مدل‌های هواپیما

ایرباس A320، معرفی کامل این هواپیما

هواپیمای ایرباس A320

شرکت هواپیمایی ایرباس به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان هواپیما در جهان پس از بوئینگ شناخته می‌شود. این شرکت هواپیمایی موفق اروپایی کار خود را از دهه 1970 آغاز کرد و نخستین هواپیمایی که توسط این شرکت ساخته شد a300 نام گرفت که این مدل با اقبال خوبی نیز روبه‎رو شد. پس از آن مدل‌های زیادی از هواپیماهای مسافربری و تجاری  از سوی ایرباس با طرح خود شرکت و یا سفارش دیگران ساخته و به بازار عرضه شده است که خانواده A320 یکی از آن مدل‌ها است. با ما در معرفی هواپیمای ایرباس A320 همراه باشید.

ایرباسa320 یک خانواده هواپیمایی لاغر پیکر از ساخته‎های شرکت هواپیمایی ایرباس است که ساخت آن از سال 1984 شروع شد. هواپیمای a320 برای اولین بار در سال 1987 پرواز کرد و یک سال بعد در اختیار ایر فرانس قرار گرفت. این هواپیما جدا از اینکه بدنه باریک‌تری نسبت به دیگر هواپیماها داشت؛ سوخت کمتری نیز مصرف می‌کردند. اولین کشورهایی که از این هواپیمای باریک‌اندام در خطوط هوایی خود استفاده کردند آمریکا و چین بودند.

هواپیمای ایرباس A320

مشخصات فنی

در بین مدل های هواپیما هواپیمای ایرباس a320  دارای دو موتور توربوفن می‌باشد. طول آن حدود 37 و ارتفاع آن حدود 11 متر است. همچنینa320 حدود 870 کیلومتر برساعت سرعت دارد. ایرباس  a320  حدود 180 نفر ظرفیت دارد و از دیگر خصوصیات ظاهری این هواپیما باید به فاصله بین دو بال که حدود 34 متر است و محدوده پروازی 5181 اشاره کرد.

هواپیمای ایرباس a320  در دو مدل ساخته شده است. ای۳۲۰-۱۰۰  که مدل ابتدایی این هواپیما است و از آن تنها  21فروند هواپیما تولید شده است و پس از آن با ایجاد تغییراتی همچون افزایش وزن، برد طولانی‌تر و استفاده از بالک جايگزين  مدل اول با نام ای۳۲۰-۲۰۰ به‎عنوان مدل استاندارد تولید شد.

زمان تیک آف و فرود این هواپیما را از داخل کابین خلبان می بینیم:

 

یک نکته مهم که باید درباره a320 باید بیان شود این است که در این هواپیما به‌عنوان اولین‌ هواپیما در جهان از سیستم كنترل پروازش با سیم بهره گرفته شده است. مزیت این سیستم این است که نیروی انسانی زیاد دخالتی در کنترل هواپیما ندارند و هواپیما بیشتر از طریق کامپیوتر کنترل می‌شود تا نیروی انسانی. نمایشگرهای پیشرفته پروازی نیز تمام اطلاعات لازم برای پرواز را دراختیار خلبان و کمک خلبان قرار می‌دهد.ایربایس ای 320  دو کلاس پروازی تجاری با 12 صندلی و کلاس اقتصادی با 138 صندلی می‌باشد.

هواپیمای ایرباس A320

استفاده از ایرباس A320 در ناوگان هوایی ایران

امروزه a320 جایگاه و محبوبیت خود را سرتاسر جهان پیدا کرده است. ایرلاین‌های ایرانی نیز مانند ایرلاین‌های سرتاسر جهان در ناوگان‌های هواپیمایی خود از این هواپیمای مسافربری استفاده می‌کنند. ایران ایر، ماهان ایر، آسمان و… از جمله ایرلاین‌های ایرانی هستند که از وجود هواپیمای ایرباس a320 بهره می‎برند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

3 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *