اخبار صنعت هواپیمایی, فناوری هواپیما

ساخت جنگنده نسل 5 ایرانی مشابه با J-31 چینی

جنگنده J-31 چینی

در جهانی زندگی می کنیم که حتی علی رغم بوجود آمدن جنگ، همواره تهدیدات نظامی کشورهای مختلف علیه یکدیگر وجود داشته که این موضوع سبب اهتمام دولت های گوناگون به پیشرفت در حوزه نظامی و بخصوص هوانوردی نظامی شده است. در این خصوص کشور عزیزمان ایران نیز همواره تلاش نموده تا پیشرفت قابل توجهی در حوزه توسعه و ساخت هواپیماهای جنگی داشته باشد. در مقاله امروز AirPlanes News با خبر ساخت جنگنده نسل 5 ایرانی مشابه با J-31 چینی در خدمت شما خواهیم بود.

جنگنده میگ 29
جنگنده میگ 29

همانطور که می دانید، کشورمان همیشه با مشکل جنگنده های نسل 4، +4 و ++4 مواجه بوده است و از طرفی نیز تحریم ها همواره مانع خرید نمونه های دست دوم از کشورهای دیگر و در نتیجه بروز مشکلات متعدد می شده است. اما خبرهای واصله دو سال اخیر از صنعت هوانوردی نظامی کشور، حاکی از شروع گامی بزرگ در زمینه تولید بومی هواپیماهای نظامی دارد.

در ابتدا بد نیست بدانید که در حال حاضر جنگنده پیشرفته و بی نظیر چینی J-31 یکی از مشابه ترین جنگنده ها با پرنده نظامی میگ 29 جهوری اسلامی است؛ این جنگنده چینی در زمره جنگده های نسل 5 و +5 و حتی تاحدودی نسل 6 قرار دارد.

موتور توربوجت اوج
موتور توربوجت اوج

در مرداد ماه سال 1395 بود که برای نخستین بار از موتور توربوجت اوج رونمایی شد؛ مطمئناً با خلاقیت و تولید موتور اوج در کشور و نصب 3 تا 4 موتور، به راحتی می توان جنگنده ای همچون جی 31 را بطور بومی تولید نمود تا پس از جنگنده ایرانی کوثر که علی رغم وجود انتقادات گوناگون درخصوص آن به جهت تماماً بومی بودن یا ارتقا داده شده نمونه اف 5 که در هر صورت گامی بزرگ در زمینه خودکفایی ابتدایی ایران در زمینه تولید جنگنده های نظامی بشمار می رفت، شاهد جهش بزرگی دیگر در این حوزه باشیم.

خط تولید انبوه جنگنده ایرانی کوثر
خط تولید انبوه جنگنده ایرانی کوثر

با این تفاسیر بدون شک می توان کلیه جنگنده های کشور که عمری در حدود نیم قرن تا 30 سال دارند را با جنگنده های محصول 2019 به بعد جایگزین نموده و حتی در نگاهی کلان‌تر، به کشورهای دیگر هم صادر کرد.

لازم بذکر اینکه هم اکنون زیرساخت های ساخت قطعات و ارتقای جنگنده میگ 29 در کشورمان به صورت بومی در حال ساخت و عملیاتی شدن است که برای اثبات این مدعا نیز می توان به اورهال هواپیماهای میگ ۲۹ با صرف ۱۷هزار نفر ساعت در بهمن ماه 1394 و تست عملییاتی گیربکس ایرانی هواپیمای میگ 29 در اسفندماه 1397 در پایگاه شهید فکوری تبریز توسط متخصصان ارتش جمهوری اسلامی کشورمان اشاره داشت.

در پایان به این نکته نیز توجه داشته باشید که استایل فیزیکی جنگنده میگ 29 با جی 31 نسل پنجم تقریبا یکسان بوده و قدت موتور، وزن و ابعاد تقریباً مشابهی دارد؛ در حال حاضر جنگنده چینی J-31 تا چندین سال آینده، نمونه برتری از هواپیماهای جنگی نسبت به تایفون اروپایی، اف 35 آمریکایی و داسالت رافائل فرانسوی می باشد.

 

منبع خبری: Aerospacetalk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

6 دیدگاه

 1. اسکل چین هنوز جی۲۰ رو تکمیل نتونسته بکنه ، چه برسه به جی۳۱، دوما جی۳۱ در ضمره نسل چهار ها قرار میگیره با این موتور نسل پایه آردی۳۳ کپی شده که یک دهم عمر نمونه اصلی رو داره ، از کجا این کس و شعرها رو در میارین .
  اگه دلتون میخواد ایران پیشرفت کنه میتونیم یک پلتفرم( آیرودینامیک ایرانی) بسازیم موتور ال۴۱اف۱ روسی بخریم و با نخبگان کشوری و شرکتهایه اویونیک هواپایه چینی همکاری کنیم نسل پنج بسازیم مثل ترکیه که با موتور آمریکائی و پلتفرم ترکیه ای و اویونیک بی ای ئی سیستمز داره میسازه و تو ۲۰۲۳ وارد فاز عملیاتی و تو ۲۰۲۵ وارد ارتش میشه ، جی۳۱ رو خوده چینی ها قبولش ندارن در حد پلاس ۴ بعد تو ازش به عنوان نسل ۶ یاد میکنی ،واقعا what the faz …!!!

 2. بهترین کار برایه ایران الان ساخت جنگنده نسل پنجم خودشه ،الان دیه زمان صد در صد ملی گذشته حتی آمریکا شریک میشه تو پروژه ها و … ایران میتونه بدون رسانه ای کردن بهترین موتور امتحان پس داده شرقی یعنی ال۴۱اف۱۱۷ روسی رو بخره با پلتفرمی ایرانی و با متخصصان داخلی و شرکتهایه روسی چینی همکاری کنه تا بتونه اویونیک نسل پنج و رادار آرایه فازی رو درست کنه ، مثلا روسها و چینی ها چند پیشنهاد عالی دادن یکی انتقال تکنولوژی و ساخت میگ ۳۵ تو ایرانه یکی مال شرکت هلیبرن سازی کاموفه که بدبختها از ۲۰۱۵ اعلام آمادگی کردن یکی چینه با جی۱۰بلوک ۳ ، تولید اینا تو ایران دوتا مشکل ایاسیمون رو حل میکنه یکی ساخت موتور توربوفن سنگین با خرید میگ۳۵ ( rd33mk2) که قابلیت خود تعمیری و کروز داره در مافوق صوت یکی پی بردن به چگونگی ساخت الکترونیک پلاس چهار و رادار آرایه فازی که تو نسل پنجم یکی تشریف دارند ، دیه گذشته زمونه صفر تا صدو خودت بسازی میشه مثل جی۲۰ و جی۳۱ چین که جی۳۱ رو جزوه نسل ۴ها هم نمیدونند چه برسه پلاس چهار و پنج و شیش ههههه
  ایران میتونه با همکاری در دو پروژه آرمتا تی۱۴ تانک فوق العاده عالی به علم ساخت موتور ۶ مگاواتی ۱۳۰۰ اسب بخاری برسه و شریک شدن تو پروژه پاکفا یا جی۳۱ منتها موتور روسی ال۴۱اف۱۱۷ یا نمونه تازه آردی ۳۳ام کا۲ توش بکار بره ، انصافا چینیا تو الکترونیک از روسها خیلی سر ترند
  با اینکارا ایران میتونه هم کل ناوگانشو تعویض کنه چون همشون( میگ۳۵ و جی۱۰) مولتی رولند( کاموف ۵۲ تحاجمی سنگینه) کاموف ۶۰ مولتی روله ، جی ۳۱ نسل پنجه منتهی باید تو جی ۳۱ هم جایگاه محمات اضافه بشه و رو ورودی هوا هم برا دو تسلیحات جا بذارند تا بشه ۸ تسلیحات حمل کرد ، خوده پاکفاهشتامیتونه داخلی ببره اما جی۳۱ ۴ جی۲۰ شیشتا پس کنار هر ورودی هوا دوتا جایگاه باس زده بشه تا هشتا حمل کنه یا تو دهلیز داخلی بجا چهار جایگاه شیش جایگاه کنند کنار ورودی هوا یه جایگاه بزنند ، چون باید ۳۲ تارو شناسائی و با ۸تاش همزمان درگیر شه چه زمینی چه هوائی ۴ جایگاه هیچ دردی رو دوا نمیکنه
  یا اینکه از پلتفرمی ایرانی استفاده بشه مثل کاری که ترکیه ژاپن کره مالزی سنگاپور و … میکنند

 3. ما میتونیم با چین و روسیه تو قضیه جی۳۱ همکاری کنیم و این پروژه حق فروشش بین این ۳ کشور باشه ، مثلا بخاطر ارزونی مواد خام و کارگر در ایران ساخت هر سه قسمت یعنی آیرودینامیک،اویونیک،پیشران) در اینجا انجام بشه و باید روسها هزینه ساخت زیر ساخت هایه تولید پیشران و چین هزینه ساخت زیر ساختهایه اویونیک و ایران هزینه ساخت زیر ساخت آیرودینامیک رو بده.
  با تعویضاتی در جی۳۱ میشه یه نسل پنج و نیم عالی ساخت
  مثلا موتور rd33mk2از روسیه
  اویونیک عالی از چین
  آیرودینامی( سازه بدنه) از ایران
  در جنگنده بایر مثل جی۲۰واف۳۵وسو۵۷ از تجهیزات اوپتیکی مثل جی۲۰ بکار برد .
  مثل پاکفا در دم رادار و تجهیزات اوپتیکی نصب کرد .
  جایگاه داخلی رو از ۴تا به ۸ تا ارتقاع داد .
  مثلا جایگاه سینه رو به شیشتا و در هر ورودی هوا یک جایگاه ساخت
  استفاده از رادار چینی یا روسی جدید .
  استفاده از سامانه هایه نشان گذار و اپتیک عالی چینی یا خرید از فرانسه
  نصب توپ داخلی
  جی ۳۱ از لحاظ آیرودینامیکی واقعا زیباس حتی بهتر از اف۳۵ آمریکا حتی میشه با کمی ریزه کاری در حد اف۲۲ رسوند .

  منتها بازم میگم اینها بودجه میخواد با سه کشور شراکتی میسازیم و بودجه خیلی کمی میخواد با مواد خام فوق ارزون در داخل منتهی نمیدونم چرا ایران پا نمیده که جایه سوال داره !!!
  چین آمادس ،روسیه امادس ما هنوز تو هوا موندیم !
  چینی ها میگن ایرانیا به ما به چشم فاحشه هایه آخر شب نگاه میکنند و حقم دارن طفلیا !!!

 4. همه اینا که میگید درسته ولی ما بیشتر از همه چی پول میخوایم و دولتی که متاسفانه با این رشد قیمت ها برعکس بودجه نیروهای مسلح رو کم کرده خودتون حساب کنید که با رشد قیمت حداقل ۳۰۰درصدی چطوری باید با بودجه ای که ۳۰ درصد کمتر میشه دنبال ساخت جنگنده رفت
  کمی تامل….
  بعدشم اینکه چین و روسیه هیچوقت به صورت درست و حسابی همکاری نکردن از ترس امریکا
  چون برید نگاه کنید بیش از ۲۵ درصد سهام تمامی کمپانی های تولید هواگرد های روسی و چینی متعلق به امریکاست و طبق تحریم های شورای امنیت تا سال ۲۰۲۴ کسی حق فروشش رو به ما نداره و مشخص هم نیست بعد این تاریخ برنامه جدیدی نریزن برای جلوگیری از تجهیز ما
  سوما این که شما میفرمایی چین و روسیه برمیگرده به مورد اول که تامین بودجه نمیشه از طرف دولت و اینکه چینیی ها و روس ها هم بیشتر دنبال همبازی و دانشمند رایگان میگردند تا شریک تجاری یا همپیمان نظامی

  1. با تشکر از اطلاعات ارزشمندی که ارائه دادین… حرف شما عمدتاً صحیح است… ان شالله به نقطه ای برسیم که بتونیم این موانع رو از سر راه برداریم 🙂

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *