اخبار صنعت هواپیمایی, ایرلاین‌ها

هواپیمایی سعودی: هرآنچه باید در موردش بدانید

هواپیمایی سعودی

شرکت هواپیمایی سعودی یکی از ایرلاین‌های قدیمی قاره آسیا است که از سال 1945 یعنی زمانی که جنگ جهانی دوم به پایان رسید کار خود را آغاز کرد. این شرکت هواپیمایی همانطور که از نامش پیداست حامل پرچم عربستان سعودی است و مقر اصلی آن در فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در شهر جده قرار دارد. در مقاله امروز Airplanes News با معرفی هواپیمایی سعودی در خدمت شما خواهیم بود.

هواپیمایی سعودی

ایرلاین سعودی که در حال حاضر ناوگانی متشکل از 188 فروند هواپیما دارد امروزه به 76 مقصد در سرتاسر جهان پرواز دارد. شرکت هواپیمایی سعودی از نظر درآمد سومین ایرلاین موفق قاره آسیا به حساب می‌آید که تاریخ پر فراز و نشیبش از سال 1945 تاکنون این ایرلاین را به اینجا رسانده است. ایرلاین‌های امارت و قطر ایرویز رتبه‌های اول و دوم از نظر درآمد در آسیا را دارند.

ایرلاین سعودی کار خود را با هواپیمای دو موتوره DC-3 (Dakota) HZ-AAX که فرانکلین روزولت رئیس جمهور وقت آمریکا به پادشاه عربستان اهدا کرده بود آغاز کرد. در آن زمان به دستور پادشاه وقت عربستان نام اختصاری السعودیه برای این شرکت هواپیمایی انتخاب شد. در سال 1962 یک بوئینگ 720 به ناوگان این ایرلاین اضافه شد و به موازات آن کار این شرکت نیز گسترش خود را آغاز کرد.

شرکت هواپیمایی سعودی، ابتدا به عنوان شرکتی دولتی زیر نظارت وزارت دفاع نظام پادشاهی عربستان فعالیت می‌کرد ولی چند سال بعد یعنی در سال 1963 فعالیت‌های خود را به‌عنوان یک شرکت خصوصی و مستقل ادامه داد. دهه 60 میلادی را می‌توان دهه شلوغ و پویایی برای ایرلاین سعودی دانست. در سرتاسر این دهه به تعداد هواپیماهای ناوگان این هواپیمایی اضافه شد تا کار آن گسترش پیدا کند. همچنین از دیگر اتفاقات خوب برای این ایرلاین در دهه 60 باید به عضویت آن در یاتا در سال 1967 اشاره کرد. اولین پرواز این هواپیمایی به مقصد تهران نیز در همان سال‌ها انجام شد.

هواپیمایی سعودی

فعالیت‌ها و به خصوص گسترش ناوگان در دهه 70 نیز برای ایرلان سعودی ادامه داشت تا اینکه این شرکت هواپیمایی در دهه بعدی یعنی در دهه 80 روند کار خود را تغییر داده و تمام توجه خود را به پروازهای خارجی معطوف کرد.  اگر چه امروزه ایرلاین سعودی به تمامی قاره‌ها و به بیشتر کشورهای جهان پرواز دارد اما شلوغ‌ترین روزهای خود ر ا در زمان مراسم حج دارد. زمانی که برای تمام مسلمانان جهان اهمیت دارد و عده زیادی از آنها برای زیارت خانه خدا به مکه سفر می‌کند.

در ناوگان هوایی شرکت هواپیمایی سعودی یک فروند بوئینگ 747-100B وجود دارد. نکته جالبی که درباره این بوئینگ وجود دارد این است که ایرلاین سعودی و ایرلاین ایران ایر تنها شرکت‌های هواپیمایی در جهان هستند که در ناوگان خود بوئینگ 747-100B دارند.

هواپیمایی سعودی

حوادث ایرلاین سعودی

سال 1980 اولین حادثه را برای شرکت هواپیمایی سعودی رقم زد. پروازی که به مقصد جده بلند شده بود پس از بلند شدن از باند فرودگاه ریاض، دچار آتش سوزی شد. اگر چه خلبان توانست هواپیما را در یک فرود اضطراری سالم به زمین بنشاند اما به دلیل قفل شدن درهای هواپیما 301 سرنشین در آتش سوختند. این سانحه هوایی را ششمین حادثه مرگبار در تاریخ هواپیمایی جهان دانسته‌اند.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *