مدل‌های هواپیما

ایرباس A310: هر آنچه باید در مورد این هواپیما بدانید

هواپیمای ایرباس A310

شرکت ایرباس سازنده بزرگترین هواپیمای جت مسافربری است که پس از بوئینگ باید آن را دومین شرکت هواپیمایی مهم جهان دانست. در واقع باید گفت نیمی از هواپیماهای مسافربری و غیر نظامی جهان را ایرباس تولید می‌کند. این شرکت در سالی که شروع به کار کرد استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌ها را سرلوحه کار خود قرار داد و همین امر نیز  آن را به یکی از بهترین تولیدکنندگان هواپیما در دنیا تبدیل کرده و برگه برنده این شرکت بوده است. در ادامه در مطلب معرفی هواپیمای ایرباس A310 با ما همراه باشید.

تاریخچه ایرباس A310

پروژه A300 یکی از پروژه‌های بسیار موفق ایرباس بوده است که زیر مجموعه‌های زیادی دارد یکی ازاین مدل‌ها A310 می‌باشد. A310 در واقع دومین هواپیمایی است که ایرباس تولید کرده است.Airbus  A310 یک هواپیمای مسافربری غول پیکر است که این هواپیما یک مدل کوچک شده از a300  است. سفارش ساخت این هواپیما را شرکت‌های سوئیس ایر و لوفت هانزا  در سال 1978 داده‌اند.  یک سال بعد از این سفارش  نخستین نمونه آن به شرکت هواپیمایی لوفت هانزا تحویل داده شد. ایرباس A310 برای  اولین بار در سال 1982 به پروار در آمد.

شرکت‌های سفارش دهنده این هواپیما  معتقد‌ بودند که هواپیماهای کوچک هم  بازار فروش خوبی خواهند داشت و همینطور هم بود. لازم‌به‌ذکر است که ساخت این مدل از هواپیما در سال 2007 متوقف شد. با این حال در حال حاضر 113 فروند A310  در جهان وجود دارد. لازم‌به ذکر است گنجایش این هواپیما 220 نفر می‌باشد.

هواپیمای ایرباس A310

مشخصات هواپیمای A310

اگر بخواهیم در مدل های هواپیما بیشتر بگوییم باید نخست در مورد مدل های گوناگون ایرباس برای شما صحبت کنیم:

از خصوصیات و ویژگی‌های ظاهری  این هواپیما باید به این موارد اشاره کرد که ایرباس A310  بین 33 تا 37 کیلوگرم توانایی حمل بار دارد. بدنه این مدل از A300 کوچک‌تر است، تنظیم‌کننده دنده‌ی آن نیز  سبک تر از A300 است. به‌طور کلی این هواپیما نسبت به A300 کوچک‌تر، باریک‌تر و موفق‌تر بوده است.

در این ویدیو قصد داریم شما را با جزییات بیشتر هوپیمای ایرباس A310 بیشتر آشنا کنیم:

بدنه a310 بسیار محکم است زیرا از آلیاژهای آلمینیومی بسیار محکم ساخته شده است. از دیگر مزایای بسیار مهم این هواپیما باید به مجهز کردن بودن ترمزهایش به سیستم ضد لغزش اشاره کرد.در مورد شکل ظاهری کابین خلبان این هواپیما همچنین باید گفت که دو صندلی یکی  برای خلبان و دیگری برای کمک خلبان وجود دارد. همچنین وجود مانیتورهای مدرن و بسیار مجهز یکی دیگر از ویژگی‌های کابین خلبان است. البته جا برای قرار دادن چندین صندلی دیگر نیز در این کابین وجود دارد.

هواپیمای ایرباس A310مدل های مختلف هواپیمای A310

A310 در مدل‌های مختلفی وجود دارد که هر کدام از این مدل‌ها تفاوت‌های کوچکی با یک دیگر دارند. برای مثال A310-200C  قابلیت امکان تغییر کابری به تراوری را دارد. A310-300 بهینه‌سازی سوخت بهتری دارد و مزیت A310-300ER  نیز باک بنزین اضافی برای افزایش  طول پرواز است.

 

هواپیمای ایرباس a310 در ایران نیز طرفداران خود را دارد. شرکت‌های هواپیمایی مهم مانند ماهان و ایران ایر از این هواپیما در ناوگان هوایی خود استفاده می‌کنند. شرکت هوایی ماهان ۶ فروند ، شرکت هوایی ایران ایر و تابان هر کدام ۲ فروند از A310 دارند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

1 Comment

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *