ایرلاین‌ها

هواپیمایی قشم ایر، آنچه قبل از پرواز با آن باید بدانید!

هواپیمایی قشم

شرکت هواپیمایی قشم ایر از جمله ایرلاین های ایرانی می باشد که با دریافت مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری، در سال 1372 تاسیس گردیده است. این شرکت هواپیمایی در ابتدا “فراز قشم” نام داشت و فعالیت های پروازی آن توسط دو فروند هواپیمای استیجاری به انجام می رسید. با معرفی هواپیمایی قشم ایر همراه باشید:

معرفی هواپیمایی قشم
معرفی هواپیمایی قشم

مالکین شرکت هواپیمایی خصوصی فراز قشم سه سال پس از تاسیس این ایرلاین نوپا توانستند قراردادی را با مالکین هواپیماهای مسافربری پهن پیکر به امضا رسانند که به موجب آن این هواپیماها تا مدت معین به ایرلاین فراز قشم اجاره داده شد و این شرکت توانست تا با بکارگیری از آنها پروازهای خود را در مسیرهای تهران به دبی و تهران به قشم راه اندازی و برقرار کند.

فراز قشم تا سال 1379 موفق شد 5 فروند هواپیمای دیگر را نیز به ناوگان پروازی خود اضافه کند و پروازهای خود را در مسیرهای بیشتری در داخل و خارج از کشور توسعه داده و برگزار نماید.

معرفی هواپیمایی قشم

اما سال 1385 سالی کاملا متفاوت برای این شرکت هواپیمایی جوان بود؛ در این سال مالکان هواپیمایی فراز قشم تصمیم گرفتند تا این ایرلاین را پس از 10 سال فعالیت پیوسته واگذار کنند. پروسه واگذاری فراز قشم حدود سه سال به طول انجامید اما در نهایت این ایرلاین به شرکت هولدینگ توسعه سورینت قشم واگذار گردید که مالک آن کسی نبود جز بابک زنجانی معروف!

از سال 1388 و پس از انجام پروسه واگذاری و انتقال، پروازهای این ایرلاین همچنان تحت نام هواپیمایی فراز قشم و بوسیله هواپیماهای اجاره ای برگزار می‌شد اما سرانجام در دی ماه سال 1391 نام این ایرلاین نیز به “هواپیمایی قشم ایر” تغییر پیدا کرد.

معرفی هواپیمایی قشم

هواپیمایی قشم ایر در طی چند سالی که در مالکیت بابک زنجانی، سرمایه دار بزرگ آن روزهای ایران(کلاهبردار امروز!) قرار داشت، به موفقیت های چشمگیری رسید؛ به طوری که همچنان آن سال‌ها را می توان سال های اوج فعالیت هواپیمایی قشم ایر دانست.

در آن سال‌ها قشم ایر موفق شد با استخدام نیروهای جدید، پر انرژی و البته جوان در کنار وارد کردن چندین فروند هواپیمای جدید تحول بزرگی را در تاریخ فعالیت های پروازی‌اش بوجود بیاورد. در خلال این چند سال چندین مسیر میان برد و دور برد داخلی و خارجی به مسیرهای پروازی هواپیماهای قشم ایر افزوده شد و کترینگ قشم ایر نیز تاسیس گردید.

کترینگ هواپیمایی قشم

گفتنی است کترینگ قشم ایر از جمله شرکت های زیرمجموعه هواپیمایی قشم ایر می باشد که با هدف خدمت رسانی کترینگ فرودگاهی تاسیس شده و وظیفه تهیه میان وعده‌ها و غذاهای حین پروازهای این شرکت را برعهده دارد.

همانطور که می دانید در سال 1393 در پی مشخص شدن فعالیت های غیر قانونی بابک زنجانی بخصوص در حوزه نفتی، تمامی شرکت های منتصب به وی غیر فعال گردیدند! در ادامه و پس از بازداشت، محاکمه و مشخص شدن میزان بدهی های بابک زنجانی به دولت و ملت ایران، شرکت هواپیمایی قشم ایر نیز بعنوان بخشی از بدهی های وی به وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران واگذار گردید.

از سال 1393 هواپیمایی قشم مجددا وارد مرحله‌ای جدید از دوران حیات خود شد و از آن پس بعنوان یک شرکت هواپیمایی دولتی فعالیت های خود را ادامه داد.

در حال حاضر فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) در تهران به همراه فرودگاه دیرستان واقع در منطقه آزاد قشم بعنوان قطب پروازهای این شرکت هواپیمایی شناخته می شوند و پس از آنها نیز از فرودگاه بین المللی جزیره کیش بعنوان قطب دوم نام آورده می شود.

یکی از بهترین راه ها برای مسافرت به جزیره‌ی قشم این است که در هنگام انتخاب بلیط هواپیما به مقصد قشم، بلیط مربوط به این ایرلاین را تهیه کنید. هواپیمایی قشم همواره یکی از ایرلاین های فعال و با کیفیت بالا (به نسبت ایرلاین های دیگر ایران) بوده و بعد از ماهان و ایران ایر، یکی از بهترین ایرلاین های کشور محسوب میشود.

معرفی هواپیمایی قشم

مقاصد هوایی قشم ایر

شرکت هواپیمایی قشم در حاضر مسیرهای پروازی متعددی را در داخل و خارج از کشور پوشش می دهد که از مهمترین مقاصد پروازی داخلی آن می توان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • بندر ماهشهر
 • شیراز
 • اصفهان
 • مشهد
 • کیش
 • تهران
 • بندر عباس
 • کرمانشاه
 • یزد
 • آبادان
 • ساری
 • ارومیه

همچنین در میان مقاصد خارجی پروازهای قشم ایر نیز باید از شهرهای زیر نام آورد:

 • مسکو، سوچی، سن پترزبورگ (روسیه)
 • زاگرب (کرواسی)
 • بلگراد (صربستان)
 • بروکسل (بلژیک)
 • بانکوک (تایلند)
 • دبی (امارات متحده عربی)
 • استانبول، اسپارتا، سابیها، ازمیر (ترکیه)
 • گوا (هندوستان)
 • لارناکا (قبرس)
 • بخارست (رومانی)
 • ایروان (ارمنستان)
 • تفلیس (گرجستان)
 • هامبورگ (آلمان) به زودی…

معرفی هواپیمایی قشم

البته لازم بذکر است که قشم ایر علاوه بر مسیرهای پروازی خارجی ذکر شده، پروازهایی را هم به منامه در بحرین، دمشق در سوریه و عتبات عالیات در عراق انجام می دهد. همچنین قشم ایر در حوزه پروازهای باری نیز از جمله شرکت های فعال محسوب شده و با در اختیار داشتن 2 فروند هواپیمای معروف ایلوشین 76 این پروازها در مسیرهای شانگهای، کابل، اسلام آباد و استانبول انجام می دهد.

در اختیار داشتن 3000 صندلی آماده برای پرواز، راه اندازی سیستم های نوین فروش بلیط، بکارگیری نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده، ارائه خدمات پروازی یا کیفیت توام با ایمنی و البته برخورداری از ناوگان پروازی مدرن شامل هواپیماهای کوتاه برد و دور برد را می توان از عمده دلایل مسیر رو به رشد این ایرلاین در سال های اخیر دانست.

ناوگان هوایی هواپیمایی قشم

ناوگان هوایی هواپیمایی قشم در حال حاضر دارای 21 فروند هواپیماست که در این میان تنها 14 فروند از آنها عملیاتی می باشند. جزئیات این هواپیماها به شرح زیر است:

معرفی هواپیمایی قشم

 • هواپیمای فوکر 100 (Fokker 100) – تعداد 4 فروند – هر 4 فروند فعال هستند
 • هواپیمای فوکر 50 (Fokker 50) – تعداد 4 فروند – هیچ یک فعال نیستند!
 • هواپیمای ایرباس آ 320 (Airbus A320) – تعداد 3 فروند – دو فروند فعال هستند
 • هواپیمای ایرباس آ 300 سری 600 (Airbus A300-600) – تعداد 5 فروند – سه فروند فعال هستند
 • هواپیمای آر جی (RJ) – تعداد 5 فروند – سه فروند فعال هستند

معرفی هواپیمایی قشم

خرید هواپیما توسط قشم ایر

بد نیست بدانید که پس از توافقات صورت گرفته میان شرکت های هواپیمایی ایرانی با کمپانی های هواپیماساز بزرگ جهانی، قشم ایر نیز به صف خریداران این هواپیما اضافه گردید و موفق شد تا با شرکت بزرگ هواپیماسازی بوئینگ آمریکا بر سر خرید 10 فروند هواپیمای بوئینگ مدرن مدل 737 MAX توافق کرده و قرارداد لازمه را نیز منعقد کند. قرار بود این هواپیماها پس از سال 2022 میلادی به تدریج تحویل این شرکت شوند که البته پس از بَد عهدی مجدد و خروج دولت آمریکا از برجام، این قرارداد را نیز باید فسخ شده فرض نمود!

معرفی هواپیمایی قشم

سوانح هوایی قشم ایر

اما در خصوص حوادثی که تاکنون برای پروازهای این شرکت هواپیمایی رخ داده است، بد نیست بدانید که تاکنون هیچ یک از آنها باعث مجروح و یا کشته شدن مسافر و همچنین آسیب جدی به هواپیما نشده که از میان جدی‌ترین آنها باید به 3 مورد زیر اشاره کرد:

 • فرودین ماه سال 1394 – پرواز مسیر استانبول به تهران – انفجار در موتور سمت راست هواپیما در زمان تیک آف که در ادامه پرواز کنسل شده و هواپیما در باند متوقف گردید.
 • تیر ماه سال 1394 – پرواز مسیر ارومیه به تهران – پس از مشاهده شدن دود در کاکپیت، پرواز لغو شده و هواپیما به پارکنیگ منتقل می شود.
 • فروردین ماه سال 1395 – پرواز مسیر تهران به نجف – بعلت بروز نقص فنی در لاستیک موفق به لندینگ در فرودگاه نجف نشده و به تهران بازگشت.
 • مهر ماه سال 1395 – پرواز مسیر قشم به مشهد – بروز نقص فنی پس از تیک آف که به موجه آن خلبان مجبور شد تا حدود 1 ساعت در آسمان جزیره قشم پرواز کند؛ این هواپیما در ادامه در فرودگاه قشم فرود اضطراری کرد.

واگذاری قشم ایر به همدان!؟

در تاریخ 27 شهریور 1397 خبری روی وب‌سایت استانداری همدان با مضمون قشم ایر در راه همدان قرار گرفت که حرف و حدیث های زیادی در پی داشت. در این خصوص یکی از مسئولین شهر همدان بیان داشته است که با توجه به در پیش بودن رویداد همدان 2018 که با میزبانی این شهر از اجلاس جهانی گردشگری همراه خواهد بود، امتیاز خرید شرکت هواپیمایی قشم ایر توسط همدان می تواند جهشی بزرگ در راه توسعه گردشگری این شهر را برای کشور به همراه داشته باشد!

البته در ادامه این خبر تاحدی تکذیب شد و روابط عمومی هواپیمایی قشم ایر در اطلاعیه ای اعلام نمود که خرید امتیاز این ایرلاین تنها از طریق واحدهای ذی ربط وزارت نفت جمهوری اسلامی قابل مذاکره بوده و انتشار هرگونه خبر دیگری مبنی بر خرید قشم ایر تکذیب می گردد.

ابرها را فرش راهتان خواهیم كرد“؛ این جمله شعار هواپیمایی قشم ایر است. Airplanes News برای این ایرلاین مستعد کشورمان، آینده‌ای روشن و همراه با موفقیت و سربلندی را آرزو می‌کند…

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

7 دیدگاه

 1. بدترین نوع ایرلاینی که در چندسال اخیر استفاده کردم. از همه هموطنان عزیزم میخوام که این هواپیمایی رو به خصوص برای پروازهای خارجی انتخاب نکنن. حداقل ۸ ساعت تاخیر روی شاخشه و این حالت خوبشه برگشتنی علاوه بر تاخیر به علت نقص فنی هواپیما وسط راه برگشتیم فرودگاه ترکیه و بدترین خاطره سفر هوایی رو برای ما رقم زد هم رفت و هم برگشت با کلی تاخیر و اعصاب خردی.

 2. طراحی هواپیماهاشون قشنگه… لوگوشون هم جالبه. تاحالا با این ایرلاین سفر نکردم امیدوارم کیفیت خدمات پروازش شون هم خوب باشه

 3. هواپیمایی قشم این پتانسیل رو داره که به یکی از ایرلاین خصوصی بی نظیر کشورمون تبدیل بشه البته اگه به مسافرها و انتظارات شون بیشتر اهمیت بده

 4. برای دفاتر فروش بلیت کارمزد خیلی کم میدن باید کارمزد را بیشترش بکنند تا دفاتر هم بلیت های این ایر لاین را بفروشد بله

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *