خلبانی و مهمانداری

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟ راهنمای صفر تا صد مهماندار شدن

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟ احتمالا این سوالی است که خیلی از شما خوانندگان این متن نیز دارید؛ وگرنه الان اینجا نبودید!

با کمی جستجو در موتور جستجوی گوگل می توانید اطلاعات گوناگونی درباره وظایف مهماندار، تعریف شغل مهمانداری، سختی های این حرفه و… بدست آورید؛ به همین دلیل هم ما در این مقاله Airplanes News قصد نداریم درباره هیچ یک از موارد ذکر شده صحبت کنیم؛ طبیعتا کسی که به دنبال جواب سوال ” چگونه مهماندار هواپیما شویم!؟ ” می گردد، پیش‌تر از این به همه جوانب آن فکر کرده است…

برای اینکه خیال‌تان را راحت کنیم در همین ابتدای کار بد نیست به شما بگوییم که نویسنده این متن تجربه حضور در دو پروسه استخدامی بعنوان مهماندار شرکت های هواپیمایی را تا مرحله پایانی داشته است و همه مراحلی که لازم است شما از آن آگاهی داشته باشید را بطور کامل به شما انتقال خواهد داد.

از اینجا به بعد مقاله ما را از زبان نویسنده آن بخوانید…

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

چه ویژگی هایی باید داشته باشم؟

خیلی شفاف باید به اطلاع شما برسانم که اگر دو ویژگی زیر را نداشتید، تقریبا باید بیخیال مهماندار شدن شوید!

 • تسلط نسبی به زبان انگلیسی
 • قد و وزن متناسب

اگر از نظر زبان انگلیسی در وضعیت “صفر” قرار دارید بدانید که اوضاع خیلی خراب است! اول باید زبان انگلیسی‌ خود را تا حد مطلوب ارتقا دهید و بعد به فکر اقدام برای مهماندار شدن بیفتید!

اما قد و وزن… طبیعتا وزن را می توان با رژیم های غذایی مناسب تا حد مورد نیاز و تناسب با قدتان کاهش یا افزایش داد اما همانطور که می دانید چنین امری برای قد امکان پذیر نیست.

گفتنی است یکی از شرایط استخدامی مهم مهماندار در شرکت های هواپیمایی داخلی میزان قد بر اساس معیار زیر است:

 • آقایان: حداقل 170 سانت و حداکثر 185 سانت
 • خانم‌ها: حداقل 165 سانت و حداکثر 180 سانت

لازم بذکر است که ممکن است معیار بالا در استخدامی ایرلاین خارجی متفاوت باشد اما قطعا اگر قصد مهماندار شدن در شرکت های هواپیمایی خارجی را دارید باید تسلط کامل بر زبان انگلیسی داشته باشید؛ چه بسا تسلط نسبی یا کامل بر دیگر زبان های خارجی نیز خود یک امتیاز بزرگ محسوب شود!

نکته بعد اینکه مدرک تحصیلی مورد نیاز برای استخدام بعنوان مهماندار دیپلم است که این موضوع شرایط را برای اکثر متقاضیان راحت می کند.

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟

ویژگی های بالا رو دارم! میخوام مهماندار بشم؛ چه کار کنم!؟

خب اگر ویژگی های بالا را دارید، لازم نیست کار خاصی انجام دهید؛ فقط باید منتظر آگهی های استخدامی شرکت های هواپیمایی بمانید!

برای استخدام باید مدرک مهمانداری داشته باشم؟

مطمئنا سوالی که برای خیلی از شما وجود دارد، همین است!

شاید خیلی از شما به این موضوع فکر کنید که اگر رفتم با صرف وقت و هزینه مدرک مهمانداری هم گرفتم و آن وقت هیچ ایرلاینی نیاز به مهماندار نداشت چه!؟

اگر از من بپرسید، دقیقا حق را به شما می دهم. خصوصا که با وضعیت موجود ایرلاین های ایرانی وضعیت سختی در خرید هواپیماهای جدید دارند و عدم خرید هواپیماهای جدید یعنی عدم نیاز به نیروی جدید! البته با توجه به خرید گه‌گاه هواپیماهای دست دوم توسط برخی ایرلاین ها و همچنین به اتمام رسیدن خدمت مهمانداران با سابقه، مطمئنا نیاز به جذب نیروی جدید هست و نباید نا امید شد ولی مدت انتظار برای رسیدن به این هدف یعنی مهماندار شدن مشخص نیست!

به هر حال چیزی که مشخص است این است که تقریبا بغیر از دو شرکت هواپیمایی داخلی که نام آنها را در ادامه خواهم گفت، سایر شرکت ها برای استخدام مهماندار باید مدرک مهمانداری متقاضیان را رویت کنند. جالب است بدانید که برخی از ایرلاین ها تنها مهمانداران با سابقه کاری و یا برخودار از تایپ یک هواپیمای خاص مثل ایرباس A300 را استخدام می کنند!

خب شرایط سخت‌تر هم شد…

بد نیست به این نکته اشاره داشته باشم که برای گذراندن دوره های مهمانداری یا باید دانشجوی دانشگاه های علمی کاربردی شوید یا از طریق آموزشگاه های آزاد نسبت به گذراندن دوره های اقدام کنید.

مزیت آموزشگاه های آزاد نسبت به دانشگاه های علمی کاربردی زمان محدود دوره مهمانداری است که معمولا حداکثر 6 ماه به طول می انجامد اما در عوض هزینه دوره مربوطه نیز تقریبا معادل 5 تا 7 میلیون تومان است که چندین برابر هزینه تحصیل در دانشگاه های عملی کاربردی است.

اگر قصد تحصیل در آموزشگاه های آزاد را دارید، شخصا دانشگاه صنعت هوانوردی کشور واقع در مجموعه فرودگاه مهرآباد را به شما معرفی می کنم؛ در کنار این گزینه باید این موضوع را هم ذکر کنم که ممکن است گاهی اوقات صندوق بازنشستگی شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) نیز نسبت به برگزاری این دوره ها اقدام کند.

اما حال در نظر می گیریم که شما هم نخواهید مثل من خیلی ریسک کنید که در نتیجه می رسیم به نام آن دو شرکت هواپیمایی مورد نظر که کمی قبل‌تر گفته بودم…

در حال حاضر هواپیمایی ایران ایر (هما) و هواپیمایی ماهان تنها ایرلاین های کشورمان هستند که اقدام به استخدام مهماندار بدون نیاز به مدرک مهمانداری می کنند؛ بدین معنا که ترجیح می دهند ابتدا نیروهای مورد نظرشان را از طریق آزمون های عمومی و تست های پزشکی جذب کرده و سپس خود این ایرلاین ها نسبت به آموزش آنها اقدام کنند.

از قضا اینجانب نویسنده مقاله ای که در حال مطالعه آن هستید، در آزمون های هر دو شرکت هواپیمایی ذکر شده شرکت کرده ام؛ شاید نیاز به گفتن جزئیات نباشد اما باید خاطرنشان کنم که آزمون هواپیمایی ماهان در یک روز تعطیل در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد در حالی که ایران ایر ترجیح داد آزمون را در مرکز ادارات خود واقع در ابتدای فرودگاه مهرآباد برگزار کند.

یک تفاوت آشکار در ابتدای امر میان پروسه استخدام این دو شرکت هواپیمایی وجود داشت و آن اینکه ماهان ایر پیش از برگزاری آزمون با دعوت از متقاضیان نسبت به بررسی مدارک آنها و بعد از آن اخذ تست های پزشکی سطحی لازمه شامل موارد زیر اقدام نمود:

 • تست کور رنگی
 • محاسبه بسیار دقیق وزن و قد
 • سلامت ظاهری جسمانی
 • سنجش بینایی

اتفاقا در همین مرحله به من تذکر داده شد که وزن شما نسبت به قدتان کمی زیاد است و در صورت قبولی در آزمون بهتر است تا مرحله مصاحبه وزن‌تان را کاهش دهید! بعد از آن هم به من کارت حضور در آزمون داده شد؛ متاسفانه در همین مرحله آغازین برخی از متقاضیان بدلیل عدم برخورداری از برخی شرایط ذکر شده نتوانستند کارت حضور در آزمون را اخذ کنند.

دو نکته:

 1. عینکی بودن شما دلیل بر حذف شما در این مرحله نیست! (من هم عینکی بودم)
 2. قد و وزن‌تان را در فرمول استاندار BMI محاسبه کنید و ضعف خود را به لحاظ وزن تا پیش از زمان مقرر بهبود ببخشید. (از روز معاینه پزشکی تا روز مصاحبه حضوری که حدود 1 ماه به طول انجامید، شخصا 7 کیلوگرم وزن کم کردم)

درباره تفاوت پروسه استخدام ایران ایر و ماهان صحبت می کردیم؛ باید به این موضوع اشاره کنم که هواپیمایی ایران ایر تنها با بررسی مدارک شما که باید حتما بصورت پستی ارسال شوند، نسبت به اجازه حضور شما در آزمون کتبی بررسی های لازمه را انجام می دهد.

آزمون کتبی

حال که از مرحله اول یعنی معاینه پزشکی و بررسی مدارک رد شدیم می رسیم به غول مرحله بعد یعنی آزمون…

آزمون معمولا شامل چند تست هوش، معارف، اطلاعات عمومی و البته زبان انگلیسی می شود. میزان تست های زبان انگلیسی از جمع تست های سایر مباحث بیشتر است که این نشان از اهمیت تسلط بر زبان انگلیسی دارد!

من قبل از هر دو آزمون حدود چند روز کتاب های زبان انگلیسی قدیمی خودم را شامل مجموعه کتاب‌های Top Notch و سری اول کتاب های Summit را مطالعه کردم و همین میزان مطالعه برای قبولی در آزمون کفایت می کند.

کتاب های Top Notch و Summit
کتاب های Top Notch و Summit

مصاحبه

اگر آزمون کتبی را قبول شدید، باید منتظر مرحله دعوت به مصاحبه بمانید. مرحله مصاحبه شرکت هواپیمایی ماهان با ایران ایر تفاوت بسیار زیادی دارد! اگر از من بپرسید شرکت ماهان به مراتب دقیق‌تر و حساس‌تر از ایران ایر در جذب نیرو اقدام می کند.

ابتدا جزئیات مرحله مصاحبه شرکت ایران ایر را خدمت تان عرض می کنم…

در ابتدا وقتی وارد اتاق انتظار پیش از مصاحبه می شوید، در کنار سایر متقاضیان قرار می گیرید تا پیش از فراخواندن نام شما برای ورود به اتاق مصاحبه مسئول مربوطه اتاق انتظار با دعوت از شما قد و وزن تان را بصورت دقیق محاسبه و در پرونده شما ثبت نماید. (این بخش در ماهان ایر پیش از مرحله آزمون کتبی انجام شد)

و اما نام شما را برای ورود به اتاق مصاحبه صدا می کنند…

سعی کنید بدون استرس، لرزش در صدا و دست ها و تکان ندادن پاها در هنگام حرف زدن به سوالات مصاحبه کنندگان پاسخ دهید. ممکن است در ابتدای ورود به اتاق کمی مثل من از تعدد میزان مصاحبه کننده ها شوکه شوید اما خودتان را کنترل کنید؛ حدودا 10 نفر مصاحبه کننده در اتاق وجود دارد که معمولا 2 یا 3 نفر آنها یا کلا از شما سوال نمی کنند یا با تنها یک سوال، دیگر با شما کاری ندارند و تنها به ثبت حرف های شما روی کاغذ می پدازند؛ احتمالا یکی از این افراد مسئول حراست مجموعه باشد!

دیگر مصاحبه کنندگان از مدرک تحصیلی شما، دلیل شما برای مهماندار شدن، میزان علاقه تان و سایر موارد از این دست سوال می کنند. توجه داشته باشید که احتمال قریب به یقین در میان مصاحبه کنندگان یک روانشناس هم وجود دارد که خیلی راحت می تواند متوجه صدق یا کذب بودن پاسخ های شما شود. (به همین دلیل گفتم که استرس در صدا و لرزش دست ها نداشته باشید)

موضوع دیگر اینکه ممکن است یکی از مصاحبه کنندگان با برخی پرسش های عجیب شما را به چالش بکشد! مثلا بپرسد که اگر مسافری غذای خود را روی صورت شما پرتاب کرد، چه واکنشی نشان می دهید؟ سعی کنید پاسخ هایی منطقی، با تامل و دقیق بدهید و از هیچ چیز واهمه نداشته باشید. بالاتر از سیاهی که رنگی نیست؛ هست!؟

در پایان هم برای شما آرزوی موقیت می شود و از شما می خواهند که اتاق را ترک کنید. تمام شد… همین!

اما مرحله مصاحبه ماهان ایر کمی مفصل تر است…

در ابتدای ورود به مرحله مصاحبه شما را به اتاقی دعوت می کنند که کاملا شبیه سازی شده با کابین هواپیماست! در این اتاق سایر متقاضیانی که آنها هم مثل شما مرحله کتبی را با موفقیت به پایان رسانده اند نیز حضور دارند که در همان بدو ورود میزان چند برابری خانم ها نسبت به آقایان جلب توجه می کند! دقیقا به ازای هر سه خانم یک آقا حضور دارد…

برای شما کمی فیلم پخش می کنند و بعد از آن یکی از مهمانداران ماهان ایر به زبان انگلیسی برای شما صحبت می کند و در میان صحبت هایش به برخی نکات در خصوص تاریخچه این شرکت هواپیمایی اشاره می کند که بد نیست آنها را یادداشت کنید؛ البته این نکات را در سایت ماهان ایر نیز می توانید پیدا کنید و بد نیست قبل از مرحله مصاحبه نگاهی به آن بیندازید.

بعد صحبت های مهماندار هواپیمایی، یک یا دو نفر دیگر از مصاحبه کنندگان اصلی نیز در آن اتاق حاضر می شوند و از شما می خواهند که یک به یک بلند شده، خودتان را پشت میکروفون به زبان انگلیسی معرفی کرده و سپس به اتاق کناری منتقل شوید.

بعد از اینکه به اتاق بعدی رفتید باید به صورت گروه های 4 نفره سر میزهایی که در آنجا قرار داده شده اند، بنشینید؛ هر گروه 3 خانم و 1 آقا… سپس به هر گروه یک برگه نوشته به زبان انگلیسی می دهند که باید به صورت گروهی به سوالات آن به زبان فارسی یا انگلیسی پاسخ دهید.

نکته: در کنار شما میز پذیرایی نیز وجود دارد که بهتر است تا بعد از پایان پاسخ به سوالات برگه سمت آن نروید! چراکه زمان شما برای پاسخ گویی محدود است. سعی کنید با اعضای گروه نیز همفکری داشته باشید، شما لحظه به لحظه زیر نظر ناظران اتاق قرار دارید! به هیچ عنوان منزوی و ساکت نباشید!

بعد از این مرحله شما را بصورت فردی به اتاق مصاحبه اصلی دعوت می کنند. در اتاق مصاحبه احتمالا 4 نفر بیشتر حضور نخواهند داشت. دو نفر مهماندار خانم که یکی از آنها فقط به زبان انگلیسی با شما صحبت می کند. (همان مهمانداری که در ابتدای جلسه برای شما به زبان انگلیسی سخنرانی کرد) و دو نفر آقا که یکی از آنها قریب به یقین روانشناس مجموعه است.

باز هم سعی کنید بدون استرس و نگرانی به سوالات پاسخ دهید و حتما  و حتما همواره لبخند روی صورت‌تان به همراه داشته باشید! یکی از رازهای موفیت شما در این مصاحبه لبخند جادویی شماست…

توجه داشته باشید که روانشناس مربوطه بسیار خبره است و با سوالاتش می تواند دروغ های شما را بفهمد و حسابی شما را به چالش بکشد! همانگونه که من را تسلیم خودش کرد…

استخدام شدیم؟ تمام شد!؟

تقریبا می توان گفت کار شما به اتمام رسیده است. ایران ایر بدون شک در همان ابتدای کار از شما تعهد خدمت چند ساله می گیرند که با توجه به آموزش رایگان و زمان و هزینه ای که قرار است برای شما اختصاص دهند، کاملا طبیعی است؛ و احتمالا شما را برای چک آپ های تخصصی و دقیق‌تر پزشکی نیز معرفی می کنند تا از سلامت کامل شما بر اساس معیارهای خودشان اطمینان حاصل کنند.

اما هواپیمایی ماهان پس از قبولی شما در مصاحبه، شما را به مرکز پزشکی مخصوص استخدامی هواپیمایی ماهان معرفی می کند تا آن‌ها نیز چک آپ های مربوطه را برای شما انجام دهند؛ اما باید به این موضوع نیز اشاره کنم که هزینه کامل این چک آپ به عهده خود شماست که این مبلغ در سال 95 مبلغی بین 1 تا 2 میلیون تومان بود. نکته شاید حساسیت برانگیزی که در خصوص این چک آپ وجود دارد این است که در صورت رد شدن شما در چک آپ پزشکی مرحله پایانی، وجه پرداختی شما بابت تست پزشکی مسترد نخواهد شد!

بعلاوه هزینه دوره آموزش مهمانداری نیز برخلاف ایران ایر توسط هواپیمایی ماهان از شما اخذ خواهد شد! البته این مبلغ از هزینه ثبت نام در آموزشگاه های آزاد کمتر است و البته گفتنی است استخدام شما در ماهان ایر قطعی است.

چگونه مهماندار هواپیما شویم؟علاقه، حقوق، مزایا و پیشرفت شغلی…

یک توصیه صمیمانه به شما… اگر تنها به قصد داشتن یک شغل می خواهید مهماندار هواپیما شوید، همین حالا قید مهماندار شدن را بزنید! مهمانداری آنطور که از دید عموم مردم زیبا و جذاب است، آنقدرها هم راحت نیست!

ساعت های کاری نامشخص، پروازهای طولانی مدت و خسته کننده و البته سروکله زدن با برخی مسافرین بد اخلاق تنها چند نمونه از سختی های کار مهمانداران است! اما اگر علاقه مند به هم صحبتی و ارتباط با قرار کردن با فرهنگ های گوناگون و قشر عظیمی از مردم و علاقه مند به دنیای هواپیماها و پرواز در آسمان زیبای خداوند هستید، مطمئنا می توانید در این کسوت موفق و خوشحال باشید.

اما بحث شیرین حقوق… صادقانه باید گفت که حقوق جامعه هوانوردی در ایران به مراتب کمتر از این قشر در ایرلاین های خارجی می باشد. در این بین مهمانداران یکی از کم حقوق ترین افراد این حوزه هستند. البته با روند فعالیت شما در ایرلاین، راضی بودن سرمهماندار از کیفیت کاری شما و سابقه کاری‌تان این حقوق افزایش پیدا می کند.

از جمله مزایای شغل مهمانداری نیز می توان به سهمیه رایگان سفرهای داخل و خارج از کشور با ایرلاینی که در آن مشغول هستید و یا بن های تخفیف ایرلاین شما با مراکز فروشگاهی، رستوران ها و یا هتل هایی که با آنها قرارداد دارند، اشاره نمود.

تقریبا بعد از 7 تا 8 سال در صورتی که تسلط مناسبی بر زبان انگلیسی داشته باشید، می توانید در پروازهای خارجی ایرلاین نیز مشغول به فعالیت شوید. پروازهای خارجی علاوه بر جذابیت هایی که احیانا می توانند برای شما به همراه داشته باشند، دارای مزیت های ویژه ای همچون پرداخت حق پرواز (جداگانه از حقوق ثابت) بصورت دلار نیز می باشند. بعلاوه با کسب سابقه مثبت در خلال این سال ها می توانید به درجه سرمهمانداری نیز ارتقا پیدا کنید و به پیشرفت قابل توجهی در کارتان برسید.

اگر با این تفاسیر هنوز سوالی دارین که من جوابش رو به شما ندادم، میتونین بپرسین… در خدمت هستیم!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 2٫00 out of 5)
Loading...

90 دیدگاه

 1. سلام مرسی بابت تجربه ای که دراختیار گذاشتین. خواستم بدونم اگر فقط همین کتاب هارو بخونیم زبانمون راه میافته ؟ و همین کناب هایی که معرفی کردین برای ازمون های انگلیسی که میگیرن کفایت میکنه ؟ و اینکه چه مدت طول میکشه به صورت فشرده زبان رو یاد بگیریم؟ مشکل من برای این شغل فقط زبان هستش . اگر امکان داره راهنمایی کنین سپاس.

  1. عرض ارادت… 🌹
   برای قبولی در آزمون مطالعه همین چند کتاب کفایت میکنه؛ البته باید خوب مطالعه کنید 😀
   اما اگه میخواین زبان‌تون راه بیفته نیاز به Listening و Speaking دارین که خب طبیعتا بهترین راهش شرکت در کلاس های آموزشی زبان انگلیسیه.
   هستن آموزشگاه هایی که کلاس های فشرده برگزار میکنن… با یکم پشتکار ان شالله به هدف‌تون خواهید رسید 🤗

 2. سلام مرسی بابت تجربیاتتون که در اختیار گذاشتین . لطف میکنید درباره تایپ هواپیما توضیح بدید ممنون میشم 🙏راهنمایی کنید

  1. سپاس از شما…
   خود واژه تایپ در انگلیسی به معنای “نوع” هست…
   به زبان ساده به هر نوع مدل هواپیما یه تایپ گفته میشه؛ مثلا ایرباس A330 یه تایپ هست و A321 یه تایپ دیگه. شما اگر مهماندار ایرباس A330 بخوای بشی اول باید دوره آموزشی مخصوص اون هواپیما رو بگذرونی. و نکته دیگه اینکه شما با تایپ ایرباس A330 نمی تونی بری مهماندار تایپ A320 بشی چون هر هواپیمایی دوره آموزشی مخصوص خودش رو داره! این موضوع در خصوص خلبان ها خیلی سخت تر میشه چون سیستم های ناوبری هر هواپیما با دیگری تفاوت خیلی بیشتری داره تا امکانات و تجهیزات داخلی اون که مورد استفاده مهماندارها قرار می گیره. امیدوارم متوجه شده باشین کاملا 🙂

   1. ممنون بابت راهنماییتون بله کاملا متوجه شدم
    فقط سوال دیگه اینکه حداکثر سن برای مهماندار شدن چند سال هست

    1. معمولا حداکثر تا 28 برای آقایان هست… شاید گاهی اوقات یکی دو سال بالاتر یا پایین تر هم بشه البته

 3. فقط میشه لطف کنید این سوالاتی که روانشناس ازتون کرد رو بیشتر توضیح بدید چطور به چالش میکشونه خیلی ذهنمو درگیر کرده

  1. ممکنه برای هر کسی متفاوت باشه… شما باید خونسردی تون رو حفظ کنین و با آرامش فقط پاسخ بدین… مثلا از من پرسید مشکلی با مهمانداری نداری؟ گفتم نه علاقه دارم و دوست دارم همیشه در سفر باشم 🙂 این جمله “دوست دارم همیشه در سفر باشم” فکر میکردم یه جمله مثبت تلقی بشه اما ظاهراً اینطور نبود و سوالات چالش های بعدی شون رو در پی داشت… گفتن خب اون سفری که شما مدنظرته خیلی با این نوع سفر که فقط باید تو هواپیما باشی فرق میکنه! با این سوالی که من انتظارش رو نداشتم یه لحظه گیج شدم و در لحظه نمی دونستم چی باید بگم… در نهایت با یک سری پاسخ های نه چندان منطقی مصاحبه تموم شد اما خب خوب تمام نشد… شما دقت کنین 🙂

  1. توصیه می کنم نگاهی به وب سایت Sharifstudy.com بندازین… در بخش جستجو واژه مهماندار رو سرچ کنید تا بتونید دوره های بین المللی مهمانداری رو ملاحظه کنید 🙂

  1. خواهش می کنم…
   خیر برای مهمانداری، خلبانی و مهندسی تعمیرات شرط تاهل و تجرد وجود نداره 🙂

 4. سلام وقتتون بخیر،ممنون واسه این اطلاعاتِ مفید،میخوام بدونم که حداقلِ سن برای مهماندار شدن چقدر هست؟یه جا خوندم که ۲۲ هست،درسته؟

  1. معمولاً بین رنج 20 تا 28 هست که البته شاید شرایط استخدامی بعضی شرکت ها با بقیه یک مقدار جزئی تفاوت داشته باشه اما عموماً همگی یک استاندارد دارن. چندتا از آگهی های جذب مهماندار در بخش #استخدامی Airplanes News رو مشاهده کنید، براتون شفاف‌تر خواهد شد 🙂

  1. وزن رو میشه تغییر داد اما متاسفانه یا خوشبختانه قد المان خیلی مهمی برای گزینش مهمانداری محسوب میشه…

 5. سلام خسته نباشید یک سوالی داشتم.میخواستم بدونم اگر بعد چند سال کار کردن در شرکت هایی هوایی ایران و داشتن سابقه کار امکانش هست با ارسال مدارک مهماندار شرکتهای هوایی کشورهای دیگه شد؟

  1. سلام… بله. چراکه نه!؟ همین اواخر هواپیمایی عمان ایر آگهی جذب مهماندار ایرانی داده بود که میتونید جزئیات این آگهی رو در بخش #استخدامی ما مشاهده کنید 🙂

 6. سلام ممنکن عالی بود فقط اینکه اگر ما توی یکی از دانشگاه های تهران رشته ی هوا فضا از ریاضی رو بخونیم بازم باید مدرک مهمانداری رو داشته باشیم؟ و اینکه مزایای سفر رایگان با اون ایر لاین فقط براب خودمونه یا پدر و مادرمون هم میتونن استفاده کنن؟؟

  1. ایرلاین های ایران ایر و ماهان بصورت عمومی داوطلبین رو جذب میکنن و خودشون آموزش مهمانداری میدن لذا نیاز به مدرک مهمانداری نیست!
   اما سایر ایرلاین ها غالباً علاوه بر مدرک مهمانداری، مدرک تایپ یک هواپیمای خاص رو هم میخوان…
   درخصوص مزایا احتمالاً شامل اعضای خانواده هم میشه؛ تا اونجایی که اطلاع داریم ایران ایر قبلاً برای عموم کارمندها این امکان رو داشت که البته اواخر ظاهراً به همه کارمندان‌شون تعلق نمی گیره! لذا سایر ایرلاین ها هم بستگی به خودشون داره… از کم و کیف نمیشه دقیق اطلاعی داد

  1. طبیعتاً زبان انگلیسی یک ضرورته!
   احتمالاً سابقه کاری هم یک اولویت باشه و اینکه خود ایرلاین مورد نظر چه شرایطی داشته باشه!
   این اواخر هواپیمایی عمان ایر آگهی استخدام مهماندار ایرانی داده بود که می تونید در بخش استخدامی مشاهده کنید. شاید شرایط استخدامی مندرج در آگهی بتونه دید بیشتری بهتون بده 🙂

 7. سلام ببخشید از طریق هنرستان رشته کامپیوتر بخونم بعد دیپلم که گرفتم میتونم وارد این شغل بشم یا خیر ،ملیت کشور افغانستان مشکلی داره یا خیر ممنون

  1. سلام به شما
   بابت رشته مشکلی نیست و مدرک دیپلم هر رشته ای باشه فرقی نمی کنه
   اما بابت ملیت اگر به آگهی های استخدام شرکت های هواپیمایی داخلی یه نگاه بندازید متوجه میشید که شرط اول برای استخدام، تابعیت نظام جمهوری اسلامی ایران هست

  1. سلام
   زبان انگلیسی تون رو تقویت کنید
   بعد از اخذ مدرک دیپلم احتمالا باید برید خدمت سربازی(اگر آقا هستید) چون نیاز به کارت پایان خدمت دارید
   با همین سه مورد می تونید برای آزمون استخدامی اقدام کنید
   در صورتی که انتخاب رشته نکردید، می تونید به هنرستان های مختص رشته های هوانوردی هم فکر کنید 🙂

 8. سلام. خیلی ممنون بابت مطلب فوق العادتون.
  بنده سه سوال از شما دارم.
  سوال اول بنده این هست که من مشکل تناسب قد به وزن رو دارم و BMI بنده 16 هست. سن بنده 19 و قد 180 هست. حالا اگه بنده بتونم BMI‌خودم رو به 19 برسونم، میتونم مهماندار بشم یا نه؟
  سوال دوم بنده این هست که مدرک مهمانداری که توسط ایران ایر یا ماهان ایر صادر میشه، برای سایر ایرلاین ها معتبر هست یا به عبارت دیگر قابل قبول برای استخدام مهمانداری در ایرلاین های دیگه هست؟
  سوال سوم بنده این هست که معدل کتبی یا معدل کل دیپلم در استخدام مهمانداری تاثیری داره یا خیر؟

  1. سلام… خوشحالیم از این بابت 🙂
   BMI با قد و وزن سنجیده میشه و چون قد شما مناسب هست فقط میمونه وزن… افزایش یا کاهش وزن هم شاید سخت باشه ولی قطعاً شدنیه
   درباره ایران ایر و ماهان باید بگم که اول جذب میکنن و بعد آموزش میدن؛ یعنی برای کسی هزینه می کنن که از جذبش مطمئن باشن و البته ایران ایر بخاطر همین هزینه ای هم که میکنه از شما تعهد می گیره که تا چند سال در اختیار اون ایرلاین باشین و حق جدایی ندارین… و نکته اصلی اینکه نه تنها مدرک مهمانداری بلکه مدارک خلبانی و مهندسی تعمیراتی که به تایید سازمان هواپیمایی کشوری رسیده باشند، معتبر هستند.
   درخصوص دیپلم هم باید بگم تو شرایط استخدامی معمولاً شرطی بابت معدل وجود نداره اما طبعاً باید یه حداقل هایی هم وجود داشته باشه دیگه 🙂

 9. سلام اول تشکر میکنم ازتون بابت راهنمایاتون و بعدش هم یک سوال داشتم :این شرکت های هواپیکایی که گفتین زملنه خاصیو خودشون بری جذب داوطلب معین میکنن یا اینکه در طول سال هر موقع میشه برای آزمون هاش رفت؟؟؟…و حداقل سن باید چقدر باشع ؟

  1. سلام
   خیر؛ باید آگهی جذب بدن
   شرایط سنی در آگهی های استخدامی درج میشه و معمولاً حداقل سن بین 20 تا 22 سال هست

 10. با سلام و خسته نباشید خدمت شما . فقط میخواستم بدونم تاریخ خاصی هست که شرکت های هواپیمایی برای جذب نیروی مهماندار اقدام میکنن ؟ و یا قبل از استخدام اطلاع رسانی میکنن؟؟ ممنون میشم برای پاسخ گویی به سوالاتم🌹

  1. عرض ادب
   خیر تاریخ خاصی وجوذ نداره… هر زمان نیاز به نیرو داشته باشن، آگهی استخدم منتشر میکنن… آخرین اخبار استخدامی هوانوردی هم در سطح وب قابل دسترس هست و هم در بخش استخدامی وب سایت ما 🙂

 11. با عرض سلام بنده اهوازي هستم و عرب زبان و ترم ٢مترجمي زبان انگليسي هستم ،البته قدم زياد مطلوب نيس يعني ١٥٦هستم و خيلي شنسدم كه يكي از شرايط مهمانداري بعد قد و وزن زيبايي هستش و من ان زيبايي مطلوب را دارم ،به نظر شما قيدشو بزنم به خاطر قدم و قوميتم يا نه ؟؟

  1. سلام و عرض ادب به شما هموطن عرب زبان گرامی
   اولا عرض کنم بابت قومیت محدودیت خاصی در استخدامی مهمانداری وجود نداره… زبان انگلیسی شما نقطه قوت شماست
   تنها فاکتور منفی قد شماست متاسفانه که ایرلاین ها حساسیت خاصی روی این موضوع دارن

 12. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من آرش 17 ساله از شیراز هستم. راستش خیلی علاقه به رشته مهمانداری دارم قدم 175 و BMI نرمالی دارم . در رشته تجربی تحصیل میکنم. و زبان انگلیسی در سطح عالی هستم و موفق به دریافت دیپلم ار آموزشگاه نوید در زبان انگلیسی شده ام.
  متاسفانه چشم من ضعیفه و نمره چشمم بالاست در صورتی که با عینک میتونم بینایی سنجی بدم اما بدون اون اصلا! و همینطور مادر زاد فاقد یه کلیه بودن که با توجه به این که مادرم متخصص یورولوژی هست به من گفته که این کمبود من هیچ تاثیری در فعالیت زندگی من نداره و کاملا مثل کسایی هستم که هر دو کلیه رو دارن(چون کلیه دیگه ام بزرگ تر و کارکرد بیشتری نسبت به کلیه عادی داره)حالاخواستم بدونم میتونم تو رشته مهمانداری موفق بشم و آموزش ببینم و استخدام بشم؟
  مرسی . ممنون از راهنماییتون

  1. عرض ادب
   درخصوص چشم همونطور که در متن هم نوشته شده، عینکی بودن نره منفی تلقی نمیشه، اما درخصوص چشم شما که فرمودین خیلی ضعیف هست مطمئن نیستم متاسفانه! امکان لیزیک کردن چشم تون رو دارین!؟ با این کار میتونید مشکل رو بطور کامل رفع کنین…
   در مورد کبد هم باید بگم تصمیم نهایی رو پزشک تایید کننده شرکت هواپیمایی میگیره… برای مطمئن شدن از این موضوع یه راه بیشتر برای فهمیدنش ندارید… به عنوان تجربه در آزمون استخدامی بعدی هواپیمایی ماهان شرکت کنید. مرحله اول معاینه پزشکی مقدماتی هست که بینایی سنجی هم یک بخش از همونه. اگر اون مرحله رو قبول شدید، خیال تون از بابت چشم راحت میشه. حالا اگر تا مرحله آخر رفتید و مصاحبه رو هم قبول شدید، می رسید به معاینات پزشکی اساسی… اونجا پزشک هواپیمایی ماهان نظر قطعی رو میده. 🙂 شاید همین طوری که برای تجربه رفتید جلو، مهماندار هم شدین 🙂

  1. عرض ادب… مطمئن نیستیم که ایران ایر بابت معاینات پزشکی هزینه ای بگیره! چون ایرلاین دولتی هست و بابت هزینه ای که برای آموزش و سایر موارد مربوط به شما انجام میده، ازتون تعهد همکاری می گیره… اما هزینه معاینات نهایی پزشکی ماهان ایر در سال 95 حدود 1.5 میلیون تومان بود

  1. سلام
   اصولا روی قد حساسیت خاصی وجود داره اما شما برای استخدام اقدام کنید؛ ممکنه در مرحله اول که معاینات مقدماتی هست، تایید بشین و این چند سانت اختلاف قد رو در نظر نگیرن 🙂

 13. با عرض سلام و سپاس از مطالب بسیار خوبتون
  من معلم زبان انگلیسی هستم ۲۱ سالمه
  لیسانس مهندسی صنایع دارم
  قدم ۱۶۳ هستش bmi ۱۹.۹
  به نظرتون به خاطر شرایط قدم برای استخدام اقدام نکنم؟

  1. سلام… عرض ادب
   درسته که از حداقل قد استاندارد 2 سانتی متر کم دارین، اما اقدام کردن که ضرری نداره… شاید اصلا درنظر نگرفتن! اقدام کنید شما هرچی قِسمت باشه همون میشه 🙂

 14. سلام و خسته نباشید
  سوالم این بود که تا چند سال میتونی کار کنی یا فقط تا ۲۸ سالگی هست و بعد ۲۸ سالگی نمیشه کار کرد

  1. سلام
   خیر اینطور نیست… اگر دقت کنید عموم سرمهماندارهای عزیزمون افراد میان‌سالی هستند… 28 سالگی که خودش تازه برای خیلی از مهماندارها سال اول شروع کار هست 🙂

 15. سلام من علاقه زیادی به این شغل دارم همه شرایط هارو هم دارم ولی قدم نسبتا بلنده ۱۹۳ هست ب نظرتون قبول می کنن؟

 16. سلام و با تشکر از مطالب آموزندتون خسته نباشید . منم آرزو دارم مهمان دار بشم امیدوارم به این آرزویم برسم ….

 17. سلام ممنونم بابت توضیحات کامل و عالیتون
  بنده 22 سالمه و لیسانس مترجمی زبان انگلیسی دارم و تسلط کامل دارم، قدم 187 و BMI هم تو محاسبات سایت ها 22.5 گرفتم، فقط تنها مشکلی که دارم اینه که حتما باید کارت پایان خدمت داشته باشم برای استخدام؟

  1. سلام
   بله… در شرایط استخدامی همه ایرلاین ها، همیشه داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان یک ضرورت بوده…

 18. سلام ممنون از راهنمایی هاتون سوال من این بود اگر از بستگان درجه یک خارج از کشور باشند مشکلی پیش نمیاد که یا افراد که سیگاری باشند.

  1. درخصوص بستگان درجه یک تاحالا هیچ مسئله ای مطرح نبوده… درباره سیگاری بودن هم باید بگم که یک مهماندار باید همیشه مرتب، منظم، خوش بو و آراسته باشه حالا چه سیگاری باشه یا نباشه! لذا سیگاری بودن منعی نداره مگر اینکه روی سلامت شما اثر سوء گذاشته باشه و در معاینات پزشکی ایرلاین براتون مشکل بوجود بیاره

 19. سلام و تشکر برای همه ی اطلاعات مفیدتون . من میخواستم بدونم حقوق مهمانداری در چه حدودیه ؟! بعد اینکه امسال باید اتنخاب رشته برای دبیرستان کنم میخواستم ببینم رشته خاصی رو باید واسش بردارم ؟!

  1. درخصوص حقوق نمیشه مقدار دقیقی رو اعلام کرد اما صحبتی که همواره وجود داشته اینه که معمولا مهماندارها از حقوق شون راضی نیستن خصوصا در اوایل کار که تعداد پروازهای کمتری رو تجربه میکنن… این وضعیت با افزایش تعداد پروازها و همچنین بکارگیری در پروازهای خارجی بهبود خوبی پیدا میکنه…
   رشته خاصی هم نیاز نیست… مهماندار شدن نیاز به مدرک دیپلم مشخصی نداره اگرچه در صورت علاقه می تونید در هنرستان های هوانوردی هم تحصیل کنید

 20. سلام . خسته نباشید
  میخواستم بدونم با پارتی بازی هایی که بعضا صورت می گیره، جایی برای ما هست؟

  1. در صورت شایستگی مطمئن باشید می تونید مهماندار باشین… همونطور که مقاله رو مطالعه کردید، باید متوجه شده باشید که نویسنده ما تا مراحل پایانی استخدامی هر دو ایرلاین ماهان و ایران ایر بدون پارتی بازی به راحتی پیش رفته… شما هم می تونید؛ موفق باشین

 21. با عرض سلام. ممنون از اطلاعات مفیدتون. من ۲۲ سالمه و دارم فوق لیسانس میگیرم. بنده خیلی حیلی علاقه مند به این شغل هستم و شب و روز در فکرشم.ولی واقعا نمیدونم اگر برم دوره مهمانداری رو بگذرونم و پول زیادی بدم، بعدش چقدر احتما استخدام وجود داره؟ میشه کمکم کنید چه راهی رو انتخاب کنم؟

  1. نگرانی شما طبیعی هست چون عموم ایرلاین ها علاوه بر مدرک مهمانداری، سابقه کاری یا مدرک تایپ هواپیمای خاصی رو هم میخوان که برای خیلی ها نشدنیه! بهترین گزینه پیش روی شما ایرلاین های ماهان و ایران ایر هستند که بهتون تعهد استخدامی میدن و شرایط قابل قبولی دارن… موفق باشین

 22. سلام خیلی ممنون بابت توضیحات
  حالا باید حتما حتما سربازی بریم یا بین شرکت ها تفاوت داره ؟؟؟؟؟

  1. عرض ادب…
   اگر به شرایط استخدامی آگهی هامون نگاه بندازین متوجه میشن که کارت پایان خدمت برای آقایان یک ضرورت دائمیه… تفاوتی هم وجود نداره

 23. درود. ممنون از اطلاعات مفیدتون. الان تازگیا هما اگهی تربیت مهماندار هوایی منتشرکرده ولی تعهداستخدام نداره و هزینه هفت میلیون تومان در نظر گرفته. به نظرتون هیچ راهی نداره که تو این ایرلاین استخدام بشیم. اگه نیرو لازم داشته باشن از همین نیروهایی که به طورازاد تربیت کردن اسنفاده نمیکنن؟

  1. ببینید مسئله اینجاست که آگهی استخدام تربیت مهماندار هوایی رو کانون بازنشستگان هما داده یا خود اداره مرکزی هما… کانون بازنشستگان کلاس آموزشی میگذاره معمولا که تعهد استخدامی نداره اما خود اداره مرکزی هما تعهد استخدام هم به داوطلبین واجد شرایط میده

 24. سلام خسته نباشین توضیحاتتون عالی بود من دوتا سوال داشتم اینکه چه مدت باید داخلی کار کنیم تا توی مسافرت های خارجی بتونیم مشغول بشیم یکی دیگه اینکه درسته که میگن مهماندارا حق خروج از هتلو ندارن و تمام مدتو باید داخل هتل بمونن؟

  1. سلام… سپاس
   معمولاً چند سالی طول میکشه… شاید 4 الی 8 سال که ممکنه بسته به شایستگی یا عوامل دیگه با این رِنج تفاوت داشته باشه
   درخصوص موضوع دوم چنین چیزی نشنیده بودیم تاحالا… البته باید میزان ساعت بین پرواز رو در نظر بگیرید… ممکنه بین پرواز رفت و برگشت ایرلاین 2 ساعت بیشتر زمان نباشه که خب طبیعتاً مهماندار اصلا وقت خروج از فرودگاه و هتل برای تفریح و گشت و گذار رو نداره اما اگر فاصله زیاد باشه بعید میدونم مشکلی باشه… اصلا یکی از فلسفه های پرداخت ارز در پروازهای خارجی به مهماندارها، به نوعی پول توجیبی برای گشت و گذار و استراحت در اون مقصد خارجی هست 🙂

  1. سلام
   آگهی های استخدامی هر دو ایرلاین در عموم وب سایت های استخدامی و هوانوردی من جمله #ایرپلین_نیوز درج میشن

 25. سلام خسته نباشید و ممنون از اطلاعاتی ک دادید…من قدم کوتاهه ۱۶۰ امکان اینک ردم کنن هست من ولی ب زبان انگلیسی تسلط دارم …

 26. با عرض سلام و سپاس از تجربیات و مطالب با ارزشی که در اختیار ما گذاشتید. من میخاستم بگم bmi من 18.3هست..یعنی باید قید این شغل رو بزنم؟
  و اینکه کجا باید برم بپرسم کی ممکنه استخدام داشته باشن این دو ایرلاین ها؟
  باسپاس

  1. سلام… BMI خودتون رو باید به محدوده نرمال برسونید… آگهی های استخدام این دو ایرلاین هم در وب سایت اونها و هم در سراسر وب سایت های هوانوردی و اشتغال درج میشه

 27. سلام .میخواستم بدونم درمورد مسائل مذهبی و اطلاعات عمومی دقیقا چه کتاب هایی رو باید بخونم؟من زبانم خوبه. خودم تدریس میکنم اما از نظر سوالات مذهبی واقها هیچی نمیدونم

  1. عرض ادب
   اطلاعات بخصوصی نیاز نیست… مسائل عقیدتی عامه و واجب دینی مون رو بدونید کفایت میکنه… علی ایحال می تونید نمونه سوالات استخدامی عقیدتی رو هم از اینترنت دانلود کنید و نگاهی بندازین

 28. اسلام وخسته نباشید خدمت شما بخاطراطلاع رسانیه دقیقی که دراختیارما گذاشتین . بنده قدم ١۵٩ووزنم۵٩ است میخواستم راهنمایی کنید زبان رادرچه حدبایدبلدباشیم ؟برای یادگیری زبان لطفاً برنامه ای را پیشنهاد دهید؟سوال دیگه ای که دارم اینه بخاطرقدم حتماًحذفم میکنن؟

  1. سلام… قدتون متاسفانه از حداقل لازم 6 سانت کمتره که ممکنه باعث نادیده گرفتن شما بشه 🙁 زبان انگلیسی تون اگر صفر صفر باشه که خب قطعاً به مشکل میخورین و باید برین کلاس زبان. اما برای قبولی در آزمون و تقویت زبان انگلیسی تون در خانه، می تونید از کتاب های معرفی شده استفاده کنید

 29. سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون عالی بود
  من الان تو پیج ایران ایر بودم و یه اگهی برای جذب مهماندار دیدم که نوشته بود مدرک مهمانداری الزامی است
  ولی من اینجا خوندم که برای استخدام در ایران ایر نیازی به مدرک مهمانداری نیست و خودشون مدرک میدن؟
  و میشه بگین چجوری از استخدام مهماندار باخبر شدین؟

  1. سلام. آگهی استخدام رو در پیچ رسمی ایران ایر دیدین؟
   چون همونجور که در کامنت ها گفتم در صورتی که خود اداره هما مستقیما اقدام به جذب نیرو کنه، نیاز به مدرک مهمانداری نیست و خودشون آموزش میدن
   – آگهی های استخدامی مهمانداری رو در ایرپلین نیوز، وب سایت های هوانوردی و اشتغال مثل ایران استخدام دنبال کنید

 30. سلام بنده دارم دوره های مهمانداری و فشرده در ایران ایر میگذرونم الان کتاب کبین هستیم میتونید ادامه راه رو برام توضیح بدید که چه کتابهایی مونده .؟
  و اینکه میگید از حقوق راضی نیستن به چه معنی هستش ؟ مثلا پایه حقوق رو چقدر تنطیم میشه برای ماهان ایر ؟
  ممنونم sky victor

 31. سلام و وقتتون بخیر.
  بنده قصد دارم که دوره ی خدمت سربازی رو بگذرونم و از آنجایی که بنده BMI پایینی دارم(البته قصد دارم در حین گذروندن دوره ی خدمت سربازی، نسبت قد به وزن رو افزایش بدم) میتونم از معافیت دوره ی آموزشی بهره مند بشم. حالا سوال بنده این هست که اگر از معافیت دوره ی آموزشی استفاده کنم، در استخدام دچار مشکل نمیشم؟ چون بنده شنیدم که باید در استخدام، معافیت غیر پزشکی داشته باشم.

  1. سلام. روی کارت پایان خدمت شما به هیچ عنوان نباید معافیت پزشکی درج بشه! نه تنها در ایران ایر بلکه اگر قصد استخدام در سایر ارگان های دولتی رو هم داشته باشین، احتمال زیاد به مشکل میخورین

  1. مقدار دقیقی نمیشه مشخص کرد اونم با این همه ایرلاین متفاوت! اگر خیلی کنجکاو هستین می تونم توصیه کنم به اینستاگرام ماهان ایر سَر بزنین… معمولا اکثر بازدید کنندگان اون پیچ از اعضای جامعه هوانوردی و به ویژه مهمانداران عزیز هستن که می تونید در بخش کامنت پست هاشون این سوال خودتون رو مطرح کنید 🙂

 32. سلام میخواستم ببینم اگه معافیت پزشکی داشته باشیم هم میتونیم استخدام مهمانداری بشیم؟؟

 33. سلام با تشکر از ارائه ی تجربیاتتون…
  میخواستم بدونم تجرد جزوی از شروط استخدام بود یا نه؟

 34. سلام من متولد بهمن 69 هستم بقیه شرایطارو رو دارم فقط میخاستم ببینم با این شرایط سنم میتونم مهماندار بشم واگر میشه باید از کجا شروع کنم برای اموزش ممنونم .

 35. سلام خسته نباشید
  ممنون بابت اطلاعاتتون
  من کلاس دوازدهم هستم رشته انسانی و امسال کنکور دارم
  راستش علاقه مندم به این شغل ..چندتا سوال داشتم ازتون بپرسم ،لطفا به همه سوالاتم جواب بدین❤
  1. من میتونم در انتخاب رشته کنکور از راه رشته انسانی در رشته مهمانداری هواپیما شرکت کنم؟اگر میتونم تو کدوم رشته میشه؟کاردانی مهمانداری دانشگاه علمی کابردی تهران؟یعنی اگر بخوام از طریق دانشگاه تو این رشته تحصیل کنم باید چکار کنم؟

  2. من وزنم نسبت به قدم کاملا مناسبه..اما قدم برای این شغل کوتاه قدم 158 سانتی متره …یعنی باید قیدشو بزنم؟به نظرتون چون هنوز امکان رشد دارم میتونم با ورزش و بارفیکس بلندش کنم؟

  من خیلی سردرگمم …واسه کنکور دارم تلاش میکنم به عشق این شغل اما دقیق نمیدونم باید تو کدوم رشته و دانشگاه درس بخونم نمیدونم به چه رتبه ای نیاز دارم …از طرفی هم قدم خیلی اعصابمو ریخته بهم…امیدوارم بتونم از طریق ورزش بلند کنم قدمو….لطفا کمکم کنید …من یه دختر جوونم با هزارتا آرزو…امیدوارم شما کمکم کنید بتونم از طریق این شغل به ارزوهام برسم

  1. سلام…. سپاس از شما

   برای مهماندار شدن مدرک دیپلم کفایت میکنه و هیچ نیازی به مدرک خاص دانشگاهی وجود نداره؛ در متن هم ذکر شده.
   اما درخصوص قد همونطور که گفته شده حداقل قد برای خانم ها 165 هست و شما حدود 7 سانت کم دارین متاسفانه؛ با توجه به اینکه هنوز سن چندانی ندارین احتمالاً بتونید به استاندارد مورد نظر برسین؛ در این خصوص بهتره با پزشک مشورت کنین 🙂

 36. ببخشید یه سوال دیگه یادم رفت بپرسم!

  ایا این شغل بازار کار خوبی داره؟!؟
  و اینکه ایا میشه قدمو به ۳_۱۶۲ برسونم ولی این نقصمو با یه چیز دیگه جبران کنم؟مثلا دوتا زبان بلد باشم؟

  1. متاسفانه در حال حاضر بازار اشتغال در همه زمینه های حوزه هوانوردی وضعیت خوبی نداره!
   درخصوص قد نمیشه بطور قطع نظر داد اما طبیعتاً مسلط بودن به دو زبان خارجی یک امتیاز محسوب میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *