فناوری هواپیما

انواع سیستم‌های کمک ناوبری و کارایی آنها

انواع سیستم‌های کمک ناوبری

در مقاله امروز Airplanes News از بخش فناوری هواپیما با انواع سیستم‌های کمک ناوبری و کارایی آنها آشنا خواهید شد؛ البته توصیه می‌کنیم قبل از مطالعه این مبحث حتما مروری بر مقاله سیستم‌های کمک ناوبری داشته باشید:

1- NBD(None Directional Beacon): فرستنده ای است که پخش سیگنال آن همه جهته بوده و از زمان های قدیم(تقریباً 1920 میلادی) برای حمایت هواپیماها و کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفته است. درحال حاضر با توجه به الزامات ایکائو(ICAO) مبنی بر اجرای طرح CNS/ATM که قرار بود تا سال 2015 کلیه سیستم‌های NDB جمع آوری شود، اما همچنان در اکثر فرودگاه‌ها در کشورهای مختلف استفاده می گردد.

سیستم کمک ناوبری NBD
سیستم کمک ناوبری NBD

شاید یکی از دلایلی که باعث تاخیر در اجرای این قانون وجود دارد، اینکه ممکن است طرح های پروازی زیادی بر اساس این سیستم‌ها تهیه شده باشد. به طور کلی می‌توان مشخصات سیستم را به صورت زیر بیان کرد:

امواج پخش شده از NDB جزء امواج زمینی GROUD WAVE است

2- Locator: نوعی از NDB است ولی با قدرت کمتر

3- VOR(VHF Omnidirectional Radio range): سیستم ناوبری VOR یک فرستنده کمک ناوبری است که قادر به پخش اطلاعات مفید کمک ناوبری درتمام اطراف ایستگاه تافاصله افقی 200 ناتیکال مایل می‌باشد. این دستگاه را میتوان ستون فقرات راههای هوایی و طرح‌های پروازی نامید. این سیستم به صورت اتوماتیک جهت حرکت هواپیماها را نسبت به شمال مغناطیسی تعیین و دراختیار خلبان‌ها قرار می‌دهد.

سیستم کمک ناوبری VOR
سیستم کمک ناوبری VOR

4- DVOR(Doppler VOR): اطلاعات پروازی آن همانند کارهای VOR است ولی با دقت بیشتر و درصد خطای کمتر جهت نصب در سایت های نامطلوب.

5- DME(Distance Measuring Equipment): این سیستم تهیه اطلاعات مداوم فاصله هواپیماها با ایستگاه زمینی رابر عهده دارد. این فاصله همواره بعلت بالا بودن هواپیما از سطح زمین بصورت مایل(Slant) اندازه گیری می شود.

سیستم کمک ناوبری DME
سیستم کمک ناوبری DME

6- ILS(Instrument landing System): دستگاهی است که خلبان را جهت فرود موفق و استاندارد یاری می‌کند. در واقع این سیستم با دادن اطلاعات ناوبری افقی و عمودی هواپیما را برای داشتن یک فرود ایمن کمک می نماید. اطلاعات افقی توسط سیستم LLZ و اطلاعات عمودی توسط سیستم GP در اختیار خلبان قرار می گیرد. این سیستم بسیار مفید برای شرایط جوی نامساعد از نظر دید کم بواسطه گرد و غبار و هوای ابری و مه آلود خواهد بود. همانگونه که می‌دانید برای یک فرود موفق می‌بایست زاویه فرود حدوداً 2.5 الی 4 درجه بسته به شرایط جغرافیایی فرودگاه مورد نظر باشد. البته زاویه فرود نرمال 3 درجه است. همچنین میزان انحراف هواپیما را از خط مرکزی باند فرود نیز مشخص می نماید؛ بدین معنا که به نوعی سیستم فرود خودکار(Autopilot) برای هواپیماست.

 

سیستم کمک ناوبری ILS
سیستم کمک ناوبری ILS

7- MLS(Microwave Landing System): همان ILS است ولی پیشرفته تر. ارائه شیب فرود و محور سنترلاین و ارائه ی فاصله و ارتفاع بصورت همزمان.

نگارنده: محسن کاظمی – دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *