فرودگاه‌ها

معرفی کامل فرودگاه هیترو (Hethrow)، بزرگترین فرودگاه بریتانیا

معرفی فرودگاه هیثرو

لندن، پایتخت انگلستان یکی از بزرگترین، پر ترددترین و معروف ترین فرودگاه های جهان به نام هیثرو (یا هیترو) را در اختیار دارد؛ فرودگاهی که همواره از آن بعنوان یکی از برترین فرودگاه های سراسر جهان نام برده می‌شده است. در ادامه در معرفی معرفی فرودگاه هیثرو با ما همراه باشید.

معرفی فرودگاه هیثرو

فرودگاه هیثرو در فاصله حدود 22 کیلومتری از غرب چرینگ کراس و در منطقه‌ای به نام هیلینگدون واقع شده است. این فرودگاه در حوزه ترابری و باربری هوایی نیز بسیار فعال بوده و در کنار دو فرودگاه بین المللی فرانکفورت در آلمان و شارل دو گل پاریس در فرانسه از مهمترین فرودگاه های حمل کالا در بین فرودگاه ها در سراسر جهان بشمار می رود.

تاریخچه فرودگاه هیثرو

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید منطقه‌ای که فرودگاه هیثرو در آن واقع شده است، در سال 1929 میلادی یک دهکده کوچک به همین نام بوده است! در سال 1930 میلادی بود که یک مهندس و سازنده هواپیما به نام “ریچارد فیری” برای ساخت یک فرودگاه کوچک در محل این دهکده مبلغ 15 هزار پوند پرداخت؛ وی قصد داشت در این فرودگاه کوچک قطعات هواپیماهایش را مونتاژ کرده و مورد آزمایش قرار دهد.

با شروع جنگ جهانی دوم، دولت بریتانیا این فرودگاه را تبدیل به یکی از پایگاه های هوایی خود کرد و از آن برای نگهداری و تعمیرات هواپیماهای دور برد خود استفاده کرد. کاربری این هواپیماها عموما برای حمل سربازان به منطقه خاور دور جهت حمله به ژاپن بود.

معرفی فرودگاه هیثرو

پس از پایان جنگ جهانی دوم و در سال 1946 این فرودگاه رسما تبدیل به یک فرودگاه مسافربری گردیده و به وزارت امور هواپیمایی این کشور تحویل شد و سرانجام اولین پرواز غیر نظامی نیز در همین سال به مقصد بوینس آیرس در آرژانتین انجام شد. تا پیش از سال 1966 این فرودگاه را بیشتر به نام فرودگاه لندن می شناختند اما از آن سال به بعد نام هیثرو که همان نام روستای قدیمی واقع در محل این فرودگاه بود، به آن اطلاق شد.

این ویدیو بخش کوچکی از این فرودگاه می باشد:

مساحت فرودگاه هیثرو

فاصله فرودگاه هیثرو از مرکز لندن حدود 24 کیلومتر است که از وجود دو باند موازی اصلی که هر یک نزدیک به 4 کیلومتر طول دارند، بهر‌ه‌مند بوده و دارای 5 ترمینال مسافربری نیز می باشد که ترمینال 3 آن ترمینال اصلی است. این 5 ترمینال در طی سالیان متمادی ساخته و تکمیل شده اند که جزئیات آن به شرح زیر می باشد:

  1. ترمینال شماره (1): مساحت: حدود 75 هزار متر مربع – شروع ساخت: 1968 میلادی
  2. ترمینال شماره (2): مساحت: حدود 50 هزار متر مربع – شروع ساخت: 1955 میلادی
  3. ترمینال شماره (3): مساحت: حدود 99 هزار متر مربع – شروع ساخت: 1961 میلادی
  4. ترمینال شماره (4): مساحت: حدود 106 هزار متر مربع – شروع ساخت: 1986 میلادی
  5. ترمینال شماره (5): مساحت: حدود 354 هزار متر مربع – شروع ساخت: 2008 میلادی

نکته ی پایانی

جالب است بدانید که پروازهای این فرودگاه به 190 نقطه متفاوت در سراسر جهان انجام می شود که در این بین سهم نیویورک در آمریکا، دبی در امارات متحده عربی، هنگ کنگ و آمستردام در هلند از همه بیشتر است؛ این پروازها توسط بیش از 90 شرکت هواپیمایی مختلف صورت می پذیرند. همچنین حدود 90 آژانس هواپیمایی مختلف نیز در این فرودگاه فعالیت می کنند.

معرفی فرودگاه هیثرو

میزان فعالیت های روزانه در بخش های مختلف فرودگاه هیثرو آنقدر زیاد است که چیزی نزدیک به 80 هزار نفر در این فرودگاه مشغول به کار هستند! روزانه حدود 185 هزار نفر از این فرودگاه خارج و یا به آن وارد می شوند که گفته می شود تعداد مسافرین خروجی و وردی تقریبا برابر است. از جمله افتخارات جالب توجه این فرودگاه می توان به حمل 570 تن شاخه گل رز در روز ولنتاین اشاره کرد!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 Comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *