ایرلاین‌ها

با هواپیمایی آتا (ATA Air) آشنا شوید!

هواپیمایی آتا (ATA Air)

هواپیمایی آتا نام شانزدهمین شرکت هواپیمایی ایران است که بعنوان یک شرکت خصوصی در آذرماه سال 1387 تاسیس شده و شهر تبریز بعنوان خاستگاه آن معرفی گردید. حدود یک سال پس از تاسیس این شرکت، اولین پرواز هواپیمایی آتا در دی ماه 1388 با افتتاح وزیر راه و ترابری وقت از تبریز به مقصد فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد مقدس صورت پذیرفت. با مقاله «معرفی هواپیمایی آتا» همراه ما باشید:

ایرلاین آتا در آن سال ها پروازهای خود را با 4 فروند هواپیمای مدل مک‌دانل داگلاس MD-83 برقرار نمود که هر یک ظرفیتی معادل 165 نفر داشتند. این شرکت هواپیمایی خصوصی توانست در ششمین سالگرد تاسیس خود با اضافه نمودن یک فروند هواپیمای مدرن بوئینگ 737 ناوگان هواپیمایی خود را به تعداد 10 فروند هواپیما تجهیز کند که به شرح زیر می باشند:

 • بوئینگ 737 شامل 1 فروند
 • بوئینگ MD83 شامل 6 فروند
 • ایرباس A320 شامل 3 فروند
هواپیمایی آتا (ATA Air)
هواپیمایی آتا (ATA Air)

در یک سال گذشته و پس از اتفاقات پس از برجام و خرید چندین فروند هواپیمای مدرن ایرباس توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما)، دیگر شرکت های هواپیمایی ایرانی نیز به تکاپو افتادند تا با تجهیز ناوگان هواپیمایی خود از رقیبان سنتی خود جا نمانند! کیش ایر، قشم ایر و هواپیمایی آسمان از جمله شرکت های ایرانی هستند که با عقد قراردادهایی برای خرید هواپیماهای جدید زودتر از سایرین اقدام کردند.

بر همین اساس هواپیمایی آتا نیز که از جمله شرکت های هواپیمایی با کیفیت ایرانی محسوب می شود توانست با شرکت برزیلی معروف امبرائر برای خرید 10 فروند هواپیما به توافق برسد؛ این هواپیماها همگی مسافربری بوده و شنیده ها حاکی از آن است که تا 6 ماه دیگر به ناوگان این شرکت هواپیمایی اضافه خواهند شد.

محمد زنوری مطلق که مالک شرکت هواپیمایی آتا است اظهار داشته است که هدف از خرید این هواپیماهای سبک که هر یک ظرفیت حمل 50 مسافر را دارند، شهرهای شمال غربی کشورمان در راس هدف پروازهای این هواپیماهای جدید قرار دارند.

هواپیمایی آتا (ATA Air)
هواپیمایی آتا (ATA Air)

گفتنی است امبرائر از جمله برترین شرکت های سازنده هواپیماهای مدرن است که پس از شرکت های مطرح ایرباس فرانسه و بوئینگ آمریکا بر سر جایگاه سوم با شرکت کانادایی بمباردیه رقابت سختی دارد.

ایرلاین آتا از بدو تاسیس خود روند رو به رشدی را طی کرده است تا آنجا که تنها 4 سال پس از تاسیس خود توانست در سال 91 بعنوان پنجمین شرکت هواپیمایی به لحاظ جابجایی مسافر معرفی گردد و در سال بعد نیز در جایگاه چهارم قرار بگیرد. بر اساس گفته های مالک این شرکت هواپیمایی، آتا تنها ایرلاین بدون بدهی در کشور است که دارای هواپیماهای تماما ملکی است.

آتا در حال حاضر پس از سه شرکت های هواپیمایی نام آشنای ایران ایر، ماهان و آسمان در جایگاه چهارم برترین ایرلاین های کشور قرار داشته و در تلاش است تا به جایگاه سوم برسد.

هواپیمایی آتا (ATA Air)
هواپیمایی آتا (ATA Air)

هواپیمایی آتا هم اکنون پروازهای برنامه ای مشخصی به مقاصد مختلف داخلی و خارجی دارد که از بین مقاصد خارجی می توان از کشورهای ارمنستان، روسیه، آذربایجان، ترکیه، عراق، گرجستان و کویت نام آورد. در حقیقت کیفیت بسیار خوب پروازهای این شرکت که بر اساس کادر مجرب پروازی، اصول مشتری مداری و مدیریت خوب بنا می باشد، باعث شده تا از جایگاه بسیار قابل قبولی در بین مسافران پروازهای خارجی و داخلی برخوردار باشد.

همانطور که می دانید تبریز در سال 2018 میلادی بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده است و این امر می تواند فرصتی بی نظیر برای هواپیمایی آتا باشد که قطب پروازهای آن شهر تبریز است؛ در همین راستا قرار است یکی از هواپیماهای این شرکت به لوگوی تبریز 2018 منقش گردد.

هواپیمایی آتا (ATA Air)
هواپیمایی آتا (ATA Air)

از جمله برنامه های بسیار ارزشمند این شرکت در گذشته و آینده می توان به بومی سازی نیروهای فعال در این شرکت اشاره کرد که در جهت رسیدن به این هدف نیز آتا در سالیان گذشته خلبان ها و کمک خلبان های متعددی را به کشورهای ترکیه و سوئد اعزام کرده است که پس از آموزش های تخصصی و سپری کردن دوره های مختلف دوباره به جمع کرو پروازی هواپیمایی آتا پیوسته اند تا بیش از پیش از تعداد خلبان های خارجی شاغل در شرکت های هواپیمایی داخلی کاسته شود.

هواپیمایی آتا (ATA Air)
هواپیمایی آتا (ATA Air)

لازم بذکر است که در طی سال های گذشته به جز چند مورد نقص فنی که در نهایت منجر به فرود اضطراری هواپیماهای این شرکت گردید، حوادث دیگری که موجب تهدید شدن جان مسافران شود برای پروازهای ایرلاین آتا رخ نداده است.

هواپیمایی آتا (ATA Air)
هواپیمایی آتا (ATA Air)

از جمله فعالیت های اسپانسرینگ این شرکت نیز می توان به حمایت مالی از باشگاه ورزشی فوتبال گسترش فولاد شهر تبریز اشاره کرد که در لیگ برتر فوتبال کشورمان فعالیت می کند.

 • آدرس وب‌سایت: ataair.ir
 • آدرس: تبریز – خیابان توانیر شمالی – فلکه گلپارک – سربالایی نگین پارک – ساختمان آرمین
 • تلفن: 5-33283003-041
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4٫00 out of 5)
Loading...

20 دیدگاه

   1. احتمالاً در تمامی پروازهای شرکت های هواپیمایی داخلی حمل حیوانات خانگی به داخل کابین هواپیما ممنوع باشه مگر در قفش و قست بار… برای اطمینان بیشتر با دفتر شرکت هواپیمایی تماس بگیرید

 1. ما سوار هواپيما شديم پيادمون كردن هواپيما آتا ٦ ساعت ما رو زنداني كردن تو يك اتاق . ما تو فرودگاه استانبول هستيم…. پرواز به تهران داشتيم.عيدً٩٧

 2. ما روز ۱۶ خرداد ۹۷ به تعداد۷ نفر از مشهد به تهران با هواپیمای آتا پرواز داشتیم ؛ با وجود داشتن کارت پرواز ،هنگام ورود به گیت هواپیما به ما گفتند دو نفر از شما نباید سوار شوند چون هواپیما سنگین شده ..و دو نفر مارا حدود یک ساعت و نیم بعد با پرواز آسمان راهی کردند ..آیا این به دلیل مدیریت ضعیف هواپیمایی آتا نیست؟؟ چرا باید بیش از ظرفیت هواپیما بلیط فروخته شود ؟؟

 3. ما هفت نفر بودیم که پرواز با هواپیمایی آتا داشتیم هنگام ورود به گیت با توجه به داشتن کارت پرواز و مشخص شدن جای صندلی در هواپیما ، دو نفر از ما را با این منطق که هواپیما سنگین شده، به هواپیما راه ندادند ..ولی وقتی داخل هواپیما شدیم کل صندلیها حتی صندلی آن دو نفر از ما ،پر بود ..آیا این درست است ؟؟ من اصلا از هواپیمایی آتا رضایت ندارم !!

  1. مطمئنا اگر اینطور بوده باشه کوتاهی از مسئولین شرکت هواپیمایی آتا بوده… اما در کل باید گفت که هواپیمایی آتا جزء شرکت های هواپیمایی خوب کشورمون در کنار ماهان و ایران ایر هست. البته خود ماهان و ایران ایر هم مشکلات گوناگونی بخصوص مثل تاخیر در پرواز دارن که خب متاسفانه یا خوشبختانه برای مسافرین دیگه طبیعی شده ???

 4. سلام
  من گرگانی هستک ولی خلیج فارس محل کارم هست یه چند وقتی بود هواپیمایی آتا روزهای چهارشنبه پرواز برای تهران گذاشته بود که بسیار عالی بود ماهم برنامه رفت .آمدمون رو براساس این پرواز مشخص کرده بودیم ناگهان این پرواز کلا کنسل شده میشه علتشو بگید
  چرا مردم رو به دردسر میندازید

 5. ما به دو دلیل از پرواز با آتا بسیار ناراضی و پشیمون هستیم و آخرین باریه که با آتا سفر کردیم اول اینکه پرواز 4 ساعت تاخیر داشت و ما در فرودگاه خیلی اذیت شدیم دوم اینکه در هنگام رفت چرخ یکی از چمدونامون رو شکسته بودن و در موقع برگشت دسته چمدون دیگرمون شکسته بود و غیرقابل استفاده شده بود و ما برای جابجایی شون دچار مشکل شدیم خواستیم پیگیری کنیم گفتن دوندگی زیادی داره، حالا ما موندیم و دوتا چمدون ناقص!

 6. ما ايران زندگي نميكنيم و مسافر از ايران زياد داريم ولي هر سري از اتا خريد كرديم يا تاخير زياد داشت يا دم پروازكنسل شد ديروز هم با همه مخالف اطرافيانم به خاطر ساعتش اتا رو گرفتم الان مسيج كنسليش امد ميگن با پرواز يك ساعت قبل اتا سه برابر بليط بگيريد اينقدر دزد نباشيد من هر مكان عمومي و محازي كه دستم برسه حتما ذكر خيرتون ميكنم و اميدوارم با اين پولايي كه از مردم بدبخت ميچاپيد فقط باهاش بريد دكتر انشاال…..

 7. آخرین بار هست که با آتا سفر میکنم . پروازها یا تاخیر داره یا کنسل میشه .
  هیچ کس هم هیچ موقع پاسخگو نبوده .

 8. بی خودترین شرکت هواپیمایی آتا هست با این همه تاخیر و بی مدیریتی افتضاحش واقعا براشون متاسفم اصلا سفر نکنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *