عجایب دنیای هواپیما, فناوری هواپیما

شوالیه سفید دو

شوالیه سفید دو

شوالیه سفید نام چیزی مثل فیلم شوالیه تاریکی کریستوفر نولان یا شبیه به آن نیست! بلکه یک هواپیماست که با طراحی عجیب و غریب خود توانست یکی دیگر از عجایب دنیای هواپیما را خلق کند…

عکس از Steve Homewood
عکس از Steve Homewood

شوالیه سفید دو در واقع نوعی جت سفید رنگ با 4 موتور است که به آن سفینه مدارگرد نیز گفته می‌شود؛ این جت عجیب که بوسیله شرکت سکیلد کامپوزیتس توسعه یافته بود، تنها یک هدف اصلی داشت و آن هم توانایی حمل یک فضاپیما بین دو قسمت خالی خود بود تا بتواند آن را به ارتفاع زیرمداری ببرد!

بد نیست بدانید پروژه ساخت این جت سفید که چندان هم قدیمی نیست در سال 2008 میلادی برای اولین بار آزمایش شده و حتی توانست با صعود خود به ارتفاع ۲۱ هزار متری تحسین همگان را برانگیزد.

شوالیه سفید دو
اما چه شد که امیدها از موفقیت پروژه شوالیه سفید دو کم‌رنگ شد!؟ در اکتبر 2014 میلادی بود که یک سفینه فضایی توریستی به نام VSS Enterprise(متعلق به شرکت ویرجین گلکتیک) به منظور انجام یک پرواز آزمایشی به شوالیه سفید متصل گردید که متاسفانه پس از رهایی در ارتفاع حدود 1500 متری از سطح زمین منفجر شد؛ حادثه‌ای که در بیابان‌های موهاوی کالیفرنیا رقم خود و منجر به کشته شدن کمک‌خلبان سفینه شد!

حادثه ویرجین گلکتیک
در پایان بد نیست بدانید که حادثه دلخراش بوجود آمده برای ویرجین گلکتیک باعث دست کشیدن این شرکت از رویای نه چندان دور از نتظار خود نشده و نخواهد شد! ویرجین گلکتیک همچنان در حال تلاش است تا در عصر فناوری هواپیما بتواند این فضاپیماها را به ارتفاع 15 کیلومتری رسانده و در ادامه با جدا کردن آنها از هواپیما، امیدوار به صعود 110 کیلومتری‌شان شود!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *