اخبار صنعت هواپیمایی

مرور یک سانحه هوایی؛ ژانویه 1990

مرور یک سانحه هوایی؛ ژانویه 1990

همانطور که می‌دانید سوانح هوایی ازجمله اتفاقات ناگوار دنیای هوانوردی بشمار می‌روند که می‌توانند علل مختلفی همچون شرایط جوی، بی‌دقتی خلبان، برج مراقبت یا دسپچر، نقص فنی و… داشته باشد. در مقاله امروز قصد داریم به مرور یک سانحه هوایی؛ ژانویه 1990 بپردازیم و به بررسی علت وقوع این سانحه بپردازیم.

در 18 ژانویه 1990 میلادی، پرواز شماره 111 هواپیمایی ایسترن یک پرواز برنامه ای از فرودگاه لاگواردیای نیویورک به فرودگاه هارتفیلد آتلانتا بود. 149 مسافر به همراه 8 خدمه در این پرواز که با یک جت تجاری بویینگ 727 سری 225 انجام می گرفت بودند. هنگامی که هواپیما جهت تقرب در راستای باند 26 راست فرودگاه آتلانتا قرار می گرفت یک هواپیمای کوچک بیچ کرافت کینگ ایر 100 نیز همزمان در حال تقرب به همین باند بود.

پرواز کینگ ایر یک پرواز تفریحی از فرودگاه دیگر شهر اتلانتا به نام دیکاپ پیچتری به فرودگاه هارتسفیلد بود با دو خلبان و درست جلوی بوئینگ 727 قرار داشت. هر دو هواپیما بدستور برج مراقبت مجاز به تقرب بصری در دید شب بودند. ابتدا بیچ کرافت روی باند ۲۶ راست فرود می اید و پیش از ترک کامل باند 727 نیز روی همین باند فرود می‌آید و با بیچ کرافت از ناحیه پشت و دم هواپیما برخورد می کند و این برخورد باعث شکستن ارابه فرود جلوی بیچ کرافت نیز می شود.

مرور یک سانحه هوایی؛ ژانویه 1990
هواپیمای تفریحی کینگ ایر

بوئینگ 727 دچار خسارت جزئی می شود اما کینگ ایر کاملا تخریب شده و از باند به بیرون پرتاب می شود. تمام سرنشینان 727 در سلامت کامل نجات پیدا می کنند اما تنها کمک خلبان کینگ ایر از این حادثه جان سالم بدر می برد.

بر اساس گزارش FAA انجمن هوانوردی فدرال آمریکا دلیل برخورد این دو هواپیما روی باند عدم رعایت کامل دستورالعمل های برج مراقبت بود از جمله اینکه متصدی برج مراقبت دستورات لازم را برای حفظ فاصله به دو خلبان نداده بود و از فاصله نزدیک دو هواپیما قبل از برخورد با توجه به اجازه دادن به آنها برای استفاده از یک باند مشترک برای فرود اطلاع کافی نداشت!

منبع خبری: کانال تلگرام هوانوردی(Aviation_Channel)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *