فناوری هواپیما

مدلی برای هواپیماهای آینده

مدلی برای هواپیماهای آینده

دنیا در حال تغییر و تحول است؛ تحول هایی روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه که در همه عرصه های زندگی بوجود می آید و مطمئناً دنیای هوانوردی نیز دستخوش این تغییرات خواهد شد. شاید تا چند سال دیگر هواپیماهایی را ببینیم که ظاهری عجیب اما تکنولوژی های به مراتب بهتری از هواپیماهای فعلی داشته باشند. مهندسان اروپایی مشغول ساخت مدلی برای هواپیماهای آینده هستند که بتوانند نیازهای آینده صنعت هوافضا را برآورده کنند. هدف اولیه و اصلی این پروژه، طراحی هواپیماهایی است که با مصرف سوخت کمتر بتوانند تعداد بیشتری مسافر را حمل نمایند.

مدلی برای هواپیماهای آینده

اولین تغییر، بال‌های هواپیما

برای شروع باید به شما اطلاع دهیم در این طرح که به نام به پارسیفال شناخته می شود، پیش‌نمونه هواپیماهایی با پیکربندی‌های جدید ساخته‌ می‌شود. این طراحی آینده‌نگر بر اساس مفهومی است که نخست در سال ۱۹۲۴ میلادی به میان آورده شد. پژوهشگران معتقدند که بالاخره فناوری‌های لازم و دلایلی بسیار قانع کننده برای ساخت هواپیما با چنین بال‌هایی را در اختیار دارند. این ایده‌ها منجر به پیکربندی‌های جدید برای هواپیما خواهد شد که امکان می دهد با سوخت کمتر تعداد بیشتری مسافر را حمل کرد.

دومین تغییر، کاهش اصطکاک و مصرف سوخت کمتر

اما گام دوم در فناوری هواپیما… هواپیمای آبی پیش نمونه هوایپمایی است که در پروژهٔ اروپایی معروف پارسیفال طراحی و ساخته خواهد شد. هواپیمایی با بال‌های بسته(جعبه ای) متشکل از دو بال که با صفحه‌های عمودی به هم متصل شده‌اند. در واقع این طراحی خاص اصطکاک بازدارنده را کاهش می‌دهد و نیروی بالابر را بیشتر می‌کند که نتیجه‌اش مصرف کمتر سوخت خواهد بود.

محققان این طرح مشغول انجام آزمون‌هایی روی دریاچه هستند تا ابزارهای کنترل‌های پرواز را به دقت تنظیم کنند. این نتایج در اختیار سازندگان هواپیما قرار داده خواهد شد. یکی از مهندسان هوافضا از دانشگاه پیزا بیان داشته است:

“این هواپیما درمقوله هواپیماهایی مثل بویینگ ۷۳۷ و ایرباس آ۳۲۰ قرار می گیرد که بسیاری از شرکت‌ها برای حمل و نقل کم هزینه به کار می‌برند. پهنای بال هواپیما با این هواپیماها یکی است و بدنهٔ‌ هواپیما کمی درازتر و پهن‌تر است، اما تعداد صندلی‌های هواپیما۵۰ درصد بیشتر است.”

سومین تغییر، جایگزینی مدل‌های فیزیکی بجای مدل‌های آماری

بد نیست بدانید که برای ساخت هواپیماهای غیرمتعارف، محققان “دانشگاه فنی دلفت” در کشور هلند نرم افزارهای خاصی طراحی کرده‌اند که به جای مدل‌های آماری که معمولا در طراحی هواپیماهای معمولی به کار می‌رود، عمدتا از مدل‌های فیزیکی استفاده می‌کند.

مدلی برای هواپیماهای آینده

یکی از محققین طراحی روشهای پیشرفته اعتقاد دارد که هواپیماها می‌توانند بسیار متفاوت باشند اما فیزیک پرواز همیشه ثابت است. در نتیجه این ابزارهای پیشرفته برای مدلسازی، این امکان را بوجود می آورد که عملکرد هواپیماهای بسیار نامتعارف را بسنجیم و با هواپیماهای معمولی مقایسه کنیم. براساس محاسبات، هواپیما با بال جعبه‌ای می‌تواند در مقایسه با هواپیماهای معمولی با همان پهنای بال تعداد بیشتری مسافر حمل کند.

انتظار می رود این هواپیماها در سال ۲۰۳۵ میلادی وارد ناوگان هوایی شوند؛ طراحی آن بر اساس فناوری‌هایی است که در حال حاضر وجود دارد. بنابراین هواپیما برای آینده است، اما نه آینده ای چنان دور که فقط به صورت تصویری زیبا در کتابی باقی بماند!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *