطمئنا تا زمانی دیپلم رو بگیرم بیشتر هم میشه . بنظرتون امیدی هست که من در ازمون سلامتشون قبول بشم ؟؟؟ بند تبصره ای یا یه ازمون جایگزین برای این نداره ؟؟؟؟؟
  ممنون از راهنماییتون

  1. شما در حال حاضر وضعیت خوبی دارین؛ با توجه به سن تون که در حال رشد هستین، قدتون بیشتر هم خواهد شد ان شالله… تا فرصت هست، روی موارد دیگه مثل زبان انگلیسی تمرکز کنین

 50. درود
  فقط ی سوال
  اصلا ممکن هست ک بتونیم تو ایرلاین امارات استخدام شیم؟!خدایی هس؟!
  خیلی خیلی ممنون میشم جواب بدین
  چون میخوام نهایت تلاشمو بکنم تو این راه

  1. ایرلاین های خارجی هرچند وقت یکبار آگهی استخدام میدن… اگر به بخش استخدامی ما مراجعه کنید، تعداد قابل توجهی آگهی استخدام ایرلاین های اروپایی و عربی رو مشاهده خواهید کرد 🙂

  2. سلام ممنون بابت راهنمایی هاتون
   برای مهماندار شدن باید حتما مدرک تایپ هم داشته باشیم؟
   اگر کسی مدرک مهمانداری رو داشته باشه و در ایران ایر استخدام شد باید باز هم در کلاس های مهمانداری که ایران ایر برگزار میکنه شرکت کند؟

   1. شما برای ارتقا یافتن در شغل و منتقل شدن به هواپیماهای جدید، دوره های تایپ اون هواپیما رو بگذرونید؛ یکی از مشکلاتی که برخی از ایرلاین ها در زمان استخدام دارن اینه که متقاضی باید مدرک تایپ داشته باشه که خب وقتی کسی تاکنون در هیچ ایرلاینی کار نکرده مدرک تایپ هم نداره که خوشبختانه ماهان و ایران ایر از متقاضیان مدرک تایپ یک هواپیمای خاص رو نمیخوان…

 51. سلام، سپاس از این همه اطلاعات که‌‌اکثر سوالاتی که‌بوجود‌اومده بود رو حل‌کرد! اما یه سوالی‌که برام‌پیش اومده‌اینه که فقط ماهان ایر به طور تضمینی استخدام میکنه؟ بقیه ی شرکت‌های هواپیمایی ممکنه با وجود اینکه‌دوره اش رو دیده باشی ثبت نام‌نکنن درسته؟ و اینکه هزینه دانشگاه علمی‌کاربردی برای دوره ی مهمانداری چقدره؟! لطف میکنید‌اگر جوای بدید

  1. سلام… بله درست متوجه شدید. فقط ماهان ایر و ایران ایر هستن که به نوعی استخدام شما رو تضمین می کنن. هزینه کلاس ها هم با توجه به متغیر بودنش، بهتره از خود آموزشگاه بپرسین. تا اونجایی که ما اطلاع داریم، یکی از این آموزشگاه های علمی کاربردی در شهرک آزادی تهران واقع هست که میتونین با یک سرچ ساده شماره تماسش رو پیدا کنین و هزینه ها رو ازشون جویا بشین. موفق باشین

 52. سلام و عرض ادب
  شما توی متن ننوشته بودین ک قد و سن و وزرن سقفی هم داره یا نه بخاطر همین میخواستم بدونم حداکثر وزن و قد و سن برای مهماندار های اقا چقدره و سوال دیگم اینکه برای تحصیل توی رشته مهمانداری هواپیما باید برم به هنرستان هتداری یا هنرستان هوانوردی ؟؟؟؟؟
  ممنون که پاسخ میدین

  1. سلام
   دوستان عزیز عموم سوالات شما تکراری هست و در متن یا کامنت ها پاسخ داده شده
   برای تحصیل در رشته مهمانداری میتونید به هنرستان های هوانوردی برین اما این رو هم بدونید که برای مهماندار شدن لزومی برای رفتن به هنرستان نیست؛ شما در هر رشته ای که تحصیل کنید باز هم میتونید مهماندار بشید
   حداکثر قد برای آقایان 185 هست که باید با وزن متناسب بشه… برای اینکه بدونید برای شما متناسب هست یا نه میتونید از فرمول BMI استفاده کنید

  1. حقوق ها بطور دقیق مشخص نیست؛ در حال حاضر بابت حقوق های پایین گله مندی وجود داره اما به هر حال با افزایش سابقه و افزایش تعداد پروازهای شما حقوق تون هم پله کانی افزایش خواهد یافت

 53. سلام جناب من لیسانس معماری هستم قد وزنم اوکی عینکی ام زبان در حد دانشگاه بلدم اهل اصفهان یه اموزشگاه معتبر هست اصفهان که همین مبلغ 6 7 میلیون میگیره واسه 7 ماه تست پزشکی میگیره اسم اموزشگاه هما هست ایا معتبر ؟؟ چند درصد احتمال داره استخدام شیم بعدا ؟؟ ایا سیگار تو تست پزشکی تاثیر داره ؟؟

  1. سیگار احتمالا میتونه در آزمایشات پزشکی شما تاثیرگذار باشه… درخصوص معتبر بودن آموزشگاه لازم هست با ادارات مرکزی هما واحد آموزش تماس بگیرین؛ لزوم برخورداری از اسم هما نمیتونه نشانه معتبر بودن اون آموزشگاه باشه

 54. سلام اموزشگاه ماهان و ایران اصفهان اموزشگاهی دارن ؟؟ یا فقط تهران؟؟در حین کلاس اموزشی امکان تقویت زبان هست یا قبلش باید ارتقا بدیم تست پزشکی شامل چه چیزایی میشه ممنون

  1. شما باید از حداقل دانش زبان انگلیسی که شامل توانایی در مکالمه هرچند سطحی میشه، باشین… تست پزشکی در مرحله اول شامل سنجش قد و وزن، بینایی و کوررنگی میشه و در مراحل بعد چک آپ کامل پزشکی شامل آزمایشات گوناگون سلامت بدن

 55. سلام جناب همه این کلاسای اموزشی این دو شرکت که گفتین پس از ازمون خودشون کلاس میذارن و استخدام میشیم ایا این کلاس در شهری مثه اصفهان هست چون گفتین مهراباد ایا اصفهان مرکز استخدامی دارن مشابه تهران این دو شرکت
  با تشکر

  1. سلام
   بطور مثال ماهان ایر یکی از دوره های آموزشی قبلی خودش رو در کرمان برگزار کرد چون کرمان شهر تاسیس این ایرلاین هست. اما اینکه در شهرهای دیگه برگزار میشه یا نه باید منتظر فراخوان های بعدی باشین که البته خب طبیعتاً شهر تهران احتمالش بیشتر هست به جهت واقع شدن ادارات مرکزی ایرلاین ها و امکانات آموزشی در این استان

 56. سلام ببخشید من هم علاقه دارم به این رشته و هم شرایط هایی که ذکر شد رو دارم ‌ ولی رشته دبیرستانم تجربیه . این توضیحات که گفتین بدون کنکوره یا با کنکور رشته هوا فضا که البته اون از رشته ریاضیه رو مد نظرتون بود؟ ممنون میشم سریع تر پاسخ بدید

 57. سلام خیلی ممنون از مطالب پر بارتون من تقریبا همه ی شرایط رو دارم و مسلط به زبان هستم اما فکری که ذهنمو درگیر کرده اینکه فکر میکننم جذابیت فیس و قیافه خیلی مهمه و حس میکنم ظاهر من قابل قبول نیست. آیا امکانش هست که همه ی مراحل رو قبول شد و صرفا بخاطر ظاهر قبول نشد؟؟؟

 58. سلام میخواستم بدونم داشتن تتو رو بدن مشکلی داره؟؟؟اگه اشکال داره پاکش کنم میتونم برم مهمانداری یا نه؟

  1. سلام… یکی از مهمترین ویژگی های هر مهماندار آراستگی ظاهری اون و حفظ شخصیت ایرلاین هست… بر این اساس میتونید تصمیم بگیرید

  1. سلام. عموماً حداقل قد برای خانم ها 165 هست اما در تست اولیه پزشکی ایرلاین شرکت کنید ضرر نداره و شاید نادیده تلقی کردن که البته احتمالش چندان بالا نیست

 59. با سلام و سپاس برای توضیحات مفیدتون💖
  میشه درباره سطح سوالات ازمون های کتبی توضیح بدین
  سوالاش سنگین و گسترده ست؟
  فرد عادی که زیاد مطالعه نداره میتونه به سوالات معارف و اطلاعات همومیش جواب بده؟
  جایی نمونه سوال مشابه برای اشنایی با این قبیل آزمونا وجود نداره؟
  چون مرحله ی مهمیه آزمونش و اینکه ادم از نوع و سطح سوالات خبر نداره یکم استرس اوره.
  ایا میشه از طریق شغل میهمانداری نه از طریق تحصیل توی این رشته اقدام کرد برای اقامت؟
  اگر میشه ممکنه راهنمایی کنید
  با سپاس.

  1. سلام
   سطح سوالات معمولی و مربوط به دروس دوره دبیرستان هست که با کمی جستجو در اینترنت میتونید نمونه سوالات مختص استخدامی رو مرور کنید
   در صورت استخدام در ایرلاین خارجی ممکنه بتونید اقامت کشور مورد نظر رو بدست بیارین وگرنه صرف مهماندار شدن در ایرلاین های ایرانی هیچ ارتباطی با اقامت گرفتن در کشورهای خارجی نداره!

 60. سلام،خیلی ممنون بابت اطلاعاتی که به اشتراک گذاشتین،میخواستم بپرسم برای شرکت در امتحان های اغازین دو شرکت هما و ماهان چطور باید اقدام کنیم؟ایا باید پیش ثبت نام انجام بدیم یا در تاریخ مقرری خود شرکت ها فراخوان میدهند؟!!

  1. سلام… منتظر فراخوان های استخدامی باشین که در عموم وب سایت های استخدامی هم اطلاع رسانی میشه معمولا

 61. سلام ممنون از تجربیات خوبی که در اختیار ما گذاشتین.من ۱۴سالمه مهمانداری هواپیما آرزوی بچگی و الانمه .خیلی به این شغل علاقه مندم حاضرم تموم زندگیمو بدم و مهماندار بشم من کلاس هشتمم معدل هفتمم ۱۹ونیم شد ولی هشتم ۱۸ونیم میترسم این ۱۸ونیم نزاره من مهماندار بشم.درضمن رشتمم نمیدونم چی انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید .باتشکر.

 62. سلام ممنون از تجربیات خوبی که در اختیار ما گذاشتین.من ۱۴سالمه مهمانداری هواپیما آرزومه.ولی نمیدونم چه رشته ای انتخاب کنم برا دبیرستان لطفا راهنمایی کنید.با تشکر

 63. سلام.من ۱۸ سالمه و شرایط لازم رو دارم.فقط دوتا سوال داشتم. یک اینکه ذکرکردید حداکثر قد برای خانم ها ۱۸۰ ولی من ۱۸۲ یا ۳ هستم و این مشکل ایجاد میکنه؟؟؟ و دوم اینکه چجوری باید اقدام کنم؟؟
  ممنون میشم پاسخگو باشید.

 64. سلام من شرایط مورد نیاز رو دارم کارشناسی ادبیات انگلیسی هستم به زبان کاملا مسلطم قدم 167 و وزنم 55 هست و به مهمانداری علاقه دارم. میخواستم بدونم شرایط کاری مهمانداری چه طوره چون خیلی بد شنیدم؟ و ایا درسته که میگن حقوقش خیلی پایینه؟

 65. سلام
  ببخشید یه سوال
  حداقل مدرک دیپلمه آیا ؟
  و اینکه محدودیت سنی ماهان از چند تا چنده

 66. سلام اگه من به مهمانداری علاقه داشته باشم در دانشگاه باید چه رشته ای رو انتخاب کنم ؟

  دانشگاه دولتی داره ؟

 67. خیلی ممنون بابت مقاله تون خیلی مفید بود فقط یه سوال داشتم؛من ساکن شیرازم و مطمئنا نزدیک بودن به محل کار یکی از اولویت بندی های استخدامه ممکنه بگید چطور می تونم به سایتی که آگهی استخدامی این دوشرکت در شیراز روداره دسترسی پیداکنم؟

  1. خواهش می کنیم 🙂 وب سایت خاصی وجود نداره و در همین فراخوان ها شهر محل جذب هم ذکر میشه

 68. سلام من هفده سالمه از شیراز.ایا داخل شیراز این دوره های اموزشی هست ؟؟؟
  میشع کمکم کنید؟؟؟

  1. خیلی کم پیش میاد شهرستان ها دوره آموزشی برگزار بشه اما هواپیمایی ماهان در کرمان هم دوره برگزار کرده… اما عموماً دوره ها در تهران برگزار شده تاحالا

  1. ممکنه برگزار بشه یه روزی اما عموماً در تهران هست چون جذب مهماندار هم کم شده و تعداد افراد چندان بالا نیست

 69. ببخشید دوره های آموزش مهمانداری تو شیراز موجود نیست؟حتی ماهان و ایران ایر که خودشون آموزش میدن چی؟باید برای اخذ مدرک بریم تهران؟

  1. عموماً در پایتخت برگزار میشه این دوره ها ولی سابقه داشته ماهان در کرمان هم دوره بگذاره. شرایط بومی هم البته باید درنظر بگیرید

 70. سلام وقت بخیر.ببخشید ی سوال.این محدودیت سنی برای استخدام هست یا گذروندن دوره ها.مثلا منکه متولد71 هستم و دارم وارد27 سالگی میشم 7ماهم درنظر بگیریم آموزش،پس دیگه فرصتی برای استخدام نمیمونه،درسته؟بااین اوضاع استخدامم که من به ندرت برای مهمانداری دیدم که دیگه بدتر

 71. سلام،من ١٧سالمه و ميخوام از ١٨،١٩سالگي مشغول اين كار بشم أيا امكانش هست؟به نظر شما بهترين روش براي شروع كردن از چه طريقيه؟

 72. سلام و عرض خسته نباشيد
  من ١٨ سالمه و تازه كنكور شركت كردم هم تجربي و هم زبان خارجه ، ميخواستم بدونم اگه از حالا وارد رشته مهماندارى بشم اشكالى بوجود نمياد؟ و اينكه حتما بايد برم دانشگاه علما كاربردى؟ راستش تسلطم به زبان خارجه زياده …. ممنون ميشم جوابم رو بديد

 73. سلام وقت بخير .ممنون بابت توضيح جامع و خوب شما .سوال من اين هستش كه در هردو شركت هواپيمايى كه نام برديد ، بخشى بود كه مصاحبه انگليسى داشتن با شما و به زبان انگليسى سوال ميپرسيدن از شما .ميخواستم بدونم سطح سوالان مصاحبه حضورى و نوع سوالاتشون تقريبا چطور بود ؟ خود بنده مدرك آموزشگاهم زبان انگليسى رو دارم ولى تو فراخوان شركت ماهان نوشته بود تسلط به زبان درحد فهم كامل اخبار كشور هاى خارجى و …

 74. سلام . ممنون از وقتی که میذارید .
  میخواستم بدونم در صورتِ قبول شدن در آزمونِ استخدامی که مراکزِ اصلی برگذار میکنن باز هم مهمه که تهران زندگی کنیم ؟
  یعنی برای کار کردن در این زمینه حتما باید به تهران نقلِ مکان کرد ؟

 75. سلام. مطالبتون خیلی مفید و کامل بود. متشکرم. من دو سال دیگه کنکور دارم. تصمیمم برای مهمانداری قطعیه و میخوام تا لیسانس ایران باشم و بعد برم. اما در مورد زبان، من کتابهای تاپ ناچ و سامیت نمیخونم. یعنی کلا کانون و نوید نمیرم و کتاب American English file میخونم. این مشکلی به خصوص برای خارج رفتنم به وجود میاره؟؟
  و اینکه اگه بخوام در کنار مهمانداری به ورزش فوتبال ادامه بدم مشکلی پیش میاد یا نه؟
  ممنون میشم جواب بدید با تشکر.

  1. سلام. لزوماً نیاز نیست تاپ ناچ بخونید. تاپ ناچ فقط یک مرجع مناسب هست. فوتبال چرا باید مانع مهمانداری بشه؟ 😃 موفق باشین

 76. سال من کلاس یازدهم هستم و تسلط بر زبان انگلیسی و ترک استانبولی دارم رشته ام تجربه و قد و وزن هم می خوره به مشخصات .آدم اجتماعی هم هستم و کرمان زندگی می کنم به سوال ماهان ایر کلاس های آموزشی مهمانداری در کرمان هم برگزار می کنه ؟و اینکه گفتیم ممکنه کار گیرتان نیاد یعنی می گویید که من رشته بخونم دانشگاه معمولی رو همراه با دانشگاه مهمانداری و آموزش های ماهان برو ؟ و این که میگم باید پارتی داشته باشی چیه ؟ و اگه عمل زیبای بینی داشته باشیم در طی چک های دکتر های مجموعه رد می شیم

  1. سلام… دوست عزیز ما کی گفتیم شما باید حتما پارتی داشته باشین؟؟؟؟؟؟؟ جواب کلیه سوالات شما در مقاله وجود داره

 77. سلام ممنون از اطلاعاتتون دوتا سوال دارم اینکه من کولیت اولسروز دارم که یک بیماری خاص محسوب میشه روده ای ام التهاب داره میتونم مهماندارشم؟
  و اینکه آیا در حال حاضر امسال آزمونی برگزار میشه؟چطور میتونم اطلاع پیدا کنم و شرکت کنم ؟

  1. سلام… والا ما از پزشکی اطلاعی نداریم! خدا سلامتی بهتون بده ان شالله. پزشک ایرلاین باید نظر بده

  1. سلام. دوست عزیز معافیت تحصیلی کارت نداره! و شما بعد از تخصیل باید به خدمت سربازی اعزام بشین لذا این استخدامی شامل حال شما نمیشه…

 78. سلام وقتتون بخير من خيلي وقته منتظر فرصت براي مهماندار شدن هستم ولي حتي اگهي ثبت نام كلاس هاي اموزشي بجز اموزشگاه هاي ازاد رو هم نميبينم از كجا بايد از نحوه استخدام و شركت در كلاس هاي ايرلاين هاي مختلف با خبر شيم؟

  1. سلام. اگر آگهی زده بشه در وب سایت های استخدامی هم درج خواهد شد. میزان استخدام پایین اومده که آگهی نمی بینید متاسفانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *