فناوری هواپیما

سیستم پرشرایز کابین

سیستم پرشرایز کابین

همواره در هواپیماها از پیشرفته‌ترین و به‌روزترین فناوری‌های روز جهان استفاده می‌شود تا خطرات ناشی از سقوط یا بوجود آمدن هرگونه حادثه‌ای در آنها به علت نقص فنی به حداقل ممکن برسد.

بد نیست بدانید یکی از مهمترین اجزای هر هواپیما، سیستم پرشرایز کابین آن می باشد که وظیفه تأمین هوای لازم برای تنفس سرنشینان و نیز فراهم آوردن و تنظیم فشار و دمای لازم هوای کابین می باشد. این هوای گرم و فشرده معمولاً از استیج های خاصی از کمپرسور موتور هواپیما گرفته شده و توسط لوله هایی به خارج از موتور هدایت می گردد تا علاوه بر خنک و مرطوب سازی آن، برای توزیع در کابین نیز مورد استفاده قرار گیرد.

سیستم پرشرایز کابین
این هوا از هر کدام از موتورها و نیز سیستم APU نیز قابل دریافت است. فشار هوای داخل کابین همچنین از دریچه تعبیه شده در انتهای بدنه هواپیما قابل تنظیم می‌باشد. اما عواملی همچون وجود حفره یا شکستگی در اجزای بدنه هواپیما و نشت تدریجی باعث افت فشار و یا از دست رفتن فشار کابین می‌گردد که حتی ممکن سوانح مرگباری را نیز حادث شود.

سیستم پرشرایز کابین
استفاده از این فناوری هواپیما برای پروازهایی که تا ارتفاعات بالای 12500 فوتی صعود می‌کنند برای جلوگیری از مشکلاتی نظیر Hyperventilation ،Barotrauma، هایپوکسی و سایر بیماری‌ها و عوارض ناشی از ارتفاع بالا لازم و ضروری است!

سیستم پرشرایز کابین
گفتنی است با استفاده از پرشرایز کابین، فشار کابین هواپیمای در حال پرواز در حد ارتفاع به مراتب پایین تری حفظ می شود؛ بعنوان مثال هواپیما در ارتفاع 35000 پایی پرواز می کند، اما فشار کابین معادل ارتفاع 5000 پایی حفط می شود. اداره هوانوردی فدرال نیز حد فشار کابین را تا حد 8000 پا قرار داده است. مکانیزم تأمین هوای مناسب در هواپیماهای سبک و فوق سبک با توجه به محدودیت سقف پروازی قابل دسترس این هواپیماها، تا حد زیادی ساده‌تر بوده و تنها شامل گرم کردن هوای ورودی به کابین می‌باشد.

منبع خبری: کانال تلگرامی خلبان کنترلر(ATC_PILOT@)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *