فناوری هواپیما

تکنولوژی بال‌های‌ تاشو

تکنولوژی بال‌های‌ تاشو

بال‌های‌ تاشو یکی از جدیدترین فناوری هواپیما می‌باشد. که ابتدا در هواپیماهای جنگنده و حالا در هواپیماهای تجاری در حال بکارگیری است.

Sukhoi KR-860
Sukhoi KR-860

طرح استفاده از تکنولوژی بال‌های‌ تاشو که مختص هواپیماهای جنگی ناونشین است، نخستین بار در مدل یک چهل و دوم ساخته شده سوپر جمبوجت روسیه ساخته کمپانی سوخو موسوم به Sukhoi KR-860 در هواپیماهای مسافربری بکار گیری نمود.

این هواپیما طول ۸۸ متر و دهنه بال۸۰ متر داشت که با استفاده از بال‌های تاشو ابعاد دهنه بالش به ۶۴ متر(!) می رسید که نیاز به تغییرات در رمپ بوده و تاکسی‌وی‌ها را بی نیاز می ساخت. همچنین ظرفیت حمل مسافر از ۸۶۰ تا ۱۰۰۰ نفر و برد ۱۵۰۰۰ کیلومتر از دیگر ویژگی‌های آن است.

بمب افکن B-52
بمب افکن B-52

گفتنی است طرح آن با الهام از بوئینگ ۷۴۷ و بمب افکن B-52، آنتونف ۱۲۴ و مایاسیشیف گرفته شده است. این هواپیما دارای پکمان برقی سرخود بود و نیاز به پلکان خارجی نیز نداشت. لازم بذکر است طرح آن در مقیاس ۱/۴۲ در نمایشگاه هوایی ۲۰۰۰ لوبورژه فرانسه ارائه شد ولی بعلت نبود بودجه و حامی مالی، این طرح متوقف گردید!

بوئینگ ۷۷۷
بوئینگ ۷۷۷

در حال حاضر کمپانی بوئینگ این تکنولوژی را نه در اندازه طرح سوخو بلکه در نسل‌ جدید بوئینگ ۷۷۷ خودش موسوم به سری ایکس در مدل‌های ۸ ایکس و ۹ ایکس و ۱۰ ایکس بکارگیری خواهد‌کرد.

منبع خبری: کانال تلگرامی خلبان کنترلر(ATC_PILOT@)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *