مدل‌های هواپیما

هواپیمای ایرباس A318 را کامل بشناسید!

معرفی هواپیمای ایرباس A318

شرکت چند ملیتی (با Headquarter فرانسه) ایرباس یکی از موفقت‌ترین تولیدکنندگان هواپیما در جهان است و در واقع می‌توان این شرکت را دومین تولیدکننده بزرگ و موفق هواپیما در جهان دانست. شرکت ایرباس از زمان شروع کار خود مدل‌های فراوانی برای هواپیما طراحی کرده که اولین و یکی از موفق‌ترین آنها A300 بود.  مدل‌های زیاد دیگری پس از آن ساخته شد که a320 یکی از این مدل‌ها بود. در ادامه در مطلب معرفی هواپیمای ایرباس A318 با ما همراه باشید.

معرفی هواپیمای ایرباس A318

خانواده ایرباس A320 خانواده‌ای از هواپیماهای لاغرپیکر است. این خانواده مزایایی مانند مصرف کمتر سوخت نسبت به سایر مدل‌های ایرباس دارند. A318  , A319 مدل‌هایی از این خانواده هستند.ایرباس A318 یکی از زیر مجموعه‌ها و در واقع کوچکترین عضو  خانواده a320 می‌باشد. در ادامه اطلاعاتی در خصوص این این مدل ذکر خواهد شد.در این مطلب قصد های شما را با مدل های هواپیما و مشخصات ایرباس بیشتر آشنا کنیم.

تاریخچه هواپیمای مسافربری ایرباس A318

هواپیمای مسافربری ایرباس A318، در سال 1998 ساخته و برای اولین بار شروع به کار رفت. این هواپیما برای اولین بار در سال 1380(2002) در ایران پرواز کرد. این هواپیما به‌عنوان مینی ایرباس و بیبی باس نیز معروف است زیرا کوچک‌تر از A319 و کوچکترین نمونه از ایرباس‌های A320 می‌باشد.

زمان تیک آف این هواپیما را از نزدیک (داخل کابین خلبان) می بینیم:

 

در مورد ویژگی‌های ظاهری این هواپیما باریک پیکر باید به این نکته اشاره کرد که دو موتور توربوفن در زیر دو بال این هواپیما قرار دارد؛ 5/31 متر طول و 6/12متر ارتفاع دارد و می‌تواند 129 نفر مسافر را در هر پرواز جابه‌جا کند. در میان هواپیماهای تک راهرویی A318 این مزیت را دارد که بین صندلی‌ها فضای بیشتری قرار دارد و همچنین عرض تکیه‌گاه‌های کنار پنجره نیز بیشتر است.

این هواپیمای کوتاه برد و متوسط برد دارای دو کلاس پروازی است. 8صندلی در کلاس پروازی بیزینس و 99 صندلی در کلاس پروازی اکانومی مجموع صندلی‌های این هواپیما را تشکیل می‌دهد. لازم‌به‌ذکر است که در سال 2007 آژانس ایمنی هوانوردی اروپا قابلیت فرود با شیب 5/5 درجه را تصویب کرد.

معرفی هواپیمای ایرباس A318

جزییات بیشتر ایرباس A318

A318  در ابتدای امر برای مسیرهای کوتاه در نظر گرفته شده بود. جالب است بدانید این هواپیما اجازه پرواز در فرودگاه‌هایی مانند فرودگاه‌های شهر لندن را دارد.اولین نسخه از A318 پرواز خود را در فرودگاه فینکنور شهر هامبورگ انجام داد و در سال 2003 اولین نسخه آن به مشتری تحویل داده شد.

این هواپیما محبوبیت زیادی در میان ایرباس‌ها پیدا کرد و سرتاسر دنیا طرفداران خود را یافت. ایرلاین‌های ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما نکته‌ای که شاید جالب باشد در مورد ایرباس A318 بدانید این است که این هواپیما نسبت به سایر مدل‌های خانواده A310 کمتر فروخته شده و در واقع زود بازنشسته شده است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

2 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *