ایرلاین‌ها

معرفی هواپیمایی تفتان ایر، ایرلاینی از شرق ایران

معرفی هواپیمایی تفتان ایر، ایرلاینی از شرق ایران

تفتان ایر از جمله شرکت های خصوصی قدیمی در ایران است که در سال 1381 تاسیس گردید تا نقشی پر رنگ در توسعه اقتصادی و همچنین فرهنگی منطقه آزاد چابهار و البته استان سیستان و بلوچستان داسته باشد. این شرکت هواپیمایی در ابتدا پروازهای خود را با دو فروند هواپیمای هلندی فوکر 50 آغاز نمود تا بتواند در آینده با تجهیز ناوگان هوایی خود پروازهای خود را به استان های مختلف کشورمان افزایش دهد.

اما پس از مدتی به دلیل مشکلاتی که برای تفتان ایر بوجود آمد، علاوه بر لغو شدن پروازهای جاری این شرکت، فعالیت این ایرلاین ایرانی نیز بطور کامل متوقف گردید تا در سال های بعد از آن دیگر نامی از این شرکت هواپیمایی شنیده نشود. با مقاله «معرفی تفتان ایر» همراه باشید:

یکی از هواپیماهای تفتان ایر
یکی از هواپیماهای تفتان ایر بر فراز آسمان تهران

سرمایه گذار جدید تفتان ایر!

سرانجام در سال 1391 تفتان ایر به یک سرمایه گذار جدید واگذار شد تا بتواند دوباره فعالیت خود را در منطقه سیستان آغاز کند اما مشکلات این ایرلاین باز هم ادامه داشت تا آنجا که در چند سال بعد نیز به دلیل صادر نشدن مجوز فعالیت این شرکت به نام خود “تفتان ایر” پروازهای آن با نام شرکت هواپیمایی تابان صورت می پذیرفت. با وجود اینکه این شرکت هواپیمایی قصد داشت پروازهای خود را به مقاصد شیراز و مشهد مقدس نیز برگزار کند اما به دلایل ذکر شده و همچنین اجازه ندادن هواپیمایی تابان، این اتفاق رخ نداد!

افتتاح مجدد تفتان ایر

اما در نهایت در پایان سال 1395 تفتان ایر در جریان سفر رئیس جمور کشورمان، دکتر روحانی به سیستان و بلوچستان رسما پس از سال ها افتتاح گردید تا مجددا بتواند پروازهای خود را با نام “تفتان ایر” انجام دهد.

منطقه سیستان به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه ای که در اختیار دارد می تواند فرصت بی نظیری اقتصادی را برای این منطقه و توسه گردشگری کشورمان بوجود بیاورد که در همین راستا هواپیمایی تفتان در نظر دارد در برنامه آینده خود پروازهای سیستان به دو کشور چین و هند را برقرار کند. این شرکت هواپیمایی که حالا جان دوباره ای گرفته است قصد دارد پروازهای خود را در ماه ها و سال های آینده در وهله اول به مقاصد گوناگون داخلی و در مرحله بعد به مقاصد خارجی برقرار کند. با اخبار هواپیما همراه باشید:

مقاصد هوایی تفتان ایر

تفتان ایر که تنها چند ماه از فعالیت رسمی آن تحت نام خودش می گذرد، از سیستان به تهران و بالعکس پرواز دارد و پیش بینی می شود با توجه به ناوگان هوایی که در اختیار دارد، به زودی پروازهایش به دیگر استان های کشورمان خصوصا شیراز، بندر عباس، اهواز و مشهد را برقرار کند.

ناوگان هوایی تفتان ایر

ناوگان هواپیمایی تفتان ایر در حال حاضر مدل های هواپیما این ایرلاین متشکل از سه فروند هواپیمای بوئینگ MD و دو فروند هواپیمای فوکر است. این نکته نیز قابل ذکر است که از بین هواپیماهایی که در اختیار این شرکت قرار دارند، تنها دو فروند از آنها فعال هستند. هواپیماهای MD این شرکت هر کدام قابلیت حمل حدود 170 نفر مسافر و هواپیماهای فوکر همان طور که پیش تر ذکر شد قابلیت حمل 50 مسافر را دارا می باشند.

ناوگان تفتان ایر
ناوگان تفتان ایر
هواپیمای تفتان ایر
هواپیمای تفتان ایر
ناوگان هوایی تفتان ایر
یکی از هواپیماهای کوچک ناوگان تفتان ایر

تاخیر پروازهای تفتان ایر

از جمله انتقادهایی که به پروازهای این شرکت هواپیمایی وارد است باید به میزان تاخیر قابل توجه پروازهای آن اشاره کرد که البته با توجه به فعال بودن تنها دو فروند از هواپیماهای تفتان امری کاملا قابل توجیه است و بر طبق گفته مدیرعامل این شرکت، تاخیرها نیز به مرور کاهش خواهند یافت.

پوشش سنتی مهمانداران تفتان ایر

اما یکی از موارد بسیار جالب و قابل توجه در خصوص تفتان ایر، نوع پوشش مهمانداران این شرکت است که در جهت ترویج و گسترش فرهنگ غنی این استان بزرگ کشورمان، پوشش مهمانداران آن بر اساس پوشش جنوبی های کشورمان انتخاب شده است و این امر مورد استقبال بسیاری از اعضای جامعه هوانوردی کشور و همچنین مسئولان و مسافران قرار گرفته است.

لباس سنتی مهمانداران تفتان ایر
لباس سنتی مهمانداران تفتان ایر

این شرکت هواپیمایی که قدمتی بالغ بر 15 سال دارد، شاید به نوعی هنوز یک شرکت نوپا و تازه تاسیس شده محسوب شود و مطمئنا مدیران آن در نظر دارند تا در آینده ای نه چندان دور خلا سال های گذشته را پر کرده و نقشی موثر و حیاتی را برای توسعه صنعت توریسم و اقتصاد منطقه سیستان ایفا کنند؛ ما نیز برای تفتان ایر آرزوی موفقیت روز افزون داریم.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 Comment

  1. این سبک لباس محلی مهماندارها بنظرم ایده خیلی خوب و جالبیه… تای ایرویز هم که از بهترین ایرلاین های دنیاست مهمانداراش معمولا لباس محلی تایلندی می پوشن!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *