فرودگاه‌ها

فرودگاه بین المللی آتاتورک، اطلاعات کامل

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول بزرگترین و اصلی ترین فرودگاه استانبول می باشد که در سال ۱۹۲۴ میلادی در منطقه یشیل کوی (Yesilkoy) شهر استانبول تاسیس شد و کار خود را آغاز کرد. در دهه ۱۹۸۰ میلادی به خاطر نخستین رییس‌جمهور و موسس جمهوری ترکیه – مصطفی کمال آتاتورک (Mustafa Kemal Ataturk) نام فرودگاه را به این اسم تغییر دادند. در ادامه قصد داریم به معرفی فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول بپردازیم.

در مطلب فرودگاه ها قصد داریم به این موضوع اشاره کنیم که هم اکنون این فرودگاه مرکز اصلی پروازهای خطوط هوایی اطلس جت ، انور ایر و ترکیش ایرلاینز (Turkish Airlines) می باشد. در سال ۲۰۱۵ فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول با جابجایی 60 میلیون مسافر در سال توانست رتبه یازدهم شلوغ‌ترین فرودگاه جهان از نظر ترافیک مسافری و رتبه دهم جهان را در بخش پایانه حمل و نقل بین المللی بدست آورد. در سال گذشته توانست بعد از فرودگاهی هیترو لندن (London Heathrow)، شارل دوگل پاریس (Paris Charles de Gaulle) سومین فرودگاه پر تردد اروپا قرار گرفت.

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبولراه های دسترسی به فرودگاه

 1. تاکسی
 2. اتوبوس
 3. خط متروی M1
 4. سرویس‌های ویژه‌ فرودگاهی هاواتاش

ایرلاین های فعال در فرودگاه آتاتورک استانبول

اژین ایرلاینز ، ایر کانادا ، اطلس گلوبال ، بلو اکسپرس ، بوراجت ، داغستان ایرلاینز ، دوبروونیک ایرلاینز ، ایزی جت ، ایزی جت سوئد ، فلای دبی ، گرمان وینگز ، جزیره ایرویز ، جت ایر فلای ، اردن آوییایشن ، ایران ایر ، کوبان ایرلاینز ، مولدوویان ایرلاینز ، شرکت هوایی پگاسوس ، ساراتوف ایرلاینز ، شام وینگز ایرلاین، اسپان ایر ، استار لاینز قزاقستان ، اسکای ایرلاینز ، سان اکسپرس ، ترانس آویا ، ترکیش ایرلاینز ، آنادولو جت ، ویز ایر ، یوروپ ایرپست ، ترانس آویا ، وولینگ و … می باشد که به شهرهای مختلف جهان تردد می کنند.

پایانه های فرودگاه

دارای دو پایانه (ترمینال مسافری) اصلی می باشد:

 • ترمینال شماره 1 به دلیل ساختاری کوچک و قدیمی پروازهای داخلی ترکیه توسط خطوط هوایی طراحی شده است.
 • ترمینال شماره 2 برای پروازهای خارجی استفاده می شود و امکاناتی از قبیل هشت در ورودی، سالن بزرگ، فروشگاه‌ها و رستوران‌های متنوعی می باشد و همچنین هواپیماهای غول پیکری مانند بوئينگ 777-ER نیز می‌توانند از راهروهای این ترمینال به راحتی مسافرگیری کنند.

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول

امکانات و خدمات فرودگاه آتاتورک

 • چهار لوژ مسافری واقع در دو طبقه‌ی ترمینال.
 • بیش از 30 دستگاه ATM بین‌المللی و محلی.
 • پنج باجه‌ی تبادل ارز (3 باجه در بخش ورودی و 2 باجه در بخش خروجی).
 • بیش از 20 فروشگاه بزرگ معاف از مالیات که 24 ساعته خدمات‌رسانی می‌کنند.
 • بیش از 20 کافه و رستوران با قیمت‌ها و کیفیت‌های متنوع که 24 ساعته خدمات‌رسانی می‌کنند.
 • دو آرایشگاه بزرگ و مجهز (زنانه/مردانه) در دو بخش ورودی و خروجی ترمینال.
 • باجه‌های تورهای چندساعته‌ی رایگان استانبول که توسط برخی هواپیمایی‌ها از جمله ترکیش ایرلاینز ارائه می‌شوند (البته تنها در صورتی که توقف بیش از 6 ساعت در این فرودگاه داشته باشید).
 • مسجد (نمازخانه) برای مسافرین مسلمان.

فرودگاه بین المللی آتاتورک استانبول

موقعیت مکانی فرودگاه

موقعیت مکانی این فرودگاه در فاصله ۲۴ کیلومتری (۱۵ مایلی) از شهر استانبول و در قسمت اروپایی آن قرار گرفته است. برای دسترسی به ضلع شمالی این فرودگاه می توانید از طریق بزرگراه E5 استفاده کنید و همچنین آخرین ایستگاه خط متروی M1 در محوطه‌ی این فرودگاه قرار دارد. فرودگاه بین المللی آتاتورک را با کد IST می شناسند. این فرودگاه 2 باند بتنی به طول 3 هزار متر و یک باند قیری به طول بیش از 2500 متر دارد. در ترمینالی که مربوط به مسافران خارجی می باشد این فرودگاه امکاناتی از قبیل دستگاه های خودپرداز محلی و بین المللی ، باجه های تبادل ارز ، چندین فروشگاه بزرگ 24 ساعته ، بیش از 20 کافه و رستوران ، سالن زیبایی ، بخش خدمات گردشگری و نمازخانه قرار داده است.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *