ایرلاین‌ها

هواپیمایی تابان، هر آنچه باید در موردش بدانید!

شرکت هواپیمایی تابان

تابان نامی است که حتما آن را بارها شنیده اید؛ یکی از جوان ترین شرکت های هواپیمایی خصوصی کشورمان که از سال 1385 فعالیت خود را آغاز کرده است. هواپیمایی تابان که مجوز فعالیت خود را یک سال پیش از آغاز رسمی پروازهایش از سازمان هواپیمایی کشوری دریافت کرده بود، با مشارکت منطقه اقتصادی ویژه سرخس به همراه شرکت سهامی توس گستر خراسان توسط خلبان عبدالله پور تاسیس گردید. در ادامه در این مقاله به معرفی شرکت هواپیمایی تابان خواهیم پرداخت.

شرکت هواپیمایی تابان

پروازهای داخلی

این شرکت که به نوعی متعلق به استان خراسان رضوی بوده و دفتر مرکزی آن نیز در شهر مشهد مقدس قرار دارد، دارای سه قطب پروازی مختلف در شهرهای کشورمان است که به شرح زیر می باشد:

 • اصفهان
 • مشهد
 • تهران

هواپیمایی تابان در حال حاضر پروازهای متعدد خارجی و داخلی زیادی را در کشورمان انجام می دهد که از مهمترین مقاصد داخلی پروازهای آن می توان به شهرهای زیر اشاره کرد:

 • خرم آباد
 • یزد
 • زاهدان
 • اهواز
 • تبریز
 • جزیره کیش

پروازهای خارجی

همچنین از جمله مقاصد پر رفت و آمد خارجی این ایرلاین نوپا دربین ایرلاین ها نیز می توان به شهرهای زیر اشاره نمود:

 • بغداد
 • نجف
 • لاهور
 • تفلیس
 • استانبول
 • ایروان
 • مسکو

باهم به تماشا ویدیویی که یکی از مسافران هواپیمای تابان از داخل کابین گرفته است، می نشینیم:

 

ناوگان هواپیمایی تابان

اما ناوگان هواپیمایی تابان

این شرکت در حال حاضر از وجود 9 فروند هواپیمای فعال جهت انجام پروازهای خارجی و داخلی بهره می برد که مشخصات آنها به شرح زیر است:

 • هواپیمای MD-88 – 5 فروند
 • هواپیمای RJ85 – 1 فروند
 • هواپیمایی ایرباس A310 – 1 فروند
 • هواپیمایی بوئینگ B737 – 1 فروند
 • هواپیمای بوئینگ B757 – 1 فروند

شرکت هواپیمایی تابان

محدودیت های شرکت هواپیمایی تابان

بنابر قوانین تثویب شده در پروازهای هواپیمایی تابان به تبعیت از قوانین یاتا، مسافرانی که قصد پرواز با هواپیماهای این ایرلاین را دارند، مستلزم رعایت دستوراتی هستند که چند مورد از آنها به قرار زیر است:

 1. ممنوعیت ورود هر گونه مواد منفجره، قابل اشتعال و آتش‌زا به هواپیما
 2. ممنوعیت ورود اسپری و کپسول های شیمیایی همچون گاز اشک آور
 3. ممنوعیت ورود سرکه، اسید و هرگونه ماده خورنده شیمیایی
 4. عدم تعهد بابت هر گونه اقلام زینتی، قیمتی، پول، اوراق بهادار و…
 5. عدم تعهد بابت کالا و مواد فاسد شدنی و شکستنی

همچنین باید به این نکته نیز اشاره کنیم که پذیرش بانوان باردار در پروازهای این شرکت تنها تحت شرایطی خاص امکان پذیر می باشد. برای پروازهای داخلی تنها در صورت ارائه گواهی معتبر پزشکی برای خانم هایی که تا هفته 32 بارداری قرار دارند، هر گونه پرواز در مسیرهای کوتاه داخلی بلا مانع می باشد؛ این در حالی است که برای پروازهای خارجی وضعیت این دسته از بانوان باید به تایید پزشک مخصوص شرکت هواپیمایی تابان نیز برسد.

سوانح هوایی ایرلاین تابان

متاسفانه هر چند وقت یکبار پروازهای این شرکت هواپیمایی به دلایل مختلف مجبور به فرود اضطراری می شوند! بهمن ماه 1390 پرواز کیش به تهران، اردیبهشت 1394 پرواز تهران به نجف و اسفند 1394 پرواز تهران به مشهد تنها چند نمونه بارزی هستند که حتما درباره آنها شنیده اید؛ از دست رفتن موتور هواپیما، تکان های شدید و… از جمله دلایل این فرودهای اضطراری عنوان شده اند.

اولین سانحه سال 1396 نیز به نام همین شرکت ثبت شده است! در این حادثه لاستیک هواپیمای بوئینگ 737 این شرکت زمانی که در حال لندینگ در فرودگاه اردبیل بود، ترکید که در نتیجه منجر به لنگر شدن یک سمت از هواپیما و کشیده شدن یکی از موتورهای آن بر روی زمین شد! خوشبختانه در این حادثه هیچ گونه خسارت جانی به خدمه و مسافرین هواپیما وارد نشد.

در میان تمامی سوانح هوایی که تاکنون برای این ایرلانی رخ داده است، باید از حادثه بهمن ماه 1388 بعنوان جدی ترین آنها نام آورد. در آن زمان هنوز هواپیماهای توپولوف روسی که جان شمار زیادی از هموطنان‌مان را گرفته اند در آسمان های ایران پرواز می کردند. هواپیمایی تابان نیز یکی از کاربران این نوع هواپیماها بود.

در بهمن ماه 1388 هواپیمای توپولوف 154 که مجموعا حامل 170 خدمه و مسافر بود زمانی که قصد فرود در فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد مقدس را داشت دچار سانحه آتش سوزی شد! در این حادثه که خوشبختانه کسی کشته نشد، حدود 47 نفر مصدوم شدند و به هواپیما نیز آسیبی بسیار جدی رسید به گونه ای که موتورها، دم هواپیما، بال سمت راست و داخل آن دچار حریق شد.

گفتنی است این هواپیما از آبادان عازم مشهد بود که بدلیل مه غلیط شب قبل از حادثه در فرودگاه اصفهان مجبور به فرود شده بود.اگر از کیفیت خدمات پروازهای هواپیمایی تابان بخواهیم سخن بگوییم، شاید نارضایتی های برخی اوقات مسافران این شرکت بیشتر جلب توجه کند؛ البته نباید منکر پروازهای بدون تاخیر، بی نقص و با رضایت و کیفیت تابان شد اما به هر حال پروازهایی که با مشکلات همراه هستند، همیشه در معرض توجه قرار می گیرند.

مشکلات دیگر شرکت هواپیمایی تابان

آخرین نارضایتی بیش از حد مسافران تابان را می توان به پرواز شماره 7234 این شرکت هواپیمایی که از تفلیس گرجستان به سمت تهران عازم بود، نسبت داد؛ پروازی که با تاخیر طولانی، برخورد نامناسب مهمانداران، عدم کارکرد سیستم خنک کننده و چکه کردن آب بر روی یکی از صندلی ها همراه بود!

در یکی دیگر از پروازهای این شرکت که بازتاب رسانه ای زیادی هم داشت، مسافران پرواز نسبت به پذیرایی و کیفیت غذای پرواز اعتراض زیادی داشتند که در نتیجه صحنه زیر بوجود آمد:اما در کنار اتفاقات و نارضایتی های ذکر شده گذشته باید به درایت شماری از خلبانان و خدمه این شرکت نیز توجه ویژه‌ای داشت. حتما به یاد دارید که در تیرماه سال 1395 در فرودگاه آتاتورک استانبول انفجاری مهیب توسط گروه های تروریستی رخ داد که در نتیجه منجر به لغو تمامی پروازها، بسته شدن، فرودگاه و کشته شدن 39 نفر شد!

شرکت هواپیمایی تابان

شاید برای شما جالب باشد که بدانید آخرین پروازی که در زمان وقوع انفجار در این فرودگاه صورت گرفت توسط هواپیمای ایرباس A310 تابان انجام شد. کاپیتان این پرواز که خلبان اول فرهنگ رمضانپور نام داشت، چند دقیقه پس از انفجار خود را به کابین خلبان رساند و با کمک تیم امنیت پرواز و مهمانداران تمامی مسافران را به سرعت به داخل هواپیما هدایت کرد و با هماهنگی برج مراقبت در لحظات آخر از فرودگاه آتاتورک استانبول به پرواز درآمد تا باز هم شاهد درایت خلبانان ایرانی باشیم.

در پایان امید داریم هواپیمایی تابان نیز با خرید هواپیماهای جدید و استخدام نیروهای مختصص فنی و مهماندار علاوه بر بهبود بخشیدن کیفیت پروازهای داخلی و خارجی خود، در مسیر شکوفایی و پیشرفت روز افزون گام بردارد.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3٫50 out of 5)
Loading...

14 دیدگاه

 1. فروردین 97 با تابان سفر کردیم موقع برگشت چمدان ما رو شکستند – کارمندهای تابان توی فرودگاه داخل دفتر خواب بودند جواب ما رو ندادند – یک برگه به ما دادند گفتند آخر تعطیلات نوروز تماس بگیرید جواب میدهند – زنگ زدیم گفتند حضوری مراجعه کنید – مراجعه کردیم اکباتان خیابان فیات گفتند از اینجا رفتند بلوار فردوس – زنگ زدیم اونجا گفتند زنگ بزنید واحد بازرگانی – زنگ زدیم گفتند فعلا چمدان نداریم آخر شهریور زنگ بزنید الان که 21 شهریوره زنگ زدیم میگه زنگ بزن انبار – زنگ زدم انبار میگه ما که اصلا چمدان نداریم زنگ بزن واحد بازرگانی بهتون نامه میدن میرید خیابان استاد معین – دوباره زنگ زدم واحد بازرگانی با عصبانیت میگه من قول نمیدم حالا 20 روز دیگه شنبه تا چهارشنه بیا ببینم چکار میتونم بکنم و گوشی رو قطع کرد الان پایان شهریور 97 و من هنوز به چمدونم نرسیدم !! و این همه بی احترامی و تحقیر مشتری تاسف باره

  1. امیدواریم مسئولین هواپیمایی تابان به این نظرات توجه ویژه ای داشته باشن… احترام به مسافر و خدمات مطلوب از حداقل های هر ایرلاینی باید باشه!

 2. بسیار ایرلاین ضعیف و بی کیفیتی هستش من پرواز نجف تهران ابان 97 داشتم باهاش تاخیر بسیار زیاد عدم پاسخگویی و بی احترامی به مسافرین از جمله اپشن های این ایرلاینه
  پیشنهاد میکنم اصلا ازش استفاده نکنید

 3. با سلام و احترام؛ بسیار ایرلاین ضعیف و …. بهتر است نگوییم الان تقریبا نیم ساعت پیش خانواده من در نجف با هواپیمایی تابان با تاخیر زیاد به علت خرابی در هواپیما فرود آمدندو بسیار ناراضی بودند.
  به نظر میاد که نباید امیدی به هواپیمایی ایران داشته و هیچ سفر هوایی چه داخلی و چه خارجی داشته باشیم.
  با سپاس

  1. سلام… با توجه به رسالتی که ما داریم، نمی تونیم موضع گیری خاصی در خصوص ایرلاین ها داشته باشیم اما به نظر میرسه هواپیمایی تابان باید یک تجدید نظر جدی درخصوص اراده خدمات به مسافران خودش داشته باشه.

   1. فقط میتونم بگم به هیچ عنوان از این ایرلاین خرید نکنید … واژه افتضاح خیلی کمه واسه توضیح شرایط.

 4. با سلام و خسته نباشید
  با کلی درد سر و مشکلات بلیط رفت و برگشت از تابان را رزرو کردم که شب عید به بچه هام خوش بگذره ولی پرواز ۷۲۷۱ به استانبول که ۷:۴۵ روز ۲۸ اسفند ۹۷ رفت آن بود، به دلیل یه ربع دیرتر رسیدن ۶ نفر از مسافرین خود را به راحتی جا گذاشت با این که مدیریت فرودگاه تلاش تلفنی خود را کرد و حتی گفت از اعتبار گذر نامه من استفاده کنید براحتی گفتن خلبان اجازه نمیدهد و همین یعنی ۲۰ میلیون تومن ضرر به ما و بالای ۱۰ میلیون تومن ضرر به دو هم وطن اصفهانی ….آقای خلبان عزیز امیدوارم همیشه قانونمند باقی بمانی از این که به اشک و آه دو خانواده پاسخ منفی دادی در حالی که براحتی میتوانستی مشکل را حل کنی ، سال خوبی رو برای خودت رقم زده باشی
  هیچوقت از شرکت تابان نمیگذرم

 5. به جرات میتونم بگم که ایراد بزرگ این شرکت هواپیمایی برخورد بسیار ضعیف مهمانداران بود.من و خانواده ام در ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ عازم استانبول بودیم.یکی از همسفرهای ما با وجود گرفتن کارت پرواز به دلایلی پرواز رو از دست داد و در هواپیما مهمانداران با برخورد بد و بی ادبی و تهدید قصد نشاندن شخص دیگری را به جای همسفر ما کردن که با ممانعت ما مواجه شدن و کل پرواز سه ساعته با ما بحث و جدل کردند.کار غیر قانونی و توقع فراوان داشتند.وقتی یکی از دوستان ما بهشون گوشزد کرد که کارت پرواز اون شخص رو ببینیم تفره رفتند.مشخص بود که اشخاصی از راه های غیر قانونی وارد هواپیما شده بودند.

 6. متاسفانه در ۵ مهر۹۸ قصد سفر از ساری به مشهد داشتیم که ساعت ۲ بعدازظهر پرواز داشتیم ساعت ۱ اومدیم فرودگاه گفتن ۴ ساعت تاخیر داره ساعت ۶ می پره که بعدش گفتن ساعت ۸ شب. که تا بپره شد ۹ شب در حدود ۷ ساعت تاخیر تو فرودگاه با ۲تا بچه واقعا خسته شدیم اگه با اتوبوس می رفتیم زودتر می رسیدیم.

 7. سلام بسیار ضعیفه هم رفت کربلا پرواز ۷۲۴۴ تاخیر ۵ساعتی داشت الانم برگشتش ۷۲۹۸ میگن ۳ ساعت که احتمالآ بیشتره برای یک ساعت هم رفت هم برگشت ۲سری پرواز میزاره در صورتیکه میدونند امکانش ندارند بعد میگن نقص فنی هواپیما یک پرواز انجام میشه بعدی با ۵ تاخیر

 8. بدترین شرکت هواپیمایی که تا حالا باهاش سفر کردم با تاخیر ۵ ساعت و عدم پاسخگویی و بی احترامی

 9. تاریخ 98.08.05 ساعت 14:30 از تهران به کیش بلیط تابان رو داشتیم که اعلام کردند یک ساعت تاخیر داره ما ایرانی ها هم که به اینموضوعات برامون عادی شده ساعت 15:30 اعلام کردند که مجددا 1 ساعت دیگر تاخیر داره و ساعت 18:00 اعتراض تمامی مسافران خشمگین وخسته بلند شد و به دفتر تابان مراجعه کردیم ودلیل ان را نقص فنی اعلام کردند این در حالی است که اگر هر پروازی بیش از 2 ساعت تاخیر داشته باشد شرکت هواپیمایی موظف به جایگزین هواپیما خراب ویا برگشت بلیط با پرداخت جریمه به مسافران میباشد که هیچ کدام صورت نگرفت در مجموع پرواز ساعت 14:30 در ساعت 19:30 پرواز کرد بماند که حدود یک ساعت هم در داخل هواپیما (ساحا)معطل کردند و شماره تلفن 021.4854 دادند وگفتند جهت اخذ مبلغ تاخیر با این شماره تماس بگیرید وحتما حتما براتون واریز میکنند . حالا هر موقع با این شماره تماس گرفتم یا جوابگو نیستند ویا به یکدیگر ارجاع میدهند
  دوستان اگر میخواهید مسافرتتون زهر مار نشه با تابان مسافرت نکنید والله هر چقدر برای ماهان وایرتور اضافه تر پرداخت کنیند ارزششو داره
  این رو وظیفه میدانسیتم تا برخی مردم رو از این موضوع آگاه کنم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *