عجایب دنیای هواپیما, مدل‌های هواپیما

H-4 Hercules، غول‌پیکری در آسمان

اچ ۴ هرکولس

اگر فیلم The Aviator(هوانورد – محصول سال 2004) با بازی لئوناردو دی کاپریو را دیده باشید، احتمالاً هواپیمای اچ 4 هرکولس را به راحتی خواهید شناخت.

این هواپیما که وزن آن به 200 تن می‌رسید و در حال حاضر فقط در موزه‌ها می‌توانید آن را ببینید، عظیم‌ترین هواپیمایی بود که امکان پرواز از روی سطح دریا را داشت. نزدیک به هفت دهه پیش بود که هواپیمای H-4 Hercules ساخته شرکت هیوز، برای نخستین بار و البته آخرین بار(!) توانست از روی سطح آب به پرواز درآمده و تعجب همگان را برانگیزد.

اچ ۴ هرکولس
بد نیست بدانید که هدف اصلی طراحی این نوع هواپیما، انتقال تدارکات جنگی نیروهای ارتش آمریکا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در طی جنگ جهانی دوم بود؛ اما مشکلاتی که در خلال طراحی این هواپیمای فوق سنگین ترابری بوجود آمد، باعث آماده نشدن این هواپیما در زمان تعیین شده گردید که با توجه به پایان رسیدن جنگ جهانی دوم در سال 1945 میلادی، عملاً دیگر نیازی به این هواپیما نبود!

اچ ۴ هرکولس
نکته جالب توجه در طراحی H-4 Hercules، غول‌پیکری در آسمان، اینکه بعلت محدودیت در تامین آلومینیوم و همچنین بدلیل سنگین نشدن بیش از اندازه هواپیما، بیشتر بدنه آن را چوب تشکیل داده بود. اچ 4 هرکولس که تنها یک نمونه از آن ساخته شده بود، یک رکورد جالب هم در اختیار دارد و آن بلندترین طول بال هواپیما تا به امروز است.

عکس از Airliners - Brian Lockett
عکس از Airliners – Brian Lockett

شاید تعجب کنید اگر بشنوید که این هواپیمای متعلق به هاوارد هیوز(فیلم‌ساز و مهندس هوانوردی) توانایی حمل 750 سرباز مسلح و همچنین تعداد قابل ملاحظه‌ای تجهیزات نظامی را داشت. در پایان بد نیست با مشخصات فیزیکی این هواپیما که بی‌شک یکی از عجایب دنیای هواپیما نیز هست، آشنا شوید:

  • طول بدنه: 66 متر
  • طول با‌ل‌ها: 97 متر
  • وزن بدون بار: حدود 114.000 کیلوگرم
  • وزن با بار کامل: 180.000 کیلوگرم
  • نوع و تعداد موتور: 8 عدد ملخی
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *