ایرلاین‌ها

هواپیمایی ایران ایر تور، آنچه قبل از پرواز با ایرتور باید بدانید!

هواپیمایی ایران ایرتور - عکس از AustinShih (Jet Photos)

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور در ابتدا برای برگزاری تورهای زیارتی و تورهای چارتری و برنامه ای در داخل و خارج کشور توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)، در سال 1351 تاسیس شد.

پس از آن در سال 1361 توانست تور های منظمی به شهر مقدس مشهد برگزار نماید که با استقبال خوبی رو به رو شد. همین امر به این شرکت کمک کرد تا تور های خارجی به شارجه، هند، دبی، کوالالامپور، سنگاپور و چین را از 2 سال بعد برقرار نماید. در این بخش از سری مقالات ایرلاین های ایرانی، به معرفی ایران ایرتور می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.

هواپیمایی ایران ایرتور - عکس از Marius Höpner (Jet Photos)
هواپیمایی ایران ایرتور – عکس از Marius Höpner (Jet Photos)

برگزاری سمینار هایی با حضور مسئولان شرکت های توریستی، شرکت در نمایشگاه های بین المللی و پذیرایی مناسب از مهمانان خارجی از کشور هایی چون آلمان، فرانسه، ایتالیا، انگلستان، اتریش، سوئیس، امارات، ژاپن، بحرین، کویت و ژاپن اقدامات مناسب و رو به جلویی در جهت جذب مسافران خارجی بودند.

در سال 1389 و بر اساس اصل 44 قانون اساسی این شرکت به قیمت 54 میلیارد تومان به شرکت هصایار، شرکتی وابسته به وزارت دفاع کشور، واگذار شد که به دلیل عدم توانایی این شرکت در پرداخت چک ها، مزایده دیگری در سال 1394 انجام گرفت و با قیمت 34 میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شد.

تعداد هواپیمای فعال شرکت ایران ایرتور در حال حاضر 7 فروند هواپیمای MD است. شهر مشهد مرکز اصلی عملیات پروازی شرکت است که با 13 مرکز استان کشور ارتباط دارد. هم اکنون این شرکت توانسته تا مسیر های بین المللی خود را به بیش از 23 مسیر و مسیر های داخلی خود را به 20 مسیر و پرواز های خود را به بیش از 50 پرواز داخلی و خارجی در هفته افزایش دهد. 5 میلیون و 564 هزار نفر در داخل و 1 میلیون و 648 هزار نفر در خارج در سال 1382 توسط این شرکت جا به جا شدند.

هواپیمایی ایران ایرتور - عکس از فراز مرادی (Jet Photos)
هواپیمایی ایران ایرتور – عکس از فراز مرادی (Jet Photos)

مقاصد داخلی و خارجی

آبادان، اهواز، بندر عباس، بندر چابهار، بوشهر، اصفهان، دزفول، رشت، مشهد، شیراز، تبریز، کرمانشاه، تهران، زاهدان، یزد، کاشان، کیش، عسلویه و ارومیه از مقصد های داخلی و بغداد، دبی (امارات متحده عربی)، اسپارتا و استانبول از مقصد های خارجی انجام گرفته توسط شرکت هواپیمایی ایران ایرتور می باشند.

در ادامه به برخی از اهداف شرکت ایران ایرتور اشاره می شود:

 • افزایش کیفیت و امنیت پروازها
 • کسب شاخص های ایمنی و استاندارد های بین الملل
 • تعامل با سازمان های هوانوردی و افزایش تحقیقات برای بهسازی روش ها

این شرکت هوایی توانسته است تا به جوایز متعددی دست یابد؛ همچون:

 • جایزه بین المللی جهانگردی، 1374
 • تندیس طلایی اروپا در 2 سال پیاپی، 1375 و 1376
 • تندیس طلایی هزار جدید کیفیت اروپا و دیپلم افتخار از کشور پاریس در سال 1382
 • گواهینامه سیستم مدیریت کیفیت مبتنی بر استاندارد ISO9001-2000 از شرکت TYU NORD آلمان، 1386
 • استاندارد IOSA در 2 سال 1393 و 1395
 • جایزه گاو زرین (فتیور) از نمایشگاه مادرید در سال 1993 و از نمایشگاه برلین در سال 1994
هواپیمایی ایران ایرتور - عکس از علی ارسلانی (Jet Photos)
هواپیمایی ایران ایرتور – عکس از علی ارسلانی (Jet Photos)

سوانح هوایی ایران ایرتور

متاسفانه برخی سوانح هوایی نیز در خلال پرواز های انجام گرفته توسط این شرکت هواپیمایی صورت گرفته که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بهمن 1371، هواپیمای توپولوف 154 با هواپیمای سوخو 24 ارتش جمهوری اسلامی ایران در فرودگاه مهر آباد تهران تصادف نمود و 131 نفر کشته شدند.
 • بهمن 1380، مسیر تهران- خرم آباد، هواپیمای توپولوف 154 به کوه برخورد نمود و منفجر شد و 119 مسافر آن جان باختند.
 • شهریور 1385، مسیر بندر عباس- مشهد، با ترکیدن لاستیک موقع فرود هواپیمای توپولوف 154 آتش سوزی رخ داد که منجر به کشته شدن 28 نفر و زخمی شدن 54 نفر شد.

ایرتور فعال‌تر از گذشته…

شرکت هواپیمایی ایران ایرتور سال 1397 را متفاوت‌تر از گذشته آغاز نمود و با خرید و اجاره چندین فروند هواپیمای ایرباس و همچنین با انتشار آگهی های پی در پی استخدام کارمند، خلبان، مهماندار و دیسپچر، در راه پیشی گرفتن از سایر رقبای خود است تا بتواند با افزایش پروازهای خود توأم با بهبود کیفیت خدمات پروازی، شاید حتی گوی ایرلاین اول آسمان ایران را از شرکت های هواپیمایی ماهان و ایران ایر برباید.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

2 دیدگاه

 1. ایران ایرتور داره انگاری هواپیماهای اترک رو هم میخره… معلومه میخواد وارد عرصه رقابت با بزرگان بشه

 2. روز سه شنبه تاریخ ۹۷/۸/۲۹ تنها و بدون همراه با ایران ایر تور به مقصد مشهد پرواز داشتم و و بعداز ظهر هم درواز برگشت داشتم متاسفنه هنگام پیاده شدن از هواپیما به دلیل رعایت نکردن مقدار فاصله هواپیما و پلکان ( قاعدتا پلکان باید مماس و هم تراز با کف هواپبما باشد) دچار حادثه شده و پای جپم پیچ خورد که در نهایت موجب ترک غوزک پا از ۳ ناحیه شد ، این ایرلاین نه تنها قوانین مربوط به شخص مصدو م در داخل هواپیما رو اجرا نکردند بلکه ریاست دفتر ایرلاین در مشهد که اقای سعدی نام داشتند در کمال وقاهت و بی ادبی و گستاخی از جملاتی استفاده کردند برای باز کردن مسئولیت از سر خودشون که بسیار غیر انسانی بود. یکی از جملات ایشون این بود که خانم شما ممکنه توی پله های خونه خودتم پات بشکنه ایا مقصرش من هستم؟؟؟؟؟؟ این یکی از جملاتشون بود به کسی که به شدت داره درد میکشه .واقعا جای تاسف داره همچین برخودی از یک شخص که نامش انسان هست و اینکه ایران ایر تور هیچگونه مسئولیتی بابت این حادثه قبول نکرد و خیلی راحت کفتند به ما مربوط نیست، مراحل قانونی شکایت را شروع کردم و امیدوارم که به نتیجه برسه تا حداقل درس عبرتی باشه برای مسئولین که این حادثه برای دیگری بوجود نیاد و اگر هم بوجود امد حداقل با مصدومین درست رفتار بشه و شاهد این رفتارهای غیر انسانی نباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *