ایرلاین‌ها

معرفی شرکت هواپیمایی نفت ایران

هواپیمایی نفت

شرکت هواپیمایی نفت ایران را می توان از قدیمی ترین شرکت های هواپیمایی کشورمان دانست، چراکه نخستین هواپیمای غول پیکری که در آسمان ایران به پرواز درآمد متعلق به این شرکت هواپیمایی دولتی بود. شاید برای تان جالب باشد که بدانید شرکت های هواپیمایی قدیمی ایران ایر (هما)، نیروی هوایی و البته پست پس از هواپیمایی نفت تاسیس شدند! در این بخش از معرفی ایرلاین ها می خواهیم به معرفی شرکت هواپیمایی نفت ایران بپردازیم.

هواپیمایی نفت

در آغاز این شرکت هواپیمایی با قدمت، که تاریخی 85 ساله دارد، با نام “خدمات هوایی” شناخته می شد تا اینکه در سال 1372 به نام “حمل و نقل هوایی ایران” تغییر نام داد. هدف ابتدایی از تاسیس این شرکت هواپیمایی تنها استخراج، پشتیبانی و توسطعه عملیاتی مناطف نفت خیز واقع در جنوب کشورمان بود و بخش وسیعی از ماموریت این شرکت در جابجایی و انتقال کارمندان و کارکنان شرکت نفت خلاصه می شد که پس از سال 1388 و تغییر نام دوباره این ایرلاین به “هواپیمایی نفت” جابجایی مسافران غیر شرکت نفت نیز در سطح کشور در دستور کار این ایرلاین متعلق به صندوق بازنشستگی کارکنان شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

هواپیمایی نفت

این شرکت هواپیمایی که دفتر مرکزی آن در شهر اهواز قرار دارد، در حال حاضر از ناوگانی متشکل از چندین نوع هواپیمای هلندی، آمریکایی و احتمالا در آینده فرانسوی برخوردار می باشد که جزئیات آن به شرح زیر است:

  • 4 فروند هواپیمای فوکر 100
  • 6 فروند هواپیمای فوکر 50 (2 فروند از این هواپیما از شرکت هواپیمایی آریا ایر که در سال 1388 مجوز فعالیت آن پس از سانحه ای دلخراش لغو شد، خریداری شده است)
  • 1 فروند هواپيمای کوچک توئين آوتر DHC-6 با عمر 36 سال که حدود 3 سال پیش در فرودگاه کیش به مزایده گذاشته شد (گفته می‌شد در ایران تنها دو خلبان قادر به پرواز با این نوع هواپیما بودند)
  • 1 فروند بوئینگ 737 (سه فروند بوئینگ 737 دیگر نیز در آینده از سوی این کمپانی آمریکایی به نفت ایران تحویل خواهد شد)
  • ایرباس (گفته شده است که نفت ایران قصد خرید 10 فروند ایرباس از کمپانی مطرح فرانسوی دارد)

لازم بذکر است که در حال حاضر نفت ایران حدود 9 فروند هواپیمایی فعال دارد که در مسیرهای پروازی مختلف در حال خدمات رسانی و جابجایی مسافر می باشند.

هواپیمایی نفت

هواپیمایی نفت که حالا نام آن بسیار پر رنگ تر از گذشته شده است از چندین جهت دارای اهمیتی خاص برای صنعت هوانوردی کشورمان محسوب می شود:

نخست اینکه این شرکت هواپیمایی تلاش کرده تا اغلب پروازهای مناطق جنوبی کشورمان بخصوص مناطق نفت خیز از جمله خارک، لاوان، گچساران و جزایر سیری را در روزهای مختلف هفته و در طی پروازهای متعدد برگزار نماید که به سبب موقعیت جغرافیایی کشورمان در حوزه خلیج فارس و برخورداری از منابع نفتی بسیار مهم تلقی می شود.

دوم اینکه شرکت هواپیمایی نفت تاکنون هیچ گونه سانحه هوایی را در طی سال های فراوان فعالیت خود تجربه نکرده است که با توجه به فرسوده بودن بیشتر هواپیماهای ایرلاین های ایرانی امتیازی شگرف برای آن محسوب می شود و از این حیث در منطقه خاورمیانه نیز دارای اعتباری بین المللی است.

هواپیمایی نفت

سوم اینکه کارکنان هواپیمایی نفت در طی سال های جنگ تحمیلی نقش ویژه ای را در دفاع از مرزها و پیشبرد اهداف کشورمان بر عهده داشتند و بارها توانستند با فعالیت هایی ایثارگرانه و کاملا خودجوش علاوه بر خارج کردن ادوات حیاتی، هواپیماها و قطعات متعدد از آبادان به مناطق امن کشورمان، در جهت جابجایی و امدادرسانی به مجروحین و رزمندگان ایران اسلامی نیز فعالیتی قابل تحسین از خود بر جای بگذارند.

در حال حاضر پروازهای این شرکت از دو مبدا تهران و اهواز در مسیرهای پروازی مختلف به شهرهایی چون بوشهر، تبریز، اصفهان، دزفول، بهرگان، جم، بندر لنگه، منطقه ویژه عسلویه و جزیره کیش انجام می شود.

گفتنی است با توجه به اینکه در جریان فعالیت های اکتشاف و استخراج نفت همواره احتمال بروز حادثه وجود دارد، لزوم وجود آمبولانس و کلینیک های هوایی بسیار ضروری محسوب می شود و به همین جهت هواپیمایی نفت همواره با برخورداری از هواپیماهایی آماده و پیشرفته که مجهز به تجهیزات گوناگون پزشکی می باشند، آماده است تا اقدامات لازم در این زمینه را در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

هواپیمایی نفت

این هواپیماها که از نوع فوکر 50 بوده و از کادر پزشکی مجربی برخوردار می باشند، به صورتی طراحی گردیده اند تا امکان نصب برانکارد در کمترین زمان ممکن و بدون خطر بر روی آن وجود داشته باشد. دستگاه مانیتورینگ قلب، کیت های تخصصی اورژانس، دستگاه شوک مصنوعی و کاپنوگراف تنها چند نمونه از امکانات این هواپیماها هستند که در کنار تیم های پزشکی متخصص که دوره های لازم در زمینه های مختلف حتی تولد نوزادان نارس را گذرانده اند، می تواند وجود هر گونه نگرانی در این زمینه را برای کارکنان زحمت کش شرکت نفت که در مناطق حساس استخراج و سکوهای نفتی فعالیت می کنند، از بین ببرد.

البته امیدواریم هیچ گاه اتفاق و حادثه دلخراش نفتی در هیچ منطقه ای از کشورمان رخ ندهد تا نیاز به اینگونه خدمات و تجهیزات پزشکی هوایی باشد!

شرکت هواپیمایی کارون

در پایان باید به این موضوع نیز اشاره داشته باشیم که از چندی پیش نام این ایرلاین بطور رسمی به کارون تغییر پیدا کرد تا از این پس نام شرکت هواپیمایی کارون را بجای نفت ایران ببینیم و بشنویم…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 Comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *